خبــــرگـزاری کـــودک و نــوجـــوان ایــران

  • امروز : شنبه - ۸ بهمن - ۱۴۰۱
  • برابر با : Saturday - 28 January - 2023
3
ایچنا گزارش می دهد؛

کرونا چه تفاوتی با آنفلوآنزا دارد؟

  • 04 دی 1400 - 10:49
کرونا چه تفاوتی با آنفلوآنزا دارد؟
یک فوق تخصص اطفال با اشاره به دشواری تشخیص بیماری‌های آنفلوآنزا و کرونا گفت: معمولا تشخیص کرونا و آنفلوآنزا باید توسط متخصص انجام شود. حتی در برخی مواقع برای گروه‌های پزشکی نیز تشخیص این ۲ بیماری دشوار است.

به گزارش خبرگزاری ایچنا؛دکتر احمدشاه فرهت در خصوص تفاوت‌های کرونا و آنفلوآنزا بیان کرد: می‌توان تفاوت این ۲ بیماری را به زبان ساده بیان کرد تا مورد توجه خانواده‌ها قرار گیرد اما خانواده‌ها برای این تشخیص تلاش نکنند. در آنفلوآنزا تب به صورت دفعی و آنی ایجاد می‌شود در حالی که تب بیماری کرونا کندتر بروز پیدا می‌کند. همچنین بیماری آنفلوآنزا اغلب با آبریزش و گرفتگی بینی همراه است اما در کرونا این علائم کمتر دیده می‌شود. به علاوه گرفتگی ریوی و سرفه در بیماری آنفلوآنزا کمتر دیده می‌شود اما کرونا گرفتاری ریوی شدیدی ایجاد می‌کند و از نظر زمانی نیز علائم کرونا اغلب در هفته دوم و در آنفلوآنزا کمی زودتر بروز پیدا می‌کند.

این فوق تخصص اطفال ادامه داد: آنفلوآنزا اسهال و استفراغ بیشتری نسبت به کرونا دارد؛ لذا بیماران آنفلوآنزا شدیدتر و بدحال‌تر هستند. شدت بیماری کرونا در اطفال و بیماران کودک کمتر است. برخی مواقع پزشکان نیز نمی‌توانند تفاوت‌های میان این ۲ بیماری را تشخیص دهند؛ از این رو با انجام آزمایش و تست PCR این تشخیص صورت می‌گیرد.

وی در پاسخ به این پرسش که آیا واکسیناسیون کرونای اطفال توصیه می‌شود یا خیر اظهار کرد: در حال حاضر در ایران به افراد بالای ۱۲ سال واکسن کرونا تزریق می‌شود و  واکسیناسیون افراد کمتر از ۱۲ سال در حال بررسی و تحقیق است؛ لذا نتایج آن همچنان مشخص نیست و پس از اعلام نتایج می‌توان در این خصوص اظهار نظر کرد. در حال حاضر در کشور آمریکا کودکان بین ۶ تا ۱۲ سال واکسن کرونا دریافت می‌کنند و در کشور کوبا نیز به کودکان بالای ۲ سال واکسن تزریق می‌شود.

فرهت بیان کرد: تزریق واکسن آنفلوآنزا به کودکان توصیه می‌شود و با توجه به اینکه موج آنفلوآنزا در اواخر آبان و آذر و موج دیگری در بهمن‌ ماه ایجاد می‌شود، بنابراین دریافت واکسن کرونا در حال حاضر نیز اثرگذار خواهد بود.

این فوق تخصص اطفال درباره آخرین داده‌ها در زمینه تهدیدات کرونا برای کودکان بیان کرد: خطر و تهدید بیماری کرونا برای کودکان نسبت به بزرگسالان کمتر است؛ به عنوان مثال ابتلا به کرونا در بزرگسالان به ویژه افرادی که سن بیشتر و بیماری زمینه‌ای دارند، همانند خودرویی است که با سرعت ۱۵۰ کیلومتر بر ساعت تصادف اما در اطفال مانند وسیله‌ای است که با سرعت ۵۰ کیلومتر بر ساعت تصادف می‌کند.

