خبــــرگـزاری کـــودک و نــوجـــوان ایــران

  • امروز : یکشنبه - ۱۴ خرداد - ۱۴۰۲
  • برابر با : Sunday - 4 June - 2023
1
ایچنا گزارش می دهد؛

عوارض نوشیدنی‌های انرژی ‌زا برای نوجوانان

  • 30 آذر 1400 - 14:25
عوارض نوشیدنی‌های انرژی ‌زا برای نوجوانان
نوشیدنی‌ های انرژی ‌زا برای نوجوانان مضر هستند.

به گزارش خبرگزاری ایچنا؛ نوشیدنی ‌های انرژی‌زا، نوشیدنی ‌های آماده و دارای کافئین‌ هستند که به دلیل افزایش انرژی و بهبود هوشیاری ذهنی و عملکرد فیزیکی به این نام شناخته می‌شوند.

معمولاً بزرگسالان این نوشیدنی ‌ها را به طور منظم مصرف می‌کنند، اما کودکان و نوجوانان باید از نوشیدن نوشابه‌ های انرژی‌ زا به دلیل اثرات منفی که بر سلامت می‌گذارند، پرهیز کنند.

کودکان و نوجوانان اغلب نوشیدنی ‌های انرژی ‌زا را با نوشیدنی‌ های ورزشی اشتباه می‌گیرند و برای همین، مقادیر زیادی نوشیدنی انرژی ‌زا را برای اهداف عمومی مانند هیدراتاسیون (آبرسانی بدن) مصرف می‌کنند. از این رو،آگاه ‌سازی کودکان و نوجوانان در رابطه با نوشیدنی ‌های انرژی ‌زا و مضرات آنها ضروری است.

مصرف هر یک از این نوشیدنی ‌های انرژی‌ زا می‌تواند مضراتی برای سلامتی داشته باشد که چند نمونه از آنها عبارتند از: ۱- اضطراب و بی‌خوابی، ۲- کاهش اشتها، ۳- کم‌آبی بدن و ۴- پوسیدگی دندان

۱) اضطراب و بی‌خوابی

به توصیه کارشناسان کودکان و نوجوانان باید از مصرف کافئین خودداری و در سنین بین ۱۲ تا ۱۸ سال هم حداکثر ۱۰۰ میلی گرم (معادل یک فنجان) از این ماده غذایی استفاده کنند.

مصرف زیاد کافئین بر سیستم عصبی مرکزی تأثیرگذار است و منجر به اضطراب و بی‌خوابی می‌شود. بی‌قراری و عدم تمرکز نیز از دیگر اثرات نامطلوب نوشابه ‌های انرژی ‌زاست.

مصرف منظم نوشابه‌ های کافئین‌دار منجر به وابستگی به کافئین در کودکان و نوجوانان می‌شود و درصورت عدم مصرف این نوشیدنی ‌ها ممکن است علائم ترک اعتیاد (سردردهای مداوم، خواب‌آلودگی و خستگی مزمن) در فرد ایجاد شود.

۲) کاهش اشتها

نوشابه ‌های انرژی زا حاوی مقادیر بالای قند هستند (مقداری معادل یا بیشتر از قند موجود در نوشابه ‌های معمولی). مصرف زیاد قند، معده کودک را پر کرده و اشتهای او را برای مصرف غذاهای دیگرکم می‌کند. همچنین، مقادیر بالای کافئین موجود در نوشیدنی ‌های انرژی ‌زا می‌تواند سیستم عصبی سمپاتیک را تحریک کند و باعث افزایش سیری و کاهش گرسنگی شود.

۳) کم ‌آبی بدن

کافئین علاوه بر محرک بودن، اثر ادرارآوری نیز دارد. از این رو، مصرف بیش از حد کافئین، به ویژه زمانی که کودک یا نوجوان درحال انجام فعالیتهای شدید در آب و هوای گرم است، دفع مایعات از بدن را افزایش می‌دهد و باعث کم‌ آبی بدن می‌شود. دفع سدیم از طریق ادرار هم از دیگر اثرات فیزیولوژیکی مصرف کافئین است که کم‌ آبی بدن را شدیدتر می‌کند.

۴) پوسیدگی دندان

نوشیدنی های انرژی ‌زا PH پایین و قند بالایی دارند. این دو فاکتور باعث فرسایش مینای دندان شده و به مرورمنجر به پوسیدگی دندان درکودکان می‌شوند. نوشابه‌ های انرژی‌ زا بیشتر از نوشیدنی ‌های ورزشی قدرت تخریب مینای دندان را دارند. کودکانی که چنین محصولاتی را مصرف می‌کنند باید ظرف حداکثر نیم ساعت پس از مصرف، دندانهایشان را مسواک بزنند.

  • منبع : صداوسیما

ثبت دیدگاه

مجموع دیدگاهها : 0در انتظار بررسی : 0انتشار یافته : ۰

دیدگاهها بسته است.

خبرگزاری کودک و نوجوان

آرشیو مطالب