خبــــرگـزاری کـــودک و نــوجـــوان ایــران

  • امروز : جمعه - ۷ بهمن - ۱۴۰۱
  • برابر با : Friday - 27 January - 2023
1
ایچنا گزارش می دهد؛

نگرانی والدین از شیوع کرونا در مدارس البرز/ آموزش زیر تیغ ویروس

  • 19 آذر 1400 - 12:27
نگرانی والدین از شیوع کرونا در مدارس البرز/ آموزش زیر تیغ ویروس
اگرچه کاهش شیوع کرونا و آبی‌شدن یک به یک شهرها بهانه‌ای برای بازگشایی مدارس است اما والدین البرزی از عدم رعایت دستوالعمل‌های بهداشتی در مدارس گلایه دارند.

به گزارش خبرگزاری ایچنا ؛مریم ابوئی‌مهریزی: از اسفند ماه سال ۹۸ و شیوع بیماری کویید – ۱۹ در کشور، زخم عمیقی بر نظام تعلیم و تربیت کشور ایجاد شد که بعد از گذشت دو سال از آن و بروز موج‌های پی در پی کرونا هنوز این زخم التیام نیافته است. به همین دلیل برای جلوگیری از گسترش بیماری کرونا استفاده از روش آنلاین در بستر شبکه شاد به عنوان امن‌ترین راه آموزش و تحصیل دانش‌آموزان سراسر کشور مورد استفاده قرار گرفت.

کرونا با پنج موج بر نظام آموزشی سایه افکند و جامعه را با فراز و نشیب‌های بسیاری روبه‌رو کرد و حالا بعد از گذشت مدتی شرایط به گونه‌ای رقم خورده که اوضاع شیوع کرونا کنترل شده است، با وجود این شرایط و روند اجرایی واکسیناسیون دانش‌آموزان بالای ۱۲ سال سراسر کشور و به تبع استان البرز بازگشایی مدارس به صورت تلفیقی (حضوری و مجازی) در دستور کار قرار داده شد.

با وجود اینکه مدارس به اذعان مسئولان با به‌کارگیری تمامی امکانات سعی در رعایت شیوه‌نامه‌های بهداشتی دارند اما در این راستا برخی از اولیای دانش‌آموزان از عدم انجام کامل پروتکل‌های بهداشتی و از طرفی شیوه‌ی تدریس در مدارس گلایه‌مند هستند و عملکرد برخی مدارس در رعایت پروتکل‌های بهداشتی را مطلوب نمی‌دانند.

نگرانی والدین از شیوع کرونا در مدارس البرز/ آموزش زیر تیغ ویروس

شک درباره اینکه مسئولان مدارس در بحث مواجه با کرونا و رعایت دستورالعمل‌های بهداشتی آن از قانون سرپیچی کرده‌اند، تردید فراوانی را در تصمیم والدین برای حضور فرزندانشان در کلاس‌های حضوری مدارس ایجاد کرده است‌.

به ویژه اینکه والدین نگران از عدم رعایت دستوالعمل‌های بهداشتی در مدارس گلایه دارند و اذعان می‌کنند که امکانات موجود برای پیشگیری از ابتلای دانش‌آموزان به کرونا کافی نیست.

خبری از فاصله‌گذاری اجتماعی نیست

در این رابطه مادر یکی از دانش‌آموزان  اظهار کرد: فرزندم در یکی از مدارس کرج و در مقطع اول دوره ابتدایی درس می‌خواند، در کلاس درس او ۱۴ دانش‌آموز دیگر نیز حضور دارند، اما متأسفانه نظارتی در خصوص رعایت فاصله ۲ متری میان آنها اعمال نشده است.

وی با اشاره به اینکه فقط در هفته اول حضور دانش‌آموزان از تب‌سنج برای نظارت بر حال عمومی بچه‌ها و کنترل شرایط جسمی آنها استفاده شد، بیان کرد: اما اکنون دیگر نظارتی از سوی مدیر و معاون مدرسه انجام نمی‌شود و هر کدام در اتاق خود نشسته‌اند و نسبت به این موضوع بی‌توجه هستند.

