خبــــرگـزاری کـــودک و نــوجـــوان ایــران

  • امروز : چهارشنبه - ۲ فروردین - ۱۴۰۲
  • برابر با : Wednesday - 22 March - 2023
2
ایچنا گزارش می دهد؛

باید پیگیری کنیم که معلمان از حقوق کامل برخوردار شوند

  • 04 دی 1400 - 22:42
باید پیگیری کنیم که معلمان از حقوق کامل برخوردار شوند
وزیر آموزش و پرورش گفت: آئین نامه طرح رتبه بندی باید اجرایی شود و این خود شان و منزلت معلمان را در پی دارد اما باید پیگیری کنیم که معلم از حقوق کامل برخوردار شود تا کیفیت را ارتقا دهد.

به گزارش خبرگزاری ایچنا، یوسف نوری وزیر آموزش و پرورش در نشست خبری صبح امروز خود به سوالات خبرنگاران پاسخ داد. وی در پاسخ به سوالی مبنی بر اینکه برنامه تحولی شما از چه زمانی آغاز خواهد شد، گفت: برنامه تحولی ما آغاز شده است و تنها در زمان بندی اجرای آن به مشکل برخوردیم. کار مربوط به انتصاب تعدادی از مدیران کل استان ها را انجام دادیم که از فردا معرفی می‌شوند. این کار نیازمند استعلامات و مصاحبه‌ها بود که زمان می برد. این هفته حداقل چهار معاون نیز منصوب می‌شوند. قبول دارم که تاخیر شده است چون خودمان هم با تاخیر شروع کردیم.

وی درباره وضعیت معلمان خرید خدماتی نیز بیان کرد: ساعت خرید خدمات از ۲۴ به ۴۰ ساعت تبدیل شده است، ما حق الزحمه آن ساعاتشان را می دهیم که به اندازه میانگین ساعت تدریس یک فوق لیسانس آزاد است. بیمه آنها را هم باید کامل بپردازیم و برقرار کنیم که از سوی معاونت حقوقی پیگیری می شود.

وزیر آموزش و پرورش با بیان اینکه امسال تمام ردیف های بودجه به برنامه های شاخص پذیر بر اساس تحول بنیادین تقسیم شدند که برای اولین بار اتفاق افتاده اظهار کرد: بودجه سال آینده با کلیدواژه سندتحول بنیادین شاخص بندی شده و باید به آن برسیم. باید در برنامه اجرایی سندتحول هرجا نیاز به ترمیم دارد، آن را انجام دهیم.

وزیر آموزش و پرورش در پاسخ به پرسشی در خصوص اینکه چه برنامه‌ای برای بهبود شرایط آموزشی ناشی از کرونا دارید، اظهار کرد: ما روش آموزش ترکیبی و تلفیقی را در آموزش و پرورش ارائه نکردیم؛ آموزش ترکیبی بحثی است که از این به بعد از آن استفاده خواهیم کرد.

نوری تصریح کرد: ما برای آموزش غیر حضوری آماده نبودیم؛ معلمان هم آماده چنین وضعیتی نبودند؛ قطعاً روش آموزش مجازی جای آموزش حضوری را نمی گیرد اما معاونان باید در سامانه شاد برنامه هایی را برای دانش آموزان و معلمان خود ارائه دهند.

وی درباره تجمعات اعتراضی اخیر معلمان نیز گفت: فرهنگیان خواسته صنفی دارند، دیده‌اند ترتیب اثر داده نشده و از این طریق نقدشان را مطرح کرده‌اند. این را به حساب ایستادن مقابل نظام نگذارید. ما برای اینکه نهادینه کنیم باید سازمانی درست کنیم و تشکل ها درون آن قرار بگیرند که این گفتمان را داشته باشیم که حرف و درد معلم شنیده شود. امشب هم جلسه حضوری و غیرحضوری داریم که مباحث مطرح خواهد شد.

