خبــــرگـزاری کـــودک و نــوجـــوان ایــران

  • امروز : شنبه - ۸ بهمن - ۱۴۰۱
  • برابر با : Saturday - 28 January - 2023
0
ایچنا گزارش می دهد؛

جشنواره بادبادکها؛ افزایش حس تعلق میان مردم محله گلشهر مشهد

  • 20 آذر 1400 - 10:36
جشنواره بادبادکها؛ افزایش حس تعلق میان مردم محله گلشهر مشهد
مدیر دفتر توسعه محله شهید آوینی و نیزه گفت: از آنجایی که هواکردن بادبادک جزو آداب و رسوم افغانستانی‌هاست، این برنامه جنبه هویتی دارد و یکی از اقداماتی است که باعث افزایش حس تعلق میان مردم محله می‌شود.

به گزارش خبرگزاری ایچنا؛علی نصرتی عنوان کرد: برگزاری جشنواره بادبادکها در گلشهر مشهد جنبه هویتی دارد و یکی از اقداماتی است که باعث افزایش حس تعلق میان مردم محله می‌شود.

وی ادامه داد: همچنین اتباع ساکن گلشهر شاهد این هستند که در یک کشور غریب چنین اتفاقی می‌افتد و به آداب و رسوم آنها احترام گذاشته شده است. اجرای مداوم این برنامه باعث افزایش حس نشاط و شادی افرادی می‌شود که در این محله زندگی می‌کند.

حامد لطیفی، شهردار منطقه ۵ مشهد نیز در این خصوص  گفت: این جشنواره در واقع یک مراسم محلی به نام پرواز بادبادک‌ها است که با مشارکت سازمان بازآفرینی شهرداری مشهد و شهرداری منطقه پنج  برگزار شده است. شهروندان استقبال خوبی از این جشنواره داشته‌اند و جوایزی نیز از طرف کانون پرورش فکری به کودکان اهداشد.

وی افزود: با توجه به اینکه در مجاورت پارک گل‌آرا، جشنواره بادبادک‌ها برگزار شد، قرار شد مکانی در مجاورت پارک برای برگزاری مناسبت‌های آموزشی، فرهنگی و ورزش‌های درون محلی برنامه‌ریزی شود تا برگزاری این برنامه بهتر شود.

لطیفی در خصوص خدمات و تسهیلات ویژه برای اتباع ذکر کرد: ساکنین منطقه ۵ چه همشهری و چه مهاجر از لحاظ خدمات دهی برای ما فرقی نمی‌کند. وظیفه‌ای که شهرداری دارد، در موضوع خدمات شهری و عمران و آبادانی شهر است و برای ما مهاجرین، ساکنین مشهد و زائرین فرقی نمی‌کنند. با نگاه مثبتی  که شورای شهر ششم به موضوع حاشیه شهر دارد، امیدواریم بتوانیم خدمات بیشتر و بهتری هم به این مناطق اضافه کنیم.

علیرضا حیدری، کارشناس امور اجتماعی منطقه ۵ شهرداری مشهد نیزبیان کرد:جشنواره پرواز بادبادک‌ها به مناسبت ولادت حضرت زینب(س) و گرامیداشت روز پرستار برگزار شد.

وی ادامه داد: فضایی که برای اجرای این برنامه در نظر گرفته شده مکانی است که سالیان سال در این مکان پرواز بادبادک‌ها را داریم و مهاجرین و اتباع همیشه در این محله برنامه دارند، مخصوصا در فصل تابستان که هوا مناسب است. هدف از اجرای این برنامه نشاط اجتماعی برای کودکان و خانواده‌هایشان است. همچنین در کنار این برنامه از طرف شهرداری منطقه پنج از پرستارانی که توسط اعضای شورای اجتماعی محلات و دفاتر تسهیلگری محلات شهید آوینی، نیزه، امیرالمومنین(ع) و ثامن شناسایی شدند تجلیل و تقدیر به عمل آمد.

حیدری اضافه کرد: الزاما پرستار آن کسی نیست که در بیمارستان کار می‌کند، ما در این برنامه هم به مناسبت روز معلول و هم روز پرستار از مادرانی که فرزند معلول داشتند، تجلیل کردیم. امیدواریم که بتوانیم با کمک مردم محله  برنامه‌هایی مخصوصا برای حاشیه شهر و برای کودکان و خانواده‌هایی که در این محله سکونت دارند، انجام دهیم.

کامران موسی‌خانی، مدیر دفتر توسعه محله ثامن و امیرالمومنین(ع) مشهد نیز  اظهار کرد: دفاتر توسعه محله زیر نظر سازمان بازآفرینی شهرداری مشهد در محلات حاشیه شهر فعالیت دارند که هدف اصلی این دفاتر جلب مشارکت مردم در همه محورهای برنامه‌‎ریزی است. نمونه این مشارکت در برنامه امروز به طور کامل نمود پیدا کرد.

وی عنوان کرد: پهنه گلشهر با چهار محله به نام‌های امیرالمومنین(ع)، ثامن، شهید آوینی و نیزه و با حدود ۱۰۰ هزار نفر جمعیت در منطقه ۵ شهرداری مشهد واقع شده که اکثریت ساکنین این پهنه را اتباع تشکیل می‌دهند.

موسی‌خانی ذکر کرد: جشنواره بادبادک یا در اصطلاح افعانستانی‌ها کاغذباد، به واسطه علاقه‌ای که اتباع به این بازی دارند، برگزار شد. امیدواریم با همکاری اهالی و معتمدین در جهت تقویت روحیه مشارکتی، افزایش حس تعلق و نشاط اجتماعی به تداوم این چنین برنامه ها کمک کنیم.

  • منبع : ایسنا

ثبت دیدگاه

مجموع دیدگاهها : 0در انتظار بررسی : 0انتشار یافته : ۰

دیدگاهها بسته است.

خبرگزاری کودک و نوجوان

آرشیو مطالب