78هزار کودک شهر ری تحت پوشش طرح آمبلیوپی

به گزارش خبرگزاری ایچنا؛ به نقل از روابط عمومی بهزیستی شهرستان ری، مدیر بهزیستی شهرستان ری در بازدید از پایگاه اجرای طرح  آمبلیوپی (تنبلی چشم ) گفت: با راه اندازی 29 پایگاه ثابت و 78 پایگاه سیار (ایچارت )  در مناطق  مختلف  78 هزار کودک 3 تا 6 سال در طرح پیشگیری از تنبلی چشم از ابتدای سال جاری تا پایان آذر ماه  معاینه شدند که  6 هزارکودک مشکوک به تنبلی چشم تشخیص داده شد و این طرح بخاطر استقبال خانواده ها  تا پایان دی ماه سال جاری ادامه دارد .
علی نعمتی با بیان اینکه طرح پیشگیری از تنبلی چشم با هدف  پیشگیری از اختلات  بینایی در کودکان انجام می شود اظهار داشت :طبق آمارسازمان بهداشت جهانی در هر دقیقه ۵ نفر در دنیا نابینا می شوند و یکی از بیماریهای چشمی که حدود ۵ درصد مردم جهان را گرفتار  می کند آمبلیوپی است.
 نعمتی با اشاره به اینکه این طرح امسال در پایگاههای شهری و روستایی درسطح شهرستان در حال اجراست، افزود: در اجرای این طرح که درمهدهای کودک و پایگاه های سنجش بینایی اجرا می شود ، اپتومتریست ها و چشم پزشک هم همکاری دارند.ا
مدیر بهزیستی شهرستان ری گفت : تنبلی چشم تا سن زیرهفت سال قابل درمان است و براین اساس خانواده ها باید تا قبل از  این سن با معاینه دقیق چشم  کودکان از بروزهرگونه عارضه غیرقابل جبران در بزرگسالی جلوگیری کنند.
وی عنوان کرد: دراین طرح با استفاده از معاینات پزشکی و تجهیزات  تخصصی، کودکان غربالگری شده و افراد دارای بیماری‌های چشمی شناسایی و برای درمان به پزشکان متخصص معرفی می شوند.
نعمتی گفت: طی غربالگری تنبلی چشم ومعاینه کودک، در صورت مشکوک بودن،  ارجاع به متخصص بینایی‌ سنجی و درنهایت در صورت  احتمال وجود اختلالات بینایی با ارجاع به متخصص چشم پزشک، اقدامات به انجام می رسد.
وی یادآور شد: اجرای طرح غربالگری تنبلی چشم در سراسر کشور  دنبال می‌شود که می تواند موجب پیشگیری از بروز نابینایی و کم بینایی در کودکان، کاهش معلولیت در جامعه و هزینه های ناشی از بروز معلولیت نابینایی و درمان آن گردد.
علی نعمتی در پایان از رایگان بودن مراحل  مختلف طرح برای کودکان نیازمند خبر داد./

همچنین ببینید

رفتار تکانشی تهدیدی برای امنیت شخصی

به گزارش خبرگزاری ایچنا به نقل از بیتوته ؛معنی تکانش (Impulse) این است که در …