خبــــرگـزاری کـــودک و نــوجـــوان ایــران

  • امروز : یکشنبه - ۱۴ خرداد - ۱۴۰۲
  • برابر با : Sunday - 4 June - 2023
2
ایچنا گزارش می دهد؛

ماجرای تلخ جان باختن کودک اهوازی در جوی‌ روباز

  • 25 آذر 1400 - 11:03
ماجرای تلخ جان باختن کودک اهوازی در جوی‌ روباز
جوی‌های روباز در کلانشهر اهواز معضلی جدی هستند که هرازگاهی به زندگی شیرین کودکان پایان می‌دهند.

به گزارش خبرگزاری ایچنا؛ ماجرای تلخ جان باختن کودکان اهوازی در جوی‌های روباز از سال‌های پیش تاکنون بار‌ها و بار‌ها تکرار شده، ولی اقدام موثری در این زمینه انجام نشده است.

کودکانی که بی‌خبر از هر چیزی برای بازی‌های کودکانه خود به قصد رفتن به خیابان و اطراف خانه خارج می‌شوند، غافل از اینکه مرگ در چند قدمی آن‌ها به انتظار نشسته است. خانواده‌ها بی‌خبر از آنچه در انتظار فرزندانشان است به خیال آنکه کودکشان در بیرون خانه مشغول بازی با همسن و سالان خود است، ساعت‌ها را سپری می‌کنند، اما خانواده‌ها زمانی متوجه غیبت فرزندشان می‌شوند که شاید دیگر کار از کار گذشته و پس‌از ساعت‌ها جست‌وجو با جسد بی‌جان کودکشان که در یکی از همین جوی‌های روباز غرق شده روبرو می‌شوند.

پاسکاری مسئولیت چنین مرگ‌های دردناکی بین آب و فاضلاب و شهرداری سبب شده که سال‌ها این مسئله همچنان حل نشده باقی بماند و پرونده‌های باز چنین مرگ‌هایی نیز غم و غصه مضاعفی را به خانواده‌های آن‌ها تحمیل کند.

آب و فاضلاب با مطرح کردن این مسئله که در مناطق فاقد شبکه فاضلاب هیچ جوی روبازی را مدیریت نمی‌کند، مسئولیت را به گردن شهرداری می‌اندازد و شهرداری با پاسخ اینکه جوی‌های روباز موجود برای دفع آب‌های سطحی ساخته شده و نه هدایت فاضلاب منازل، مسئولیت را به گردن آبفا می‌اندازد.

آب و فاضلاب یا شهرداری چه تفاوتی دارد، وقتی جان شیرین کودکان معصوم و بی گناه زیر سایه غفلت متولیان امر رنگ می‌بازد؟ چرا با وجود مرگ چندین کودک تا به حال هیچ راهکار عاجلی برای رفع این معضل نشده و همچنان شاهد بروز حادثه هستیم.

آسیب‌ها و خطرات جوی‌های روباز

فارِس حیدری کودک ساکن در کوی گلدشت قربانی دیگر این جوی‌های روباز در اهواز است که ۴ روز قبل جان خود را از دست داد، این در حالی است که پرونده مرگ دیگر کودکان از سوی مسئولان مربوطه تعیین تکلیف نشده و یا اگر هم شده نتیجه آن به اطلاع عموم نرسیده است.

جاسم حیدری پدر این کودک یک سال و ۴ ماهه گفت: بامداد جمعه همراه با خانواده مقابل در منزل بودیم و با غفلتی کوتاه فرزندمان از ما جدا شد؛ وقتی متوجه غیبت فارس شدیم خیلی دنبالش گشتیم، ولی کار از کار گذشته بود و بر اساس فیلم دوربین‌های مداربسته ۳۱ دقیقه در کانال مانده بود و بعد جان داد.

وی با بیان اینکه این جوی روباز هیچ حفاظی ندارد، افزود: عمق آب به نیم متر می‌رسد و خطر جدی برای کودکان به دنبال دارد، حداقل اگر تخلیه آب را با لایروبی انجام می‌دادند، کار به اینجا نمی‌رسید که جگرگوشه خود را به خاک بسپاریم.

نماینده مردم اهواز، باوی، حمیدیه و کارون در مجلس شورای اسلامی بیان داشت: زیبنده کلانشهر اهواز و شهروندان آن نیست که هراز چند گاهی شاهد بروز حادثه در این جوی‌های روباز باشیم.

سید کریم حسینی لایروبی جوی‌های روباز را وظیفه شهرداری دانست و تصریح کرد: در کوی گلدشت به دلیل نبود شبکه فاضلاب، جوی‌های روباز از سوی شهرداری احداث شده که لایروبی آن هم با بر عهده این ارگان است.

