خبــــرگـزاری کـــودک و نــوجـــوان ایــران

  • امروز : جمعه - ۷ بهمن - ۱۴۰۱
  • برابر با : Friday - 27 January - 2023
1
ایچنا گزارش می دهد؛

سالانه ۲۰۰۰ کودک و نوجوان فرزند خوانده می‌شوند

  • 17 آذر 1400 - 8:50
سالانه ۲۰۰۰ کودک و نوجوان فرزند خوانده می‌شوند
مدیرکل دفتر امور کودکان و نوجوانان بهزیستی کشور، تعداد کودکانی که به فرزندخواندگی می روند را در سال، حدود ۲ هزار کودک و نوجوان اعلام کرد و افزود: بیش از ۸۰ درصد خانواده‌ها متقاضی کودک زیر دو سال هستند و همچنین بیش از ۹۴ درصد خانواده‌های فرزندپذیر، متقاضی کودک زیر ۵ سال هستند.

به گزارش خبرگزاری ایچنا؛سعید بابایی در حاشیه سفر دو روزه‌ی خود به آذربایجان شرقی، هدف از سفر به آذربایجان شرقی را دیدار و گفت‌وگو با مربیان و دست اندرکاران حوزه شبه خانواده و فرزندان عزیز بهزیستی در شهرستان‌ها، بررسی و در جریان قرار گرفتن از وضعیت تربیتی، نگهداری و آموزشی در ابعاد مختلف بیان کرد و افزود: حوزه شبه خانواده آذربایجان شرقی، جزو پنج استانی است که بیشترین میزان مخاطب در حوزه شبه خانواده به ویژه نگهداری و حمایت کودکان فاقد سرپرست موثر است و در خانواده جایگزین مورد حمایت قرار می‌گیرد.

وی با تشریح فرایند فرزندخواندگی و بیان رویکرد خانواده محوری و حمایتی سازمان بهزیستی، اصلی‌ترین ماموریت دفتر امور کودکان و نوجوانان و هدف نهایی و دایمی آن را، محور قرار دادن خانواده و تقویت حضور فرزندان در خانواده های جایگزین واجد شرایط عنوان کرد و گفت: در کل جهان و از جمله در ایران شرایط ایده آل این است که روزی را شاهد باشیم که شیرخوارگاه‌ها یا مراکز نگهداری، خالی از کودکان باشند، حالا یا شرایط به گونه‌ای باشد که اصلاً هیچ کودکی به این مراکز ارجاع داده نشود و یا در حالت دوم در کوتاه ترین زمان ممکن، یا خانواده خودشان این صلاحیت را پیدا کنند که از بچه خودشان مراقبت کنند یا با آموزش‌های لازم شرایط مطلوب حاصل شود و یا اگر دارای اعتیاد هستند شرایط بهبود و ترک پیدا کرده و کودک به دامن گرم خانواده برگردد، در غیر این صورت بتواند در یک خانواده جایگزین که اقوام درجه یک و دو هستند سکنی گزیند.

وی ادامه داد: به هرحال از نگاه بهزیستی، فرایند طوری طراحی شده است که وارد شدن بچه ها به خانه های نگهداری، راهکار آخر می‌باشد، هر چند به نسبت دو دهه اخیر واقعا کیفیت نگهداری و تربیت بچه‌ها در خانه ها رشد و ارتقا پیدا کرده است، اما معتقدیم که وجود یک خانواده و یک پدر و مادر اختصاصی، برای هر کودک می تواند در آینده‌اش نقش بسزایی ایفا کند تا اینکه کودکان بخواهند به شیوه موسسه‌ای، داخل یک خانه یا مرکز شبه خانواده نگهداری بشوند.

مدیرکل دفتر امور کودکان و نوجوانان سازمان بهزیستی کشور در ادامه با بیان اینکه، وظایف و تمام اقدامات دفتر امور کودکان و نوجوانان به علت سروکار داشتن با کودکان بی سرپرست و بدسرپرست (فاقد سرپرست موثر) از هر لحاظ دارای اهمیت است، اظهار کرد: ما در این حوزه با عامل انسانی روبرو هستیم و برای سازمان بهزیستی آینده تک تک بچه ها مهم و ارزشمند است، هر کدام از بچه ها به هر دلیلی به علت حوادث روزگار، فاقد سرپرست موثر می باشند، ولی اصلاح آینده و امیدواری به آینده خوبشان، می‌تواند برای جامعه تاثیرگذار باشد.

وی مهم‌ترین طرح در حال اجرا، برای ارتقای بحث نظارت فرزندان در خانواده جایگزین را طرح تربیت مدیران مددکاری عنوان کرد و گفت: “سوپروایزری” به آن اطلاق می‌شود که در استان های کشور اجرا شده است و آذربایجان شرقی یکی از استان‌های خوب ما در این طرح بوده و بنا است پس از تربیت ۳۰ سوپروایزر در سطح کشور، در مرحله بعدی این تعداد به دو برابر افزایش یابد و نفرات جدیدی به این طرح بپیوندند.

بابایی ادامه داد: این نفرات عملاً نگهداری، مراقبت و نظارت بر این کودکان را در خانواده ارتقا بخشیده و باعث بهبود فرآیند مراقبت خواهند شد و مشخص شدن برنامه های مداخلاتی صرفا برای آموزش، حمایت و پرورش خانواده در نگهداری و پرورش کودک است.

وی افزود: یکی از عرصه هایی که سازمان به طور جدی پیگیری می کند، بحث لایحه حمایت از نوجوانان و جوانان فاقد سرپرست موثر است که به سن ۱۸ سالگی و اصطلاحاً به سن مستقل شدن می رسند که امیدواریم بتوانیم به کمک دولت و مجلس محترم، قانونی را داشته باشیم که حمایت بیشتری از بچه ها پس از سن ۱۸ سالگی با مشارکت تمام دستگاه ها صورت پذیرد.

بابایی با بیان اینکه، یکی از وظایف مهم دفتر امور کودکان و نