خبــــرگـزاری کـــودک و نــوجـــوان ایــران

  • امروز : سه شنبه - ۱۱ بهمن - ۱۴۰۱
  • برابر با : Tuesday - 31 January - 2023
0
ایچنا گزارش می دهد؛

دردهایی که برای آن‌ها نباید استامینوفن خورد

  • 20 آذر 1400 - 11:29
دردهایی که برای آن‌ها نباید استامینوفن خورد
مردم از قرص استامینوفن به دلیل قابل دسترس بودن، برای تسکین در‌دهای بی‌شماری استفاده می‌کنند؛ آیا تأثیر استامینوفن روی بیشتر درد‌ها درست است؟

به گزارش خبرگزاری ایچنا؛ استامینوفن، آسپرین، ایبوپروفن و ناپروکسن، ۴ نوع داروی بدون نسخه هستند که برای کاهش درد استفاده می‌شوند. این دارو‌ها در درمان و کاهش بعضی از درد‌ها بسیار مؤثر هستند.

به عنوان مثال، استامینوفن معمولاً برای درمان سردرد، تب و درد‌های عمومی استفاده می‌شود، اما برای ورم، کاربردی ندارد. در حالی که مسکن‌های دیگر در درمان التهاب، تأثیرگذاری بیشتری دارند.

مطالعات اخیر در استرالیا به این نتیجه رسیده‌اند که هر کدام از این دارو‌ها در یک مورد، بهتر عمل می‌کند. استامینوفن در درمان بعضی از درد‌ها اصلا تأثیر ندارد. محققان روی امنیت و تأثیرگذاری استامینوفن برای از بین بردن درد در ۴۴ وضعیت مختلف مطالعه کردند که مربوط به درد دندان تا درد‌هایی مانند سردرد بود.
آنها به این نتیجه رسیدند که استامینوفن برای بعضی از این مشکلات تأثیرگذار است، اما برای بعضی دیگر هیچ تأثیری ندارد و شبیه به یک آب مقطر عمل می‌کند، مانند درد‌های مربوط به قسمت پایین کمر. البته که استامینوفن استفاده گسترده‌ای دارد، اما باید آن را برای درد‌های دم دستی استفاده کنید.
مطالعه‌ای در این‌باره نشان می‌دهد که استامینوفن در درمان درد حاد، درد قسمت پایین کمر، از بین بردن درد گلو در دوران سرماخوردگی و درمان میگرن در کودکان و جوانان و همچنین درد بعد از جراحی دندان در کودکان، تأثیری ندارد. همچنین، درد پس از عمل، درد مزمن قسمت پایین کمر و جراحی یا درد شکمی، با استامینوفن بهبود پیدا نمی‌کند.
استامینوفن می‌تواند برای درمان وضعیت‌هایی که نام می‌بریم، مؤثر باشد. مطالعات وسیعی در این‌باره انجام شده و به این نتیجه رسیده‌اند که استامینوفن در ۴۴ وضعیت دردناک فقط شبیه به آب مقطر است، اما می‌تواند در درمان درد زانو، آرتروز، سردرد‌های تنشی و درد لگن، مؤثر باشد.
تیلنول، یکی از نشان‌های استامینوفن است که پرکاربرد‌ترین داروی بدون نسخه در جهان به‌شمار می‌آید، اما جالب است بدانید هر روز خوردن روزانه این دارو، چه تأثیری روی بدن دارد.
این داروی در دسترس و ارزان که به صورت قرص معمولی، قرص جویدنی، کپسول یا محلول وجود دارد و همه به نوعی از آن استفاده می‌کنند و آن را در منزل دارند، می‌تواند عامل ایجاد عارضه نیز باشد.
تیلنول، زمانی مؤثر است که مقدار زیادی از آن را استفاده نکنید. یعنی یک فرد جوان در ۲۴ ساعت، نباید بیش از ۴ گرم از آن را استفاده کند و هر چند ساعت یک‌بار باید استفاده شود.
این میزان، برای کودکان باید ۱۰ تا ۱۵ میلی‌گرم در هر ۶ ساعت باشد و همه‌چیز بستگی به وزن آنها دارد، اما مصرف کودکان باید بسیار کمتر باشد؛ بنابراین مراقب باشید که در استفاده از این دارو، هرگز زیاده‌روی نکنید.
  • منبع : صداوسیما

ثبت دیدگاه

مجموع دیدگاهها : 0در انتظار بررسی : 0انتشار یافته : ۰

دیدگاهها بسته است.

خبرگزاری کودک و نوجوان

آرشیو مطالب