خبــــرگـزاری کـــودک و نــوجـــوان ایــران

  • امروز : چهارشنبه - ۲ فروردین - ۱۴۰۲
  • برابر با : Wednesday - 22 March - 2023
3
ایچنا گزارش می دهد؛

کانال‌های بدون درپوش؛ تهدید جدی برای جان کودکان ارومیه

  • 28 آذر 1400 - 10:15
کانال‌های بدون درپوش؛ تهدید جدی برای جان کودکان ارومیه
وجود کانال‌های آب بدون درپوش در نقاط مختلف شهر ارومیه به ویژه در مناطق حاشیه نشین شهر، موجب شده تا جان اهالی این محلات به خطر افتد و در چند ماه اخیر شاهد درگذشت ۲ تن از کودکان ساکن در این مناطق باشیم.

به گزارش خبرگزاری ایچنا، کانال‌های جمع آوری آب‌های سطحی که در مناطق مختلف و به ویژه در محلات حاشیه نشین ارومیه تعبیه شده‌اند، به علت نبود انشعاب آب، محلی برای تخلیه فاضلاب خانه‌ها شده است. با این شرایط علاوه بر اینکه اغلب این کانال‌ها بدون حفاظ و ایمنی هستند بوی بد و انواع حشرات آن نیز موجب آزار مردم می‌شود.

در مرکز استان آذربایجان‌غربی و طی چند ماه گذشته، دو کودک به علت سقوط در این کانال‌ها جان باختند که هر بار اعضای شورای شهر و مسئولان متولی در شهرداری بلافاصله دستور سریع برای حل کانال‌های بدون درپوش صادر کرده‌اند اما جالب است که تاکنون اقدامی انجام نگرفته و مام دستورات نمایشی بی نتیجه مانده است.

پوشش ۷۷ درصدی شبکه فاضلاب در شهر ارومیه

در این خصوص، «لطیف خوش سیرت» مدیرعامل شرکت آب و فاضلاب آذربایجان‌غربی، اظهار داشت: حدود ۷۷ درصد از مناطق شهر ارومیه تحت پوشش شبکه فاضلاب است، متوسط کشوری کمتر از ۵۵ درصد است که در مقایسه کلان، وضعیت مناسبی داریم اما باید در صدد رفع مشکلات موجود باشیم.

وی ادامه داد: در حال حاضر ۳۲۰ کیلومتر از مناطق شهری در مرکز استان آذربایجان‌غربی باقی مانده که باید شبکه فاضلاب در آن‌ها کار شود. خدمات رسانی در مناطق حاشیه نشین جزو اولویت‌هایی است که برای انجام آن نیازمند تامین اعتبار هستیم.

مدیرعامل آب و فاضلاب آذربایجان‌غربی، خاطرنشان کرد: این فرهنگ باید در بین مردم تبیین شود که رهاسازی فاضلاب منازل به کانال‌های جمع‌آوری آب‌های سطحی درست نیست و دستگاه‌های متولی نیز باید در ترویج این موضوع مهم فرهنگسازی انجام دهند.

ایمن‌سازی کانال‌های آب مقدم بر نصب درپوش است

«رسول اصغرزاده» عضو شورای اسلامی شهر ارومیه و رئیس شورای اسلامی استان آذربایجان‌غربی، در این زمینه با اشاره به مخالفت خود با نصب درپوش بر روی کانال‌های جمع آوری آب‌های سطحی، گفت: معتقدم که ایمن‌سازی حول این کانال‌ها موجب افزایش زیبایی شهر می‌شود و علاوه بر آن در مواقع مورد نیاز قابلیت لایروبی این کانال‌ها موجود خواهد بود.

وی بیان داشت: رهاسازی فاضلاب منازل واقع در مناطق حاشیه نشین به داخل کانال‌ها مشکل ساز شده و شرکت آب و فاضلاب باید در این خصوص تمهیدات لازم را انجام دهد و گرنه درپوش گذاشتن مانع بوی بد نخواهد بود.

عضو شورای اسلامی شهر ارومیه، با اشاره به آخرین مصوبات شورا در خصوص ساماندهی وضعیت کانال‌ها تصریح کرد: اخیرا در شورا هیچ مصوبه‌ای در این خصوص وجود نداشته است.

نیاز ۸۰ میلیاردی شهرداری ارومیه برای پوشاندن کانال‌های آب

«حجت‌الاسلام و المسلمین محمد خلیل‌پور» رئیس شورای اسلامی شهر ارومیه هم در این مورد، با اشاره به آخرین وضعیت کانال‌های جمع آوری آب‌های سطحی، ابراز داشت: بر اساس آخرین لیستی که از معاونت عمرانی شهرداری دریافت کرده‌ایم، ساماندهی کانال‌های هدایت آب‌های سطحی در شهر ارومیه، نیازمند ۸۰ میلیارد تومان اعتبار است.

وی بیان کرد: اقدامات ایمن سازی و نصب درپوش کانال‌ها در مناطق مختلف آغاز شده اما این موضوع بر اساس منطقه و نظر کارشناسان امر ممکن است در بعضی مناطق فقط شامل ایمن‌سازی از طریق جدول و نرده کشی باشد و در بعضی مناطق هم درپوش قرار داده شود.

با توجه به اظهارات این مسئولان و نیز با وجود خطرات جانی و مالی برای همشهریان به ویژه در مناطق حاشیه شهری، باید دید که تدابیر لازم برای تسریع در امر ساماندهی کانال‌های آب در این مناطق اندیشیده می‌شود یا تنها به چند نقطه ختم شده و ادامه ماجرا به موضوعاتی نظیر نبود بودجه  یا کمبود توان عمرانی شهرداری ختم خواهد شد؟

  • منبع : تسنیم

ثبت دیدگاه

مجموع دیدگاهها : 0در انتظار بررسی : 0انتشار یافته : ۰

دیدگاهها بسته است.

خبرگزاری کودک و نوجوان

آرشیو مطالب