مادر فاطمه که یکی دیگر از دانش‌آموزان مقطع ابتدایی همان مدرسه است، نیز گفت: در مدرسه فرزندم به معلمانی که تعداد بیشتری دانش‌آموز حضوری جذب کنند، امتیاز می‌دهند و معلم مطرح کرده که من نمره‌ها را بر اساس حضور و شناخت بچه‌ها در نظر می‌گیرم، یعنی آموزش فقط حضوری انجام می‌شود در حالی که از سوی آموزش و پرورش اعلام شده است که حضور دانش‌آموزان در مدرسه اختیاری است.

مادر بهنیا و شهراد نیز که به ترتیب در کلاس دوم ابتدایی و اول متوسطه درس می‌خوانند، بیان کرد: فرزندانم در کلاس‌های درس آنلاین شرکت می‌کنند، چون در کلاس‌های درس حضوری اگرچه حداکثر ۱۵ نفر دانش‌آموز حضور دارند اما باز هم رعایت شیوه‌نامه‌های بهداشتی برای کودکان کمی غیرقابل باور است و ترجیح می‌دهم فرزندانم به صورت آنلاین درس بخوانند تا جان آنها و دیگر اعضای خانواده را حفظ کنم.

نگرانی والدین از شیوع کرونا در مدارس البرز/ آموزش زیر تیغ ویروس

موردی از ابتلای دانش‌آموزان به کرونا در مدارس البرز گزارش نشده است

مهیار کرمی معاون مدیرکل آموزش و پرورش استان البرز  در این باره اظهار کرد: بازگشایی مدارس به خودی خود منجر به تشدید بیماری نمی‌شود، در صورتی که رعایت کامل پروتکل‌های بهداشتی صورت گرفته و فاصله اجتماعی رعایت شود و سه ضلع مهم خانواده، مدرسه، دانش‌آموزان با همکاری همه‌جانبه موجب کمک به بازگشایی مدارس و آموزش حضوری دانش‌آموزان شوند.

وی با تأکید بر رعایت فاصله‌گذاری در مدارس بیان کرد: نحوه حضور دانش‌آموزان بنا به دستور ستاد ملی کرونا باید با فاصله ۱٫۵ متر در فضایی ۲٫۲۵ متری در اختیار هر دانش‌آموز باشد، که با توجه به اختیارات شورای مدرسه و بررسی مساحت هر کلاس تقسیم‌بندی دانش‌آموزان برای حضور در کلاس انجام می‌شود.

معاون مدیرکل آموزش و پرورش استان البرز تصریح کرد: نحوه بازگشایی مدارس به صورت تدریجی است، هنرستان‌ها از ابتدای مهرماه بازگشایی شده و بازگشایی متوسطه اول و دوم از ابتدای آذرماه با توجه به اصل تدریجی بودن حضور دانش‌آموزان پررنگ‌تر شده است.

وی در پاسخ به این سوال مبنی بر اینکه آیا پروتکل‌های بهداشتی در مدارس اجرا می‌شود؟ خاطرنشان کرد: اصول بازگشایی گرفتن مجوز، رعایت پروتکل‌های بهداشتی، دستورالعمل ۰۶ وزارتخانه و استان بوده و کمیته بهداشت در مدارس ناظر بر اجرای پروتکل‌ها و رعایت فاصله‌گذاری است.

کرمی در پاسخ به این سوال که در برخی مدارس معلم اعلام کرده نمره دانش‌آموز بر اساس حضور او در کلاس است؟ گفت: همکاران بر اساس ساعت موظف خود به تدریس اشتغال داشته و در صورتی که ساعات بیشتری در کلاس حضوری مشغول به تدریس باشند، مابقی ساعت موظف خود را به تدریس مجازی اختصاص می‌دهند.

وی ادامه داد: نمره مستمر در اختیار معلم است و معلمان بر اساس نحوه اعلام شده حضور یا مواردی که به دانش‌آموزان تأکید کرده‌اند و تصمیم شورای مدرسه درباره حضوری یا مجازی بودن کلاس مد نظر است.

