خبــــرگـزاری کـــودک و نــوجـــوان ایــران

  • امروز : یکشنبه - ۱۴ خرداد - ۱۴۰۲
  • برابر با : Sunday - 4 June - 2023
2
ایچنا گزارش می دهد؛

انتقاد مدیرعامل مجمع ایران‌نوشت از سوق دادن کودکان ایرانی به سمت کاراکترهای آمریکایی

  • 22 آذر 1400 - 21:07
انتقاد مدیرعامل مجمع ایران‌نوشت از سوق دادن کودکان ایرانی به سمت کاراکترهای آمریکایی
مدیرعامل مجمع ایران‌نوشت با اشاره به اهمیت صنایع فرهنگی و تولید محتوا در این حوزه نسبت به کاستی‌ها در این زمینه انتقاد کرد.

به گزارش خبرگزاری ایچنا، نشست خبری دومین جشنواره ملی “قهرمان من” با حضور محمد یقینی مدیرعامل مجمع نوشت‌افزار ایرانی اسلامی، حسین شکاری دبیر این دوره پویش، یوسف‌وند مدیر خانه خلاق تم و علیرضا صادقی مدیر آکادمی برش در مجتمع سرچشمه برگزار شد.

یقینی در ابتدای این نشست با اشاره به اهمیت صنایع فرهنگی گفت: نوشت‌افزار یکی از بخش‌های صنایع فرهنگی است و موضوعی استراتژیک به لحاظ اقتصادی و فرهنگی محسوب می‌شود. این حوزه ۱۶ محصول و هشت حوزه خدماتی دارد؛ در واقع این دست از دست از محصولات، محصولاتی هستند که صرفاً مصرف آن مد نظر نیست؛ بلکه با محتوا همراه است و سعی دارد مخاطب را نیز با آن محتوا همراه کند.

وی با بیان اینکه صنایع فرهنگی با سوپر هیروها در دنیا شناخته می‌شود، ادامه داد: امثال والت دیزنی و هالیوود رهبران این حوزه در جهان هستند. در حال حاضر حجم صنایع فرهنگی که فراصنعت است، بیش از دو هزار و ۲۵۰ میلیارد دلار است؛ رقمی که که می‌توان آن را با مواردی مانند فروش نفت کشورمان مقایسه کرد. به مرور هم دارد سهمش در جهان بیشتر می‌شود. گردش مالی این حوزه در کشور ما حدود ۵۰ هزار میلیارد تومان است؛ عدد عجیبی است اما در این میان، متاسفانه حدود نیم درصد دارای محتوای بومی است.

وی در ادامه به چرایی ضعف و سهم اندک محتوای بومی در این چرخه اشاره و اضافه کرد: جریان نوشت‌افزار ایرانی با وجود کاری که طی ۱۰ سال گذشته انجام داده است، در دریای بیکران صنایع فرهنگی چندان به حساب نمی‌آید. این امر نشان می‌دهد که لازم است گروه‌های دیگر هم وارد شوند.

به گفته مدیرعامل مجمع ایران‌نوشت؛ تاکنون سیاستگذاری دقیقی در حوزه صنایع فرهنگی نداریم و راه نرفته چه از نظر سیاست‌گذاری کلان و چه از مظر دستگاه متولی و … بسیار است.

یقینی در ادامه به کاراکترهای محبوب در کشور اشاره و اضافه کرد: آمایش جالبی در کشورهای مختلف انجام شده و به این نتیجه رسیدیم که در همه کشورها یکی دوتا از کاراکترهای محبوب در میان کودکان آن مناطق، بومی بوده است. اما متاسفانه در میان کودکان ایرانی این آمار به صورت دیگری است؛ به‌گونه‌ای که بعد از آمریکا، هر ۱۰ کاراکتر محبوب کودک و نوجوان ایرانی، آمریکایی هستند و این نشان می‌دهد که زنجیره تولید محتوای ما بسیار ناقص است. کارهایی در چند سال اخیر صورت گرفته اما در حوزه حجم تولیدات و تبدیل این کاراکتر به محتوا راه نرفته بسیار است.

مدیرعامل مجمع ایران‌نوشت در ادامه به دومین جشنواره “قهرمان من” با محوریت شخصیت شهید سپهبد قاسم سلیمانی اشاره کرد و گفت: شبکه فعالین نوشت‌افزار در چند سال اخیر شکل گرفته است. در این مدت پرداختن به شخصیت شهید قاسم سلیمانی پیش از شهادت ایشان آعاز شده بود اما بعد از شهادت، توجه به ایشان از منظر الگونمایی بیشتر شد. سال گذشته اولین دوره  جشنواره “قهرمان من” با هدف محصولات متناسب با این شخصیت برگزار شد. متاسفانه ساخت محتوا درباره شخصیت‌هایی مانند شهید سلیمانی نیز هنوز شکل نگرفته است تا صنایع فرهنگی از آن استفاده کنند؛ با توجه به همین موضوع، جشنواره ملی “قهرمان من” با تاکید بر تکمیل زنجیره محتوا روی طراحی محصول و گره خوردنش به محصولات فیزیکی برگزار می‌شود. همه تلاش بر این خواهد بود که ذهن طراحان محصول، چه در کارخانه‌ها و … را به این سمت ببریم که به شخصیت‌هایی مانند شهید سلیمانی در این حوزه بیشتر پرداخته شود.

