خبــــرگـزاری کـــودک و نــوجـــوان ایــران

  • امروز : یکشنبه - ۱۴ خرداد - ۱۴۰۲
  • برابر با : Sunday - 4 June - 2023
6
ایچنا گزارش می دهد؛

بدغذایی کودکان؛ چرا فرزندم غذا نمی خورد؟

  • 20 آذر 1400 - 20:53
بدغذایی کودکان؛ چرا فرزندم غذا نمی خورد؟
بدغذایی کودکان، مشکل شایع و نگران کننده‌ای برای والدین است؛ بد غذا بودن کودک علت‌های فراوانی دارد، برخی از کودکان از غذا به عنوان ابزاری برای تسلط بر والدین استفاده می‌کنند.

به گزارش خبرگزاری ایچنا؛ برخی از کودکان به میزان بسیار کمی غذا می‌خورند یا همه مواد غذایی را نمی‌خورند و به آن‌ها ایراد می‌گیرند.

 

در مورد میزان غذای مصرفی کودکتان باید اجازه بدهید که خودش تصمیم بگیرد که تا چه حد غذا بخورد، چرا که او بهتر از شما می‌داند که حجم معده اش چقدر است و چه زمانی سیر شده است. در صورتی هم که برخی غذا‌ها را نمی‌خورد باید درک کنید که او یک انسان با ذائقه‌ای منحصر به فرد است که ممکن است از خوردن بعضی غذا‌ها احساس خوبی نداشته باشد. ولی نکته مهمی که وجود دارد این است که پدر و مادر‌ها نگران سلامتی کودک خود هستند و می‌خواهند که او با برخورداری از ویتامین‌هایی که با خوردن به بدنش می‌رساند، رشد خوب و سالمی داشته باشد.

شما نباید کودکتان را به خوردن مجبور کنید و تنها باید تلاش کنید که با راهکار‌های اصولی او را به خوردن انواع مواد خوراکی ترغیب کنید. شما باید اشتهای کودک خود را در یک بازه زمانی یک هفته‌ای بسنجید، نه اینکه به محض نخوردن یک وعده غذایی و یا کامل نخوردن آن کودکتان را بد غذا بدانید. همچنین باید محیط غذایی مثبتی را پدید بیاورید و غذا‌های جدیدی را برای کودک خود در نظر بگیرید تا او با تجربه غذا‌های جدید علاقه و میل بیشتری به خوردن پیدا کند.

دلایل بد غذایی کودکان چیست؟

  • اشتهای کودکان به دلیل رشد و تغییر در فعالیت هایشان دائما تغییر می‌کند.
  • کودکان همچون زمان نوزادی شان به سرعت رشد نمی‌کنند، از این رو به مواد غذایی کمتری نسبت به قبل نیاز دارند.
  • کودکان شکم کوچک و گنجایش کمی برای مصرف مواد غذایی دارند.
  • کودکان نسبت به دنیای اطرافشان کنجکاو و علاقه‌مند هستند، به همین خاطر حواسشان را متوجه غذا خوردن نمی‌کنند و دوست دارند سرگرم محیط باشند.
  • کودکان می‌خواهند به والدین شان نشان بدهند که در تصمیم گیری مستقل هستند بنابراین خودشان می‌خواهند درباره ذائقه غذایی شان تصمیم بگیرند.

بدغذایی کودکان؛ چرا فرزندم غذا نمی خورد؟

راه حل‌هایی موثر برای رسیدگی به کودکان بد غذا

اشتهای کودکان بد غذا را تقویت کنید
اگر فرزند شما به طور کامل یا خوب غذا نمی‌خورد می‌توانید مقدار غذای کمتری را برای او در نظر بگیرید و هرگز او را مجبور نکنید که تمام محتویات بشقاب خود را بخورد. چرا که کودک در این حالت وعده‌های غذایی اش را با استرس می‌خورد و از این بابت خوشحال نخواهد بود. سعی کنید او را برای خوردن غذا و یا نوشیدن آب تحسین و ستایش کنید. بدین ترتیب او برای جلب توجه شما و دریافت تشویق هایتان با اشتها غذا می‌خورد. می‌توانید میان وعده‌های سالم و مغذی را همچون میوه و سبزیجات تازه برای کودک خود در نظر بگیرید. اگر گاهی کودک شما غذا نمی‌خورد، زود نگران نشوید، چرا که شاید او در آن زمان گرسنه نیست، ولی بعدا تمایل به خوردن داشته باشد. در هر صورت کودک شما گرسنه نمی‌ماند و اگر احساس گرسنگی داشته باشد خودش برای خوردن پیش قدم می‌شود.