معاون مدیرکل آموزش و پرورش استان البرز متذکر شد: موردی از ابتلای دانش‌آموزان به کرونا در مدارس استان گزارش نشده است.

نگرانی والدین از شیوع کرونا در مدارس البرز/ آموزش زیر تیغ ویروس

مدارس متخلف را پلمب می‌کنیم

مهرداد بابایی سخنگوی ستاد مقابله با کرونای علوم پزشکی استان البرز در این باره اظهار کرد: مدارس باید شیوه‌نامه‌های بهداشتی را رعایت و نظارت کنند، بر این اساس دانش‌آموران باید با تعداد محدود، فاصله ایمن و استفاده از ماسک در مدرسه حضور داشته باشند، همچنین کلاس درس دارای تهویه باشد، اگر به غیر از این باشد مدارس اجازه برگزاری کلاس را ندارند.

وی با بیان اینکه معاونت بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی البرز نظارت روزانه مدارس را انجام می‌دهد، تصریح کرد: از ابتدای بازگشایی مدارس به منظور رعایت دستورالعمل‌های بهداشتی بیش از ۷۰۰ مدرسه در البرز نظارت شد و اگر مدرسه‌ای شیوه‌نامه‌های بهداشتی را رعایت نکند تذکر و در صورت نیاز پلمب خواهد شد.

وی در پاسخ به این سوال مبنی بر اینکه در برخی مدارس نمرات بر اساس حضور دانش‌آموزان در نظر گرفته می‌شود، خاطرنشان کرد: حضور دانش‌آموزان در مدارس اختیاری است و اگر مدرسه‌ای از این قانون سرپیچی کرد، اولیا باید به آموزش و پرورش منطقه خود مراجعه و طرح شکایت کنند تا پیگیری لازم در این خصوص انجام شود.

بابایی گفت: چندین بار گفتیم در بازگشایی مدارس اصل بر رعایت شیوه‌نامه‌های بهداشتی است و حضور دانش‌آموز اختیاری است.

وی اظهار کرد: آزمون پایان‌ترم دانش‌آموزان با توجه به شرایط روز حضوری یا غیرحضوری برگزار می‌شود و در این باره بر اساس مصوبه ستاد ملی کرونای کشور پیش می‌رویم.

مهرداد بابایی سخنگوی ستاد مقابله با کرونای علوم پزشکی استان البرز بیان کرد: در حال حاضر بیش از ۹۰ درصد دانش‌آموزان بالای ۱۲ سال در البرز واکسینه شدند، اما مدارس حال عمومی و وضعیت جسمانی دانش‌آموز را بررسی کنند و در صورت مشاهده تب، سرفه و … از ورود دانش‌آموز به مدرسه امتناع کنند.

وی متذکر شد: تاکنون موردی مبنی بر اینکه دانش‌آموزان در مدارس البرز به صورت جمعی به کرونا مبتلا شده باشند، گزارش نشده است.

نگرانی والدین از شیوع کرونا در مدارس البرز/ آموزش زیر تیغ ویروس

مسئولان برای پیشگیری از ابتلای دانش‌آموزان بسترسازی کنند

با توجه به انجام واکسیناسیون در دو نوبت دوم و آغاز نوبت سوم و بهبود شرایط شیوع کرونا آموزش حضوری دانش‌آموزان از اولویت‌های آموزش و پرورش شده است، به ویژه اینکه برخی از دانش‌آموزان به خاطر شرایط بد مالی امکان استفاده از امکانات آموزش مجازی را ندارند و همچنین برخی خانواده‌ها به خاطر شرایط کاری خواهان برپایی کلاس‌های درس در مدارس باشند اما در میان مسئولان باید با ایجاد بسترهای لازم برای رعایت پروتکل‌های بهداشتی علاوه بر راحت کردن خیال والدین از مبتلا شدن دانش‌آموزان نیز پیشگیری کنند، امری که شاید تا به امروز به صورت جدی محقق نشده است.

  • منبع : مهر

ثبت دیدگاه

مجموع دیدگاهها : 0در انتظار بررسی : 0انتشار یافته : ۰

دیدگاهها بسته است.

خبرگزاری کودک و نوجوان

آرشیو مطالب