خبــــرگـزاری کـــودک و نــوجـــوان ایــران

  • امروز : چهارشنبه - ۲ فروردین - ۱۴۰۲
  • برابر با : Wednesday - 22 March - 2023
8
ایچنا گزارش می دهد؛

وحشت سازمان ملل از کشتار غیرنظامیان در میانمار

  • 06 دی 1400 - 11:43
وحشت سازمان ملل از کشتار غیرنظامیان در میانمار
یکی از مقام‌های سازمان ملل گفته، بابت کشتارهای گزارش شده اخیر دست کم ۳۵ غیرنظامی در میانمار، "وحشت زده" شده و از مقام‌های این کشور خواست تا تحقیقاتی را درباره این رویداد انجام دهند که فعالان اپوزیسیون، سربازان دولتی را مقصر آن می‌دانند.

به گزارش خبرگزاری ایچنا، دولت نظامیان میانمار درباره این کشتار گزارش شده در روستای “مو سو” واقع در استان “کایا” که روز جمعه رخ داد، اظهارنظری نداشت.

رسانه‌های دولتی میانمار گزارش کردند که در جریان درگیری در این روستا، سربازان به سوی تعداد نامشخصی از “تروریست‌ها با سلاح” آتش گشوده و آنها را از پای درآوردند. این رسانه خبری درباره تلفات غیرنظامیان منتشر نکرد.

“مارتین گریفیث”، معاون دبیرکل سازمان ملل در امور هماهنگی امور بشردوستانه و امداد اضطراری گفت، گزارش‌ها درباره کشتار غیرنظامیان شامل دست کم یک کودک، “معتبر” است.

وی ادامه داد: من این رویداد دردناک و تمامی حملات علیه غیرنظامیان را در سراسر میانمار که بر اساس قوانین بشردوستانه بین‌المللی ممنوع است، محکوم می‌کنم.

گریفیث همچنین خواستار تحقیقاتی جامع و شفاف شد که بر اساس آن، عاملان این کشتار به دست عدالت سپرده شوند و همچنین خواستار حفاظت از غیرنظامیان نیز شده است.

ساکنان و یک گروه حقوق بشری در منطقه گفته‌اند که سربازان، غیرنظامیان را کشتند.

همچنین گروه کمک رسان “نجات کودکان” نیز گفته که دو کارمند آن در جریان حمله روز جمعه مفقود شده‌اند.

میانمار از اول فوریه ۲۰۲۱ با سرنگونی دولت منتخب آنگ سان سوچی، رهبر دموکراسی خواه این کشور به دست نظامیان در آشوب و ناآرامی به سر می‌برد.

بر اساس آمار منتشر شده از سوی انجمن کمک رسان به زندانیان سیاسی،‌ بیش از ۱۳۰۰ تن در جریان سرکوب اعتراضات و راهپیمایی مخالفان حکومت ارتشی‌ها در این کشور کشته و بیش از ۱۱ هزار تن دیگر نیز حبس شده‌اند اما ارتش میانمار این آمار را به مناقشه کشیده است.

برخی از مخالفان ارتش سلاح به دست گرفته و با چریک‌های اقلیت قومی که سال‌ها با دولت بر سر خودمختاری در مناطق مختلفی از کشور می‌جنگیدند، ارتباط گرفته‌اند.

  • منبع : ایسنا

ثبت دیدگاه

مجموع دیدگاهها : 0در انتظار بررسی : 0انتشار یافته : ۰

دیدگاهها بسته است.

خبرگزاری کودک و نوجوان

آرشیو مطالب