خبــــرگـزاری کـــودک و نــوجـــوان ایــران

  • امروز : شنبه - ۸ بهمن - ۱۴۰۱
  • برابر با : Saturday - 28 January - 2023
3
ایچنا گزا ش می دهد؛

واکاوی بودجه ۱۴۰۱ آموزش و پرورش

  • 30 آذر 1400 - 22:53
واکاوی بودجه ۱۴۰۱ آموزش و پرورش
این گزارش در پی آن است که تا حد ممکن تصویری از وضع بودجه وزارت آموزش و پرورش در سال ۱۴۰۱ را ارائه کند.

به گزارش خبرگزاری ایچنا، در لایحه بودجه سال ۱۴۰۱، کل اعتبارات بخش آموزش و پرورش اعم از اعتبارات جاری، عمرانی، درآمد اختصاصی به همراه ردیف‌های تابعه ۱۵۶ هزار و ۴۵۲ میلیارد تومان است.

بخش اصلی این اعتبارات در جدول شماره ۷ به میزان ۱۳۱ هزار و ۲۰۶ میلیارد و ۶۰۱ میلیون و ۵۰۰ هزار تومان است.

این گزارش در پی آن است که تا حد ممکن تصویری از وضع موجود بودجه وزارت آموزش و پرورش را ارائه کند.

بودجه دبیرخانه شورای عالی آموزش و پرورش در سال ۱۴۰۱، ۱۳ میلیارد و ۱۰۰ میلیون تومان است که در مقایسه با سال ۱۴۰۰، (۱۱ میلیارد و ۶۰۰ میلیون تومان) حدود ۱۲٫۰۹ درصد رشد داشته است.

حذف بودجه مستقل پژوهشگاه مطالعات آموزش و پرورش

بودجه سازمان پژوهش و برنامه‌ریزی آموزشی در سال ۱۴۰۱، ۴۲۳ میلیارد و ۸۵۰ میلیون تومان است که در مقایسه با سال ۱۴۰۰، حدود ۲۸ درصد رشد داشته است که بودجه پژوهشگاه مطالعات آموزش و پرورش نیز در بودجه این سازمان ادغام شده است. در سال ۱۴۰۰ بودجه این سازمان ۱۱۶ میلیارد تومان بود.

رشد منفی بودجه سازمان مدارس غیردولتی

بودجه سازمان مدارس غیردولتی و توسعه مشارکت‌های مردمی در سال ۱۴۰۱، ۱۵۲ میلیارد و ۶۳۶ میلیون تومان است و بودجه ۱۰۰ میلیارد تومانی کمک به صندوق حمایت از توسعه مدارس غیردولتی در سال ۱۴۰۱ حذف شده است اما ۷۵ میلیارد و ۵۰۰ میلیون تومان در ردیف کمک‌های بلاعوض به این سازمان قرار گرفته است و در مقایسه با سال ۱۴۰۰ بودجه این سازمان ۱۵ درصد رشد منفی داشته است.

بودجه سازمان ملی پرورش استعداد درخشان در سال ۱۴۰۱، ۸۳ میلیارد و ۶۰۰ میلیون تومان است که در مقایسه با سال گذشته  ۸٫۵ درصد رشد داشته است. بودجه این سازمان در سال ۱۴۰۰، ۷۲ میلیارد تومان بود.

بودجه دانشگاه شهید رجایی در سال ۱۴۰۱، ۱۸۰ میلیارد و ۳۵۲ میلیون تومان و دانشگاه فرهنگیان ۲ هزار میلیارد و ۷۴۳ میلیون و ۲۰۰ هزار تومان است که بودجه دانشگاه رجایی و فرهنگیان در سال ۱۴۰۰ به ترتیب اینگونه بود: ۱۱۸ میلیارد و ۸۵۴ میلیون تومان و یک هزار و ۸۴۶ میلیارد و ۳۵ میلیون تومان بر این اساس بودجه دانشگاه رجایی ۲۳ درصد و دانشگاه فرهنگیان ۲۱٫۷ درصد رشد داشته است.

جهش عجیب بودجه سازمان تعلیم و تربیت کودک

بودجه سازمان ملی تعلیم و تربیت کودک در بودجه سال ۱۴۰۱، ۱۳۷ میلیارد و ۷۱۰ میلیون تومان است که در مقایسه با سال ۱۴۰۰، ۱۶۰ درصد رشد داشته است.

