خبــــرگـزاری کـــودک و نــوجـــوان ایــران

  • امروز : شنبه - ۸ بهمن - ۱۴۰۱
  • برابر با : Saturday - 28 January - 2023
2
ایچنا گزارش می دهد؛

ضرورت آموزش خودمراقبتی به کودکان و نوجوانان

  • 27 آذر 1400 - 22:29
ضرورت آموزش خودمراقبتی به کودکان و نوجوانان
آموزش خودمراقبتی به کودکان و نوجوانان در پدیده کودک‌آزاری ضروری است .

به گزارش خبرگزاری ایچنا، استاد گروه روانشناسی دانشگاه شهید چمران اهواز با اشاره به ضرورت آموزش خودمراقبتی به کودکان و نوجوانان در پدیده کودک آزاری بیان کرد: لازم است تا کودکان در سنین مختلف با موارد احتمال بروز کودک آزاری جنسی آگاه شوند و این آگاهی منجر به پیشگیری از بروز آن خواهد شد.

دکتر سودابه بساک نژاد  بیان کرد: کودکان در طی فرآیند رشد، ممکن است با پدیده کودک آزاری روبه‌رو شوند که ابعاد مختلف جامعه شناختی و روانشناختی دارد.

وی با اشاره به انواع و اشکال مختلف کودک آزاری گفت: در کودک آزاری “جسمانی” کودک مورد آزار و ضرب و جرح بزرگسال قرار می‌گیرد، و در “هیجانی” کودک ازطرف دیگران تحقیر و مورد تهدید و تمسخر قرار می‌گیرد، و در نوع “جنسی” کودک توسط یک بزرگسال مورد آزار قرار می‌گیرد و در نوع “غفلت”، نیاز‌های جسمی و طبی کودک برآورده نمی‌شود و با وجود توانایی خانواده توجهی به کودک از نظر خوراک و بهداشت نمی‌شود.

استاد گروه روانشناسی دانشگاه شهید چمران اهواز با بیان اینکه میلیون‌ها کودک در جهان هر ساله مورد آزار قرار می‌گیرند ادامه داد: بر اساس گزارش مرکز پیشگیری و تشخیص بیماری، ۹۰ درصد آزار کودکان از طرف اعضای خانواده یا بستگان درجه ۲ آن‌ها صورت می‌گیرد.

وی با اشاره به ویژگی‌های جسمانی و رفتاری در کودک آزاری جنسی افزود: مشکل در راه رفتن یا نشستن، درد یا خارش در ناحیه تناسلی، تغییرات ناگهانی رفتاری و پرخاشگری، آشفتگی در خواب و کابوس شبانه، شروع مشکلات تحصیلی و افت تحصیلی و سکوت و بهت زدگی ناگهانی از جمله نشانه‌های رفتاری کودک آزاری جنسی هستند.

بساک نژاد ادامه داد: امروزه کودکان و والدین آگاه‌تر شده و موارد آزار را تشخیص و اطلاع رسانی می‌کنند و از کمک‌های بهداشتی و روانشناختی برای کودکانشان بهره‌مند می‌شوند.

وی در ادامه با اشاره به توصیه متخصصان بهداشتی به لزوم آموزش به کودکان برای کاهش آزار جنسی بیان کرد: کودکان و نوجوانان باید آموزش ببینند که هیچ کس حق ندارد به آن‌ها دست بزند یا آن‌ها را لمس کند؛ کودکان باید با اندام تناسلی خود آشنا شوند و آموزش ببینند و در صورت آزار، لمس کردن غیرمعمول و نشان دادن فیلم اندام تناسلی، به سرعت از فرد فاصله گیرید و به والدین اطلاع دهید.

استاد گروه روانشناسی دانشگاه شهید چمران اهواز گفت: لازم است والدین کودکان را با فرآیند رشد و تغییر ظاهر جسمانی آشنا کنند تا کودک بداند در مراحل سنی مختلف ممکن است با چه تغییراتی روبه رو شود و این تغییرات از نظر دیگران چگونه است.

وی بیان کرد: باید به کودک اطمینان داده شود که صحبت کردن درباره اعمال غیرمعمول افراد مختلف برای آن‌ها خجالت آور نیست، و والدین شنوای حرف آن‌ها بوده در مقابل خطرات احتمالی از او حمایت می‌کنند.

بساک نژاد افزود: والدین لازم است تا در موارد اورژانسی به جای سکوت کردن از روانشناسان برای راهنمایی به کودک و روش مقابله با فرد آزارگر کمک گیرند.

کودک آزادی عبارت است از هرگونه صدمه و آزار جسمی، روحی و یا اخلاقی کودکان یا نوجوانان که سلامت جسمانی یا روانی آن‌ها را به خطر اندازد. این پدیده اکنون به یکی از معضلات جوامع انسانی تبدیل شده است.

  • منبع : صداوسیما

ثبت دیدگاه

مجموع دیدگاهها : 0در انتظار بررسی : 0انتشار یافته : ۰

دیدگاهها بسته است.

خبرگزاری کودک و نوجوان

آرشیو مطالب