مهدی یوسف‌وندی، مدیر خانه خلاق تم، نیز در ادامه این جلسه با بیان اینکه خانه خلاق تم رسالت تکمیل زنجیره محصول حول کاراکتر بومی را برعهده دارد، گفت: به همین دلیل دنبال بهانه‌های مناسب برای ترویج کاراکتر بومی هستیم تا زنجیره دیده شدن آن کاراکتر را تکمیل کنیم.

وی با بیان اینکه در دنیا بحث کاراکترسازی اهمیت ویژه‌ای دارد و صنعت پررونق و تاثیرگذاری است، ادامه داد: ما در همین زمینه رصدی در کشورهای اطراف داشتیم و به این نتیجه رسیدیم که همه کشورها در حوزه تولید محتوا در سطح ملی دارند؛ موضوعی که ما تا الان نداشتیم. رویداد “قهرمان من” با این نگاه شکل گرفت و در این دوره توسعه داشته است. یکی از ویژگی‌های اصلی این دوره مدنظر قرار دادن دو حوزه بوده است: نخست تولیدکنندگان حرفه‌ای کاراکتر و دیگری استعدادیابی برای تولید کاراکتر و محتوا است در بخش دانش‌آموزی است. این نگاه، نگاهی دوراندیشانه است؛ به این معنی که هم ظرفیت‌های کنونی را مد نظر قرار دادیم و هم ظرفیت‌های بالقوه را در نظر دارد.

وی با اشاره به چشم‌انداز این جشنواره ملی یادآور شد: تلاش داریم که با تکرار این جشنواره به این نتیجه برسیم که در میان ۱۰ کاراکتر محبوب جامعه، چند کاراکتر بومی داشته باشیم و چرخه تولید محتوا براساس استانداردهای بین‌المللی و قابل عرضه شکل بگیرد. یکی از هدف‌های مهم جشنواره تاثیر بلندمدت در حوزه کاراکترسازی است.

صادقی، مدیرعامل مرکز «برش»، نیز در ادامه این نشست با تأکید بر قهرمان‌سازی و تولید کاراکتر در این زمینه گفت: نیاز به داشتن قهرمان در همه جوامع وجود دارد. این موضوع برای قشر کودک و نوجوان اهمیت ویژه‌ای دارد؛ به خصوص اینکه او به دنبال قهرمان خود است و این موضوع، برای او یک مسئله محسوب می‌شود. اگر این نیاز را با قهرمانان ملی پر نکنیم، کودک و نوجوان ما حتماً به سراغ قهرمان‌های پوشالی خواهد رفت که آینده خوشی نخواهد داشت.

وی با بیان اینکه برگزاری جشنواره ملی «قهرمان من» یک اتفاق خوب در عرصه کاراکترسازی است، به شرط اینکه همه مسئولان و دستگاه‌ها همت کنند، یادآور شد: با توجه به ارتباطاتی که با حوزه دانش‌آموزی داشتیم، دبیرخانه این جشنواره تصمیم گرفت که وارد حوزه دانش‌آموزی نیز شود و بخشی را به این حوزه اختصاص دهد.

مدیرعامل مرکز «برش» یادآور شد: یکی از موضوعات مهمی که در حوزه کودک و نوجوان وجود دارد، امکان ناآشنایی با فضای بچه‌ها است. ما گاه فضایشان را نمی‌شناسیم؛ بنابراین نیاز است که در بخش تولید محتوا مشارکت داشته باشند و خودشان بگویند که چطور نگاه می‌کنند.

به گفته صادقی؛ در هر بخش اعلام شده در جشنواره، از سه نفر تجلیل خواهد شد؛ به نفر برگزیده در بخش‌ دانش‌آموزی پنج میلیون تومان، به نفر دوم سه میلیون تومان و به نفر سوم نیز دو میلیون تومان تقدیم خواهد شد.

  • منبع : تسنیم

ثبت دیدگاه

مجموع دیدگاهها : 0در انتظار بررسی : 0انتشار یافته : ۰

دیدگاهها بسته است.

خبرگزاری کودک و نوجوان

آرشیو مطالب