نوری با بیان اینکه دو گروه را برای بیمه و درمان تعیین کردیم خاطر نشان کرد: به نظر می‌رسد ظرفیت برای بازگشت به بیمه طلایی و در زمانی که خودم مدیربودجه بودم وجود داشته باشد. امید است بحث بیمه را بتوانیم تا آخر ماه به نتیجه برسانیم.

وی در خصوص اینکه آیا طرح رتبه بندی موجب ایجاد منزلت معلمان می‌شود؟ گفت: اجرای طرح رتبه بندی به دنبال ارتقا کیفیتی معلمان است هدف آموزش و پرورش این نیست که اقتصاد کشور را تقویت کند اما آئین نامه طرح رتبه بندی باید اجرایی شود و این خود یک بحث شان و منزلت معلمان را در پی دارد اما باید پیگیری کنیم که معلم از حقوق کامل برخوردار شود تا کیفیت را ارتقا دهد.

وی در خصوص شبکه شاد و عدم استقبال از این شبکه نیز گفت: باید از شبکه مجازی شاد حمایت کنیم اما متاسفانه متخصصین برنامه درسی نداشته است باید سازمان پژوهش نسبت به این مسئله ورود کنند تا معلمان و دانش آموزان را به این شبکه بیاوریم. این شبکه باید غنی و کاربر پسند باشد تا استفاده از آن بیشتر از قبل باشد.

نوری در خصوص بحث مدارس هیات امنایی گفت: ما باید به مدارس کمک کنیم و تبلیغ کنیم تا مردم کمک کنند اما اجباری برای این کار نباشد و دست مردم را در کار خیر تعلیم و تربیت باز بگذاریم.

وی تصریح کرد: مردم مایل اند که در بحث تعلیم و تربیت هزینه کنند و ما باید بستر چنین کاری را فراهم کنیم.

وزیر آموزش و پرورش اظهار کرد: فرهنگیان یک خواسته صنفی دارند و به نظر رسیده است که از طریق تجمع این اعتراض را به گوش آموزش و پرورش برسانند.

وی گفت: باید سازمانی داشته باشیم تا حرف معلمان را بشنویم؛ تشکل ها هم باید درون این سازمان باشند اما از آنجا که یک سازمان غیردولتی هستند نقش تسهیل گری بین دولت و مخاطبان را دارد.

وی خاطرنشان کرد: مطالبات فرهنگیان بازنشسته به صورت کامل پرداخت شده است و ضمن عذرخواهی به دلیل شرایط بودجه‌ای کمی با تاخیر اما به صورت کامل پرداخت شد.

وزیر آموزش و پرورش ادامه داد: درباره وضعیت صندوق ذخیره هم باید گفت که هرچه از همه شاخص‌ها نگاه می‌کنم بر اساس اصول بانکداری نوین اداره نمی‌شود. در هیئت مدیره صندوق ذخیره از متخصصان استفاده خواهیم کرد.

وی همچنین اعلام کرد که با آقای قاسمی، وزیر راه، مسکن و شهرسازی صحبت کردم و گفتند آمادگی اختصاص ۳۰۰ هزار سهمیه مسکن ملی را دارند که خواستم حتی گروه دانشجومعلمان هم در فهرست مشمولان قرار بگیرند.

نوری درباره روند پرداخت معوقات و پاداش پایان خدمت بازنشستگان گفت: پاداش پایان خدمت بازنشستگان سال ۹۹ پرداخت شده به جز مواردی که مشکل داشته مانند فوتی و اینها، اما مطالبات به کل استان ها پرداخت شده است. برخی حق‌التدریس‌ها هم پرداخت شده اما در مواردی عقب ماندگی وجود دارد؛ ضمن عذرخواهی شرایط بودجه‌ای به گونه‌ای است که با تاخیر پرداخت می‌شود با این حال در دولت جدی پیگیری کردیم. درباره اجرای رتبه‌بندی دو مکاتبه جدی با رئیس جمهور داشتم. اینها وظایف ماست و باید پیگیری کنیم تا انجام شود.

