خبــــرگـزاری کـــودک و نــوجـــوان ایــران

  • امروز : یکشنبه - ۱۴ خرداد - ۱۴۰۲
  • برابر با : Sunday - 4 June - 2023
3
ایچنا گزارش می دهد؛

زنگ خطر بحران جمعیت به صدا درآمد/ کاهش ۴ درصدی ولادت در کرمانشاه

  • 04 دی 1400 - 11:40
زنگ خطر بحران جمعیت به صدا درآمد/ کاهش ۴ درصدی ولادت در کرمانشاه
مدیر کل ثبت احوال استان کرمانشاه گفت: در ۹ ماهه سال جاری در استان ۱۸ هزار ۶۲۵ فقره ثبت ولادت داشتیم که در مقایسه با مدت مشابه سال گذشته تقریبا چهار درصد کاهش یافته است.

به گزارش خبرگزاری ایچنا؛صادق خدادادی، ضمن گرامیداشت سوم دی‌ماه روز ملی ثبت‌احوال، اظهار داشت: مهمترین و مدرن‌ترین سند صادر توسط ثبت‌احوال کارت هوشمند است.

وی ادامه داد: برنامه صدور کارت از سال ۹۲ آغاز شده و همچنان ادامه دارد، تمام اطلاعات افراد حتی مشخصات اثر انگشت آن‌ها در تراشه پیوست این کارت پیوست است، البته این کارت‌ها امکانات بسیار متعددی دارند که تاکنون زمینه فعالسازی و بهره‌وری آن فراهم نشده است.

*کمتر از ۵ درصد از جامعه هدف در کرمانشاه برای کارت هوشمند ملی اقدام نکرده‌اند

مدیر کل ثبت احوال استان کرمانشاه کاربرد اصلی کارت هوشمند را در قالب شناسایی، تصدیق هویت و امضای دیجیتال عنوان کرد و افزود: از سال ۹۲ تاکنون در استان از یک‌میلیون و ۶۵۰ هزار نفر واجدین شرایط برای یک‌میلیون و ۵۷۸ هزار نفر برای صدور کارت ملی هوشمند تکمیل درخواست شده که بالای ۹۵ درصد می‌شود.

وی ادامه داد: تاکنون یک‌میلیون و ۳۶۲ هزار کارت صادر شده است و تقریبا یک‌میلیون و ۳۲۷ هزار هم تحویل مردم داده شده و حدود ۳۵ هزار کارت در دفاتر پیشخوان است که هنوز هم‌استانی‌ها برای تحویل آن مراجعه نکرده‌اند.

خدادادی اشاره‌ای به مدت زمان صدور کارت هوشمند داشت و گفت: با توجه به مشکلاتی که در خصوص فیزیک کارت پیش آمد تدابیری در سازمان اتخاذ شده که ان‌شاءالله تا پایان سال و ۶ ماهه اول سال آینده تمامی کارت‌های کسانی که درخواست داده‌اند، صادر شود.

وی به توانایی صدور ماهانه ۲.۵ میلیون کارت ملی هوشمند در سازمان مرکزی اشاره و بیان کرد: بحث مشکلاتی در رابطه با فیزیک کارت سبب شد که کارت‌ها با تأخیر به دست مردم برسد.

خدادادی اضافه کرد: مشکلی در ارائه خدمات با رسیدی که در دست مردم است، وجود ندارد و اگر چنانچه این رسیدها مفقود شود به صورت رایگان تا صدور کارت، دوباره صادر می‌شود.

*نامگذاری فرزندان؛ بایدها و نبایدها

این مسؤول در ادامه در خصوص شرایط انتخاب اسم برای نوزادان، اظهار داشت: نامگذاری کودکان از دغدغه‌های مهم والدین است و پدر و مادرها همچنان با توجه به اصول و الگوهای ارزش‌های خود می‌کوشند از شخصیت‌های علمی، سیاسی، مذهبی، تاریخی، ادبی، ورزشی و… نامی را برای فرزند خود انتخاب کنند.

وی افزود: در تعالیم مذهبی هم بر اهمیت نامگذاری فرزندان تأکید شده و به عنوان حقوق فرزندان بر پدر و مادر یاد شده در این راستا در سایت سازمان ثبت‌احوال یک نام نامه با ۶ هزار اسم دختر و پسر داریم و در صورتی که کسی اسم جدیدی انتخاب کند در کمیته مشورتی سازمان که اعضای شورای انقلاب فرهنگی هم حضور دارند، مطرح می‌شود که اگر اسم معنا و مفهوم خوبی داشته و جنسیت هم مشخص باشد برای نامگذاری انتخاب می‌شود.

خدادادی تصریح کرد: نام‌ها خارجی که ممکن است در آینده سبب مشکل شود برای نامگذاری کمتر استفاه می‌شود.

*سن ازدواج در پسران کرمانشاهی به بالای ۳۰ سال و در دختران به بالای ۲۶ سال رسیده است

وی در ادامه به آماری در رابطه با رشد جمعیت و فرزندآوری اشاره‌ای داشت و گفت: کاهش نرخ باروری و  تقلیل رشد جمعیت طی سالیان گذشته یکی از دغدغه‌های مهم مسؤولان است؛ آمارها و پیش‌بینی‌های جمعیتی شدیدا نگران کننده است و در واقع زنگ خطر رشد جمعیتی به صدا در آمده است.

خدادادی یادآور شد: میزان باروری در کشور در دهه ۶۰ حدود ۶ فرزند بود که با روند کاهشی در اواخر دهه ۷۰ به سه فرزند و دهه ۸۰ به کمتر از دو فرزند رسیده است.

وی گفت: هر ساله نسبت به سال گذشته آمار کاهشی است به طوریکه در ۹ ماهه سال‌جاری ۱۸ هزار ۶۲۵ فقره ثبت ولادت داشتیم که در مقایسه با مدت مشابه سال گذشته تقریبا چهار درصد کاهش یافته است.

*والدین ۳۰ تا ۳۴ ساله‌؛ بیشترین ولادت‌های ثبت شده را از آن خود کردند

مدیر کل ثبت احوال استان کرمانشاه اظهار بیشترین ولادت‌های ثبت شده در گروه سنی مادران ۳۰ تا ۳۴ سال عنوان کرد و گفت: در استان طی مدت مذکور ۳۰۰ نفر دوقلوزایی، ۱۸ نفر سه قلوزایی و یک مورد هم چهار قلوزایی داشتیم.

وی همچنین نرخ ولادت در استان را پایین‌تر از نرخ ولادت کشوری اعلام کرد و افزود: نرخ  ولادت در ۹ ماهه امسال ۱۲.۲ درصد بوده که نسبت به کشور که ۱۳.۴ است حدود ۱.۲ درصد پایین‌تر هستیم

خدادادی با اشاره به رشد میانگین سن ازدواج در استان، گفت: نرخ ازدواج در کشور برای مردان ۲۹ سال و چند ماه و در استان ۳۰ سال و چند ماه است و برای خانم‌ها در کشور ۲۴ سال و در استان ۲۶ سال است.

وی در پایان، خاطرنشان کرد: میانگین سن فوتی استان نیز از کشور پایین‌تر است در استان میانگین سن فوت برای مردان ۶۳ و خانم‌ها ۶۷ سال است که در کشور برای مردان میانگین ۶۴ سال و برای زن‌ها ۶۷ سال چند ماه است.

  • منبع : فارس

ثبت دیدگاه

مجموع دیدگاهها : 0در انتظار بررسی : 0انتشار یافته : ۰

دیدگاهها بسته است.

خبرگزاری کودک و نوجوان

آرشیو مطالب