اعتبارات جاری سازمان نوسازی، توسعه و تجهیز مدارس کشور در لایحه بودجه سال ۱۴۰۱، ۵ هزار و ۳۴۷ میلیارد و ۳۹۲ میلیون تومان است که در مقایسه با سال ۱۴۰۰، ۱۲ درصد رشد داشته است. اعتبارات جاری این سازمان در بودجه سال ۱۴۰۰، ۴۵ میلیارد تومان بود.

آموزش و پرورش استثنایی نیازمند توجه بیشتر

بودجه سازمان آموزش و پرورش استثنایی کشور در لایحه بودجه ۱۴۰۱، ۲۸۳ میلیارد و ۹۰۰ میلیون تومان است که در مقایسه با سال ۱۴۰۰ ۷٫۰۴ درصد رشد داشته است این در حالی است که حمایت از  دانش‌آموزان استثنایی و ارائه خدمات توانبخشی به آنها نیازمند رشد بیشتر بودجه این سازمان است؛ بودجه سازمان آموزش و پرورش استثنایی در سال ۱۴۰۰، ۲۴۲ میلیارد و ۷۲۵ میلیون تومان است.

اعتبارات کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان در لایحه بودجه سال ۱۴۰۱، ۴۱  درصد رشد داشته است.

رشد ۲ برابری اعتبار سرانه دانش‌آموزی

کمک به تامین سرانه دانش‌آموزی جزو موضوعاتی است که در لایحه بودجه ۱۴۰۱ توجه خوبی به آن شده است و اعتبارات آن دو برابر شده و از یک هزار و ۱۲۸ میلیارد تومان به ۳ هزار و ۲۳۳ میلیارد تومان افزایش یافته است.

اعتبارات مربوط به فعالیت پرورشی و امور تربیتی دانش‌آموزان به صورت مستقل و با اعتبار ۳۶۴ میلیارد و ۴۰۰ میلیون تومان در نظر گرفته شده است که در مقایسه با سال ۱۴۰۰، ۸ درصد رشد داشته است.

رشد ۵۲ درصدی بودجه توسعه عدالت آموزشی

کیفیت بخشی به فعالیت‌های آموزشی و پرورشی و توسعه عدالت آموزشی با ۳۵۰ میلیارد تومان اعتبار در لایحه بودجه سال ۱۴۰۱ لحاظ شده است که در مقایسه با سال گذشته ۵۲ درصد رشد داشته است. این اعتبار در لایحه بودجه سال ۱۴۰۰، ۲۰۹ میلیارد و ۴۹۱ میلیون تومان بود.

ادغام برخی اعتبارات در ستاد وزارت آموزش و پرورش

بودجه ستاد وزارت آموزش و پرورش در لایحه سال ۱۴۰۱ نسبت به سال ۱۴۰۰ با رقم ۸ هزار و ۹۴۳ میلیارد و ۷۷۳ میلیون تومان حدود ۶ برابر رشد داشته است چرا که برخی ردیف‌ها ذیل وزارت آموزش و پرورش تعریف و در بودجه ستاد ادغام شده است به عنوان مثال ردیف‌هایی مانند طرح جامع هدایت و ارتقای پوشش تحصیلی در مناطق محروم، برون‌سپاری و توسعه آموزش‌های کاردانش و خرید خدمات، فعالیت‌های تربیت‌بدنی و ارتقای سلامت دانش‌آموزان، توسعه کمی و کیفی آموزش‌های پیش از دبستان، مستندسازی اراضی و املاک، اداره مدارس خارج از کشور در این بخش لحاظ شده است.

بودجه مدارس خارج از کشور در بودجه ستاد وزارت آموزش و پرورش ادغام شده است و ۶ هزار میلیارد تومان آن از طریق درآمد اختصاصی تأمین می‌شود.

بودجه ادارات کل آموزش و پرورش استان‌ها که ۹۶ درصد اعتبارات آموزش و پرورش در این حوزه قرار دارد ۱۹٫۵ درصد رشد داشته است و از ۸۹ هزار میلیارد تومان به ۱۰۶ هزار و ۱۰۰ میلیارد تومان رسیده است، بیشتر کسری‌های وزارت آموزش و پرورش در این بخش است و بودجه رتبه‌بندی باید به این بخش اضافه شود به اذعان برخی کارشناسان این بخش به رشد ۲۷ درصدی اعتبارات نیاز داشت.

  • منبع : تسنیم

ثبت دیدگاه

مجموع دیدگاهها : 0در انتظار بررسی : 0انتشار یافته : ۰

دیدگاهها بسته است.

خبرگزاری کودک و نوجوان

آرشیو مطالب