وی گفت: ما برای آموزش مجازی آماده نبودیم اما بیش از ۷۰ تا ۸۰ درصد مدارس ما در حال حاضر پذیرای دانش آموزان با رعایت پروتکل های بهداشتی هستیم.

وزیر آموزش و پرورش در خصوص برنامه های خود در بحث مسائل تربیتی افزود: ما باید از همه گروه ها برای تربیت اخلاقی استفاده کنیم و این به عنوان پیوست فرهنگی همه ساحت هاست.

وی تصریح کرد: بحث ترمیم سند تحول بنیادین در فصل هشتم این سند آمده است؛ ترمیم سند باید باتوجه به نیاز دانش آموز باشد و به نظر می رسد برنامه اجرایی و عملیاتی نوشته شود و با اقتضای آن عملیاتی شود و برنامه اجرایی نوشته شود تا پس از آن نیازهای ترمیم سند به دست آید.

نوری اظهار کرد: تعداد مدارس خصوصی در دنیا بسیار زیاد است اما آنچه که مهم است تفکیک این مدارس است تا بنا بر نیاز در هر منطقه‌ای آغاز به کار کنند؛ باید تلاش کنیم که مدارس را به سمت غیرانتفاعی به معنای واقعی ببریم.

وی گفت: ما به عنوان یک نهاد تعلیم و تربیت هستیم و براساس قوانین وزارت بهداشت و ستاد کرونا حضوری و غیرحضوری بودن مدارس مشخص خواهد شد.

وزیر آموزش و پرورش در خصوص اجرای زمان طرح رتبه بندی بیان کرد: ما منتظر نتیجه شورای نگهبان هستیم اما زمان اجرای آن را از ابتدای مهرماه امسال در نظر گرفتیم؛ نیازمند رصد هستیم که افراد از رانت هایی را که می تواند ایجاد کند افراد سواستفاده نکنند.

نوری اظهار کرد: بازگشایی مدارس باید جدی و منظم باشد چراکه مدرسه خط مقدم آموزش و پرورش است و باید اقتدار خودش را در نظم برنامه درسی نشان دهد.

نوری در پاسخ به پرسشی درباره وضعیت بازگشایی مدارس و برگزاری حضوری امتحانات با توجه به ورود ویروس امیکرون گفت: تا جایی که اطلاع دارم امیکرون کشندگی کم ولی انتشار سریع دارد. ما نهاد تعلیم و تربیت هستیم. نهاد تخصصی این امر وزارت بهداشت است و حرف ستاد ملی کرونا برای ما حجت است. امروز جلسه ستاد ملی کرونا برگزار می‌شود و هرچه اعلام کند همان را انجام می‌دهیم.

نوری با بیان اینکه ما فعلاً چیزی جایگزین شاد نداریم و باید حمایت و آن را تقویت کنیم گفت: لازم است متخصصان برنامه درسی ورود داشته باشند. می‌دانم که بخشی از خانواده ها در شاد حضور می‌زنند و درس را در پیام‌رسان دیگری ادامه می‌دهند. شاد باید غنی و کاربر پسند باشد. جلساتی با حضور متخصصان یادگیری الکترونیکی برای تقویت شاد در حال برگزاری است.

وزیر آموزش و پرورش درباره وضعیت اساتید هیئت علمی دانشگاه فرهنگیان و شهید رجایی مستخدم آموزش و پرورش با دیگر دانشگاه های وزارت علوم گفت: برای این همسان سازی دو سازوکار پیش‌بینی شده و امید است نتیجه بدهد. بودجه‌اش دیده شده است، در قانون هم” دانشگاه‌های وزارت علوم” آمده است.

  • منبع : مهر

ثبت دیدگاه

مجموع دیدگاهها : 0در انتظار بررسی : 0انتشار یافته : ۰

دیدگاهها بسته است.

خبرگزاری کودک و نوجوان

آرشیو مطالب