لزوم اعلام نظر دستگاه قضایی برای مقصران حادثه

رئیس شورای شهر اهواز با تاکید بر اعلام نظر دستگاه قضایی در خصوص مقصر اصلی ماجرای فوت فارس حیدری اظهار داشت: هرچند مسئولیت ساخت جوی‌های روباز دفع آب‌های سطحی با شهرداری است و شورای شهر به عنوان دستگاه نظارتی و مطالبه گر از شهرداری دفاع نمی‌کند، اما اهواز شبکه مجزای دفع آب‌های سطحی ندارد و این جوی‌های روباز به شکل مشترک برای دفع فاضلاب استفاده می‌شوند.

سیاوش محمودی ادامه داد: جوی‌های روباز شهرداری با هدف دفع آب‌های سطحی و بارندگی ساخته می‌شوند و در حال حاضر از این جوی‌های روباز به عنوان شبکه دفع فاضلاب استفاده می‌شود، بنابراین شهرداری و آبفا هر دو در این زمینه مسئولیت دارند و باید جوابگو باشند که چرا جوی‌های روباز برای خروجی فاضلاب محلات مختلف مورد استفاده قرار می‌گیرند.

محمودی با بیان اینکه جزئیات نحوه جان باختن کودک در حال بررسی است و اصلاً پذیرفته نیست که وقتی امکان انجام فعالیت‌های اصلاحی وجود دارد متولیان امر کوتاهی کنند، گفت: در کوی گلدشت یک لاگون بزرگ وجود دارد که برای تخلیه فاضلاب از آن از قرارگاه خاتم یک دستگاه پمپ مکنده گرفتیم و برای تخلیه آن به کانال حفاری شده نیازمند دیزل ژنراتور‌های قوی هستیم که فقط نفت حفاری و آبفا از آن دارند و آبفا برای ایستگاه‌های پمپاژ آبرسانی به نقاط مختلف شهر در زمان قطعی برق از این دیزل‌ها استفاده می‌کند.

این مقام مسئول بیان کرد: نگران ایام بارندگی هستیم، چون سال گذشته گلدشت زیر آب بود و همین حالا نیز خروجی آب از این منطقه انجام نشده و فاضلاب هم بالا مانده است و تخلیه نشدن آن لاگون باعث ایجاد یک دریاچه بزرگ در این منطقه شده که باید هرچه سریع‌تر با تخلیه آن نسبت به کاهش سطح آب اقدام و مردم را از این مشکل برهانیم.

رئیس شورای شهر اهواز اظهار داشت: ما وکیل مدافع شهرداری نیستیم، ولی آبفا و شهرداری هر دو باید نسبت به این اتفاق ناگوار و تأثر برانگیز پاسخگو باشند، هر دو نهاد برای پاسخگویی و ارائه گزارش در این زمینه به صحن علنی شورا دعوت می‌شوند.

محمودی عنوان کرد: بار‌ها از کوی گلدشت بازدید و تذکرات لازم را برای اصلاح وضعیت این منطقه داشتیم، اگر آب این لاگون تخلیه می‌شد شاید بچه امکان دست و پا زدن و نجات پیدا کردن را می‌داشت، هرچند که عمق آن ۳۰ سانتی‌متر بود.

با خاطیان مرگ کودک اهوازی برخورد می‌شود

مدیرکل امور شهری استانداری خوزستان در این خصوص گفت: بر اساس قانون ساخت کانال دفع آب‌های سطحی بر عهده شهرداری است، ولی وقتی شرکت آبفا در منطقه‌ای شبکه فاضلاب احداث نکند، دفع فاضلاب در همین جوی‌های روباز انجام می‌شود.

مهراب فلسفی زاده با اشاره به اینکه اگر فاضلابی وجود نداشته باشد عملاً جوی روباز هم نداریم، بیان داشت: البته در برخی مناطق نیز دفع آب‌های سطحی در شبکه فاضلاب انجام می‌شود، چون شهرداری شبکه دفع آب‌های سطحی را احداث نکرده است.

پاسکاری جان کودکان معصوم بین آبفا و شهرداری و بی خیالی متولیان امر نسبت به آسیب‌های مالی وارد شده به خودرو‌های شهروندان باعث شده تا در به اصطلاح کلانشهر اهواز در یک دهه اخیر شاهد عوارض جانی و مالی بسیاری برای شهروندان باشیم، اگرچه هر اقدامی سبب زنده شدن قربانیان و خوب شدن حال خانواده‌های داغدیده نمی‌شود.

  • منبع : صداوسیما

برچسب ها

ثبت دیدگاه

مجموع دیدگاهها : 0در انتظار بررسی : 0انتشار یافته : ۰

دیدگاهها بسته است.

خبرگزاری کودک و نوجوان

آرشیو مطالب