خبــــرگـزاری کـــودک و نــوجـــوان ایــران

  • امروز : یکشنبه - ۱۴ خرداد - ۱۴۰۲
  • برابر با : Sunday - 4 June - 2023
2
ایچنا گزارش می دهد؛

تعهد کانادا برای پرداخت ۴۰ میلیارد دلار غرامت به کودکان بومی

  • 23 آذر 1400 - 19:11
تعهد کانادا برای پرداخت  ۴۰ میلیارد دلار غرامت به کودکان بومی
مدارس شبانه روزی کانادا در دهه‌های گذشته تلاش داشتند تا با جذب و تربیت کودکان بومی آنها را وادار به ترک زبان مادری کنند و باعث گرویدن آنها به مسیحیت شوند.

به گزارش خبرگزاری ایچنا؛کانادا متعهد شده تا ۴۰ میلیارد دلار غرامت را به رفاه کودکان بومی کانادا اختصاص دهد. این غرامت به دلیل تبعیض و اتفاقات رنج‌آور برای کودکان بومی و  اولیه کانادا پرداخت می‌شود.

به نقل از “ام اس ان”، یک دادگاه عالی در سال ۲۰۱۶ تائید کرد که دولت بودجه کمتری را به پرورش و رفاه کودکان بومی کانادا اختصاص داده است.

اینک کانادا برای جبران این کوتاهی می‌خواهد به هر فرد بومی که پس از سال ۲۰۰۶ واجد دریافت خدمات رفاهی مخصوص کودکان بوده و با تبعیض در آن دوران مواجه شده، ۴۰ هزار دلار کانادا (۳۱۳۵۰ دلار امریکا) غرامت بپرداز

دولت کانادا در ابتدا اعلام کرد که به این حکم اعتراض خواهد کرد اما اینک می‌گوید این غرامت را به کودکان بومی کانادا اختصاص می دهد اما به رای زنی درباره آن ادامه خواهد داد.

پس از کشف گورهای دسته جمعی بی نام و نشان در مدارس شبانه روزی سابق کانادا، حساسیت بر دولت  این کشور افزایش یافت و نظارت بر این نهاد بیشتر شد.

کانادا تا سال ۱۹۹۶ کودکان بومی را از خانوادهایشان جدا می‌کرد و آنها را به مدارس شبانه روزی می‌فرستاد. بسیاری از این کودکان چار سوء تغذیه بودند و تحت ضرب و شتم و آزار جنسی قرار می‌گرفتند.

این مدارس تلاش می‌کردند تا با جذب و تربیت کودکان بومی آنها را وادار به ترک زبان مادری کنند و باعث گرویدن آنها به مسیحیت شوند.

یکی از مقامات کانادا در این باره گفت این غرامت برای رسیدگی به دادگاه ۲۰۱۶، تامین مالی اصلاحات بلند مدت و خدمات رفاهی کودکان بومی کانادا مورد استفاده قرار خواهد گرفت.

حکم دادگاه برای پرداخت غرامت به بومیان کانادا تنش بین رهبران بومی و مقامات دولت را افزایش داده است/ عکس: GETTY IMAGES

پرداخت غرامت به کودکان بومی کانادا/ 40 میلیارد دلار

 

 

“رزآن آرچی‌بالد” یکی از رهبران جوامع اولیه و بومیان اصلی کانادا در این باره گفت: “پول به معنای عدالت نیست اما نشان می‌دهد که ما در مسیر بهبودی هستیم”.

وی افزود: اندازه غرامت پیشنهادی نشان می دهد که چگونه فرزندان ما با تبعیض روبه رو شده و از اجتماع و خانواده های خود دور مانده اند.

تجمع گروهی از بومیان کانادا پس از کشف گورهای بی نام و نشان کودکان/ عکس: GETTY

پرداخت غرامت به کودکان بومی کانادا/ 40 میلیارد دلار

حدود ۱۵۰ هزار کودک بومی کانادا بین سال های ۱۸۷۴ و ۱۹۹۶ در مدارس شبانه روزی کانادا اسکان یافتند.

کودکان بومی در مدارس شبانه روزی مجبور به ترک زبان مادری می شدند و باید به زبان‌های فرانسه و انگلیسی صحبت می کردند. آنها مجبور باید به مسیحیت روی می آوددند.

کلیسای مسیحیت در تاسیس و راه‌اندازی این مدارس نقش داشتند. براساس گفته انجمن بازماندگان مدارس بومیان اولیه کانادا، کلیسای کاتولیک رومی مسئول فعالیت ۷۰ درصد مدارس شبانه روزی کانادا بوده است.

  • منبع : عصر ایران

ثبت دیدگاه

مجموع دیدگاهها : 0در انتظار بررسی : 0انتشار یافته : ۰

دیدگاهها بسته است.

خبرگزاری کودک و نوجوان

آرشیو مطالب