فرهت ادامه داد: مرگ‌ومیر و فوت افراد در سرعت ۱۵۰ کیلومتر بیشتر است و مشکلات زودهنگام مانند شکستگی پا و دست در تصادف با سرعت ۵۰ کیلومتر بر ساعت بیشتر اتفاق می‌افتد. به این ترتیب در کودکان شانس ابتلا به کرونا، عوارض ناشی از آن و مرگ‌ومیر کمتر است اما این موضوع به این معنا نیست که پروتکل‌ها توسط کودکان رعایت نشود.

وی افزود: بر این اساس و با توجه به اینکه ابتلای کودکان به کرونا ممکن است بدون علائم باشد، آن‌ها ممکن است به والدین، پدربزرگ، مادربزرگ و… نزدیک شوند؛ لذا احتمال انتقال ویروس افزایش می‌یابد؛ در حالی که معمولا بزرگ‌سالان فاصله اجتماعی را رعایت کرده و از ماسک استفاده می‌کنند.

فرهت در خصوص درمان آنفلوآنزا و کرونا خاطرنشان کرد: هر ۲ بیماری عفونت ویروسی است و درمان اختصاصی ندارد اما اگر عارضه‌ای مانند اسهال، گوش‌درد، سینه‌پهلو و… ایجاد کند، درمان‌های اختصاصی مانند جبران آب بدن، مصرف آنتی‌بیوتیک و… توصیه می‌شود. از این رو تا زمانی که این بیماری‌ها عارضه ایجاد نکند، درمان اختصاصی ندارد و تنها استراحت، مصرف مایعات بیشتر و در صورت بروز تب مصرف استامینوفن در روند بهبود و درمان اثرگذار خواهد بود.

این فوق تخصص اطفال در خصوص اقدامات پیشگیرانه از شیوع و انتقال ویروس کرونا در مهدکودک‌ها عنوان کرد: اگر کودکان به مدرسه نروند، ممکن است سالانه ۲ تا سه مرتبه بیمار شوند اما اگر به مهد کودک بروند، به طور میانگین هفت بار مریض خواهند شد. رفتن کودکان به مهد کودک احتمال ابتلا به بیماری را افزایش می‌دهد زیرا در این محیط‌ها تعداد زیادی از آنان کنار یکدیگر قرار دارند و ممکن است کودک مبتلا به بیماری در دوره کمین و بدون علائم باشد؛ لذا مربی و مدیر مهد کودک بیماری او را تشخیص ندهد و در نتیجه بیماری به سایر کودکان نیز انتقال پیدا می‌کند و پس از گذشت ۲ یا سه روز که علائم بروز می‌یابد، کودک مبتلا به مدرسه یا مهدکودک نمی‌آید؛ در حالی که پیش از آن بیماری منتقل شده است.

فرهت اظهار کرد: آنفلوآنزا و سرماخوردگی بیماری‌های شایع و واگیردار این فصل به شمار می‌رود و راه‌حل پیشگیری از انتقال ویروس در مهد کودک‌ها این است که در صورت امکان کودکان به مهدکودک و مدرسه نروند اما اگر لازم است که مدرسه یا مهد کودک بروند، باید مدارس با تعداد دانش‌آموز کمتر فعالیت کنند. همچنین بهتر است کودکان واکسن تزریق کرده باشند تا از این طریق شانس ابتلا به بیماری کاهش پیدا کند. کودکانی که به بیماری مبتلا می‌شوند نیز نباید تحت هیچ شرایطی به مدرسه یا مهد کودک بروند.

  • منبع : ایسنا

ثبت دیدگاه

مجموع دیدگاهها : 0در انتظار بررسی : 0انتشار یافته : ۰

دیدگاهها بسته است.

خبرگزاری کودک و نوجوان

آرشیو مطالب