خبــــرگـزاری کـــودک و نــوجـــوان ایــران

  • امروز : پنج شنبه - ۲۰ بهمن - ۱۴۰۱
  • برابر با : Thursday - 9 February - 2023
0
ایچنا گزارش می دهد؛

پذیرش سرپرستی کودکان بی سرپرست چه شرایطی دارد؟

  • 19 آذر 1400 - 22:14
پذیرش سرپرستی کودکان بی سرپرست چه شرایطی دارد؟
بسیاری از خانواده‌ها با توجه به شرایط زندگی خود، به طور حتم حداقل یک بار به این موضوع فکر کرده‌اند که مسئولیت سرپرستی کودکی را به عهده بگیرند.

به گزارش خبرگزاری ایچنا؛این موضوع می‌تواند دلایل مخلتفی نظیر عدم امکان بارداری یا نیت‌های خیرخواهانه داشته باشد اما بسیاری از این افراد از شرایط آن مطلع نیستند. در این گفت وگو سعی کردیم پاسخی به این پرسش بدهیم.

معصومه فلاح کارشناس امور کودکان بهزیستی خراسان شمالی با اشاره به روند اداری فرزند خواندگی بیان کرد: در اولین وهله، متقاضیان باید به سایت فرزند خواندگی بهزیستی مراجعه کنند و اطلاعات درخواست شده را ثبت کنند.

وی ادامه داد: بعد از ثبت اطلاعات در سایت فرزند خواندگی، کارشناسان هر شهرستان با بررسی مدارک مورد نیاز با خانواده‌های متقاضی تماس می‌گیرند و مصاحبه می‌کنند؛ پس از طی این مرحله با انجام هماهنگی‌های لازم از منزل متقاضیان بازدید می‌شود.

فلاح بابیان اینکه بازدید از محل زندگی خانواده متقاضی بعد از اعلام رضایت کارشناس صورت می‌گیرد، افزود: پس از مرحله بازدید از منزل، پرونده مربوطه به دادگستری ارجاع داده می‌شود و قاضی دستور انجام چند آزمایش را صادر می‌کند.

وی در خصوص این آزمایشات ادامه داد: آزمایش‌هایی که باید انجام شود به منظور دریافت گواهی مبنی بر عدم سوء پیشینه، عدم اعتیاد و عدم باروری زوجین است.

فلاح تصریح کرد: پس از مناسب بودن جواب آزمایش‌ها کمیته‌ای تشکیل می‌شود که طی تصمیم و تأیید این کمیته، دوره‌ای آزمایشی به مدت ۶ ماهه آغاز می‌شود.

وی درخصوص این دوره آزمایشی، اظهار کرد: طی این دوره کودک در منزل متقاضی مربوطه ساکن می‌شود؛ در این دوره خانواده متقاضی باید در سه جلسه مشاوره‌ای شرکت کند که این جلسات شامل جلسات روانشناختی و دینی است.

این مسئول با اشاره به مرحله نهایی پس از موفقیت آمیز بودن مراحل طی شده، بیان کرد: پس از آن برای تکمیل این فرآیند، خانواده متقاضی باید یک سوم از اموال خودش را به نام فرزند خوانده خود، ثبت نماید.

فلاح در پایان افزود: ارتباط بهزیستی با این کودکان تا سن ۱۸ سالگی ادامه خواهد داشت و حمایت‌های لازم در این خصوص صورت می‌گیرد.

  • منبع : ایسنا

برچسب ها

ثبت دیدگاه

مجموع دیدگاهها : 0در انتظار بررسی : 0انتشار یافته : ۰

دیدگاهها بسته است.

خبرگزاری کودک و نوجوان

آرشیو مطالب