غذا‌های جدید را وارد برنامه غذایی خود بکنید
گاهی والدین تصور می‌کنند که کودک آن‌ها بدخلق و لجباز است و تنها یک یا دو غذای خاص را برای خوردن قبول می‌کند. اما فراموش نکنید که شما می‌توانید با خلاقیت به خرج دادن، غذا‌های جدیدی را چه به لحاظ طعم و مزه و چه به لحاظ شکل ظاهری برای کودک خود تهیه کنید و از او بخواهید که آن‌ها را امتحان کند. کودک شما حتما از دیدن غذا‌های جدید هیجان زده می‌شود و اشتیاق بیشتری به خوردن از خودش نشان می‌دهد.

یک محیط غذایی مثبت را برای کودکان بد غذا به وجود بیاورید
سعی کنید که یک محیط آرام و ایده آل را برای غذا خوردن خود و فرزندتان به وجود بیاورید و آن را با شادی و بازی همراه کنید. اگر کودک شما خسته و پریشان است، زمان بهتری را برای دعوت او به غذا خوردن انتخاب کنید. زمانی در حدود ۲۰ دقیقه برای صرف غذا در نظر بگیرید و اگر کودک بد غذای شما از خوردن غذا در آن بازه زمانی امتناع کرد غذا را دور کنید و به جای آن از میان وعده‌ها کمک بگیرید. هرگز کودک خود را بابت بدغذایی تنبیه نکنید، چرا که این موضوع می‌تواند مزه غذا‌های جدید را در نظر کودکتان به یک تجربه منفی تبدیل کند. همچنین سعی کنید که او را در آشپزی و یا تهیه مواد غذایی درگیر کنید. به این ترتیب او لذت بیشتری از خوردن خواهد داشت.

بدغذایی کودکان؛ چرا فرزندم غذا نمی خورد؟

از رفتار‌های کودک تان در غذا خوردن پیروی کنید
غذا خوردن را برای کودک خود سخت نکنید. اجازه بدهید که کودک شما با غذا بازی کند، آن را لمس کند، لیس بزند و شرایطی را محیا کنید که او با غذا خوردن ارتباط برقرار کند. چارچوب گذاری و سخت گیری در غذا خوردن نه تنها باعث اشتیاق فرزند شما به غذا خوردن نمی‌شود، بلکه او را دلزده و بی رغبت می‌کند. اگر فرزند شما غذا را روی لباس یا میز ریخت فورا به سرزنش او نپردازید. او فقط یک کودک است که می‌خواهد آزادانه غذا بخورد. بحث کردن و دعوا کردن کودک در زمانی که غذایش را می‌ریزد یا درست نمی‌خورد، او را بیشتر از غذا خوردن متنفر می‌کند. سعی کنید غذا‌هایی درست کنید و یا ابتکاراتی در غذا خوردن به خرج دهید که برای کودکتان وسوسه کننده باشد. اگر مواد خوراکی را دوست ندارد و از خوردن آن اجتناب می‌کند، آن را با یک شکل و طعم جدید برایش آماده کنید.

بدغذایی کودکان؛ چرا فرزندم غذا نمی خورد؟

از غذا به عنوان پاداش یا مجازات استفاده نکنید
اگر والدین غذا را به عنوان پاداش رفتار خوب در نظر بگیرند و یا از آن به عنوان ابزاری برای تنبیه و مجازات کودکشان استفاده کنند در رفتار تغذیه‌ای کودکشان اختلالات بسیاری را به وجود می‌آورند. مثلا ممکن است کودک شما اتاقش را مرتب نکرده باشد و به این خاطر شما او را از خوردن دسر محروم کنید. به این ترتیب او این تصور را دارد که شما غذا را وسیله‌ای برای آزار و تنبیه او قرار داده اید. اگر هم به کودک خود بگویید که در قبال انجام یک کار خوب مجاز به خوردن خوراکی‌هایی که دوست دارد، هر چند مضر باشد، مانند چیپس و پفک و … سخت در اشتباه هستید چرا که او تغذیه را با هدف اشتباهی دنبال کرده و احساس می‌کند هر گاه رفتاری مطابق با میل شما انجام بدهد می‌تواند خوراکی‌هایی را بخورد که برایش مفید نیستند. گاهی تشویق به خوردن در قبال پاداش باعث می‌شود کودکتان علیرغم اینکه سیر است، به زور غذا بخورد و دچار چاقی یا عادات بد تغذیه‌ای شود.

