خبــــرگـزاری کـــودک و نــوجـــوان ایــران

  • امروز : جمعه - ۷ بهمن - ۱۴۰۱
  • برابر با : Friday - 27 January - 2023
1
ایچنا گزارش می دهد؛

خطر مواجهه با موج ابتلا به کرونای اُمیکرون جدیست

  • 30 آذر 1400 - 23:26
خطر مواجهه با موج ابتلا به کرونای اُمیکرون جدیست
معاون بهداشت دانشگاه علوم پزشکی و خدمات بهداشتی درمانی شیراز و رئیس مرکز بهداشت استان فارس، گفت: توجه نکردن به شیوه نامه های بهداشتی و واکسیناسیون نوبت سوم، ما را با موج اُمیکرون مواجه می سازد.

به گزارش خبرگزاری ایچنا؛دکتر عباس رضائیان‌زاده سه‌شنبه ۳۰ آذر با اعلام اینکه موارد ابتلا، بستری و مرگ و میر بیماران مبتلا به کرونا در ماه های اخیر، کاهش داشته است، به خبرنگاران گفت: این دستاورد مهمی برای مجموعه سلامت محسوب می شود و اکنون که آرامش نسبی بر زندگی مردم حاکم شده است، نباید به راحتی آن را از دست بدهیم.

رئیس مرکز بهداشت استان فارس اضافه کرد: رسیدن اغلب مناطق استان به وضعیت آبی، حاصل همکاری مردم، همراهی تمامی سازمان ها و تلاش ایثارگرانه کارکنان بهداشت و درمان بوده است.

رضائیان‌زاده با تاکید بر اینکه نباید با ساده انگاری و توجه به شایعه ها، دستاوردهای مقابله با کرونا را از دست بدهیم، عنوان کرد: ورود سویه اُمیکرون به کشور، نگرانی ها را افزایش داده و باید برای پیشگیری از وقع موج جدید بیماری، همچون موج های پیشین در سلامت خود و جامعه سهیم شویم تا همچون موج های پیشین، شاهد موارد ابتلا و مرگ و میر هموطنانمان نباشیم.

این مقام مسئول در علوم پزشکی شیراز، با بیان اینکه در خصوص شدت بیماری زایی اُمیکرون، اطلاعات دقیقی در دسترس نیست، تاکید کرد: تنها نکات مورد تایید همگان در خصوص این سویه، سرعت انتشار بالا، شانس بالا برای ابتلای مجدد و احتمال بالای ابتلا در گروه سنی کودکان، نوجوانان و جوانان است.

او اعلام کرد: با توجه به دستورالعمل جدید کمیته کشوری کرونا، افراد بالای ۱۸ سال که سه ماه از دریافت نوبت دوم واکسن آن ها گذشته است، باید برای دریافت نوبت سوم واکسن به مراکز تجمیعی واکسیناسیون مراجعه کنند.

معاون بهداشت دانشگاه علوم پزشکی شیراز ادامه داد: افراد بالای ۱۸ سال که نوبت اول و دوم را از واکسن های غیرفعال «سینوفارم، بهارات و کوو ایران برکت» استفاده کرده اند، پس از گذشت سه ماه از دریافت نوبت دوم می توانند واکسن مشابه نوبت اول و دوم یا واکسن های «آسترازنکا و یا پاستوکووک پلاس» دریافت کنند.

رضائیان‌زاده افزود: افرادی نیز که نوبت اول و دوم را از واکسن با پلتفرم «آدنوویروس» همچون «آسترازنکا یا اسپوتنیک» دریافت کرده اند، باید برای دریافت نوبت سوم، پس از گذشت سه ماه از واکسن های «آسترازنکا و یا پاستوکووک پلاس» به عنوان واکسن دُز سوم یا یادآور استفاده کنند.

رئیس مرکز بهداشت استان فارس یادآور شد: همچنین افرادی که نوبت اول و دوم خود را واکسن «پاستوکووک پلاس» دریافت کرده اند، واکسن نوبت سوم خود را باید از همان واکسن «پاستوکووک پلاس» به فاصله ۵۶ روز پس از نوبت اول دریافت کنند.

رضائیان‌زاده گفت: با توجه به فرا رسیدن شب یلدا، از هم استانی ها خواست تا با توجه به احتمال بالای سرایت سویه اُمیکرون و اهمیت رعایت فاصله فیزیکی، شب یلدای امسال را بدون دورهمی سپری کرده و یا دورهمی ها را به صورت مجازی برگزار کنند.

  • منبع : ایسنا

ثبت دیدگاه

مجموع دیدگاهها : 0در انتظار بررسی : 0انتشار یافته : ۰

دیدگاهها بسته است.

خبرگزاری کودک و نوجوان

آرشیو مطالب