بدغذایی کودکان؛ چرا فرزندم غذا نمی خورد؟

در مورد غذا و سلامتی با کودکان بد غذا صحبت کنید
شما به عنوان والدین کودکتان نقش مهمی در آموزش او دارید. او بسیاری از دانسته هایش را از شما یاد می‌گیرد و اگر شما با او درباره سلامتی و تغذیه سالم، ویتامین‌های موجود در مواد غذایی و … صحبت کنید. به کودک خود بگویید که چه چیزی برای رشد او خوب است و چه مواد خوراکی منجر به سلامتی اش می‌شود.

آثار سوء اجبار به خوردن در کودکان

علاقه کودکان به غذا کمتر می‌شود
اگر کودک شما برای غذا خوردن تحت فشار قرار بگیرد، به واسطه این تجربه منفی، کم کم علاقه اش را به غذا از دست می‌دهد. کودکان خیلی زود بین غذا‌ها و تجربیاتشان از آن‌ها ارتباط ایجاد می‌کنند. اگر کودک شما بیش از ظرفیت و میل باطنی اش مجبور به خوردن شود، دچار احساسات منفی و بی میلی می‌شود.

با وجود گرسنگی از خوردن امتناع می‌کند
به عنوان مثال شما کودکی دارید که می‌خواهد برای اولین بار کلم را امتحان کند. ممکن است کودک شما مانند هزاران انسان دیگر از خوردن کلم لذت نبرد، بوی آن را ناخوشایند بداند و یا طعم آن به ذائقه اش خوش نیاید. اگر شما در این شرایط سعی کنید به زور کلم را در دهان کودکتان بگذارید و یا او را به خوردن وادار کنید، او در اولین تجربه خوردن کلم دچار یک حس منفی شدید می‌شود و حاضر نیست دیگر چنین حالتی را تجربه کند. او از خوردن غذا بیزار می‌شود، حتی در زمان گرسنگی نیز از خوردن امتناع خواهد کرد. اگر می‌خواهید به واسطه خواص کلم آن را در برنامه غذایی کودکتان قرار دهید به هیچ عنوان نباید به اجبار آن را به کودکتان بدهید. شما با تغییر در شکل و مزه و بوی کلم می‌توانید بدون اینکه کودکتان متوجه شود به او کلم بدهید، بدون هیچ زور و اجباری!

بدغذایی کودکان؛ چرا فرزندم غذا نمی خورد؟

پرخوری و اضافه وزن
فشار آوردن به کودک برای غذا خوردن، باعث می‌شود که کودک شما نتواند اشتهای خودش را کنترل کند. او حد و حدود خوردن و گنجایش معده اش را از دست می‌دهد و برای راضی کردن شما بیشتر و بیشتر می‌خورد. شما باید به کودکتان فرصت بدهید تا بیاموزد که سیگنال‌های گرسنگی و سیری بدن خود را درک کرده و بشناسند. به این صورت که اگر احساس گرسنگی دارد غذا بخورد و زمانی که احساس سیری کرد از خوردن دست بکشد. متاسفانه شما با اجبار کردن کودکان بد غذا به خوردن بی رویه، باعث می‌شوید که آن‌ها با این علائم مهم بدنشان آشنا نشوند. آن‌ها ممکن است زیاد فعالیت نکرده باشند و گرسنه نباشند، در این حالت اگر مجبور به خوردن شوند، گنجایش معده شان افزایش می‌یابد، دل درد می‌گیرند و کالری زیادی را به اجبار وارد بدن خود می‌کنند و چیزی که نسیبشان می‌شود یک هیکل بد فرم و یک چاقی همراه با عوارض بسیار است.

 

  • منبع : صداوسیما

ثبت دیدگاه

مجموع دیدگاهها : 0در انتظار بررسی : 0انتشار یافته : ۰

دیدگاهها بسته است.

خبرگزاری کودک و نوجوان

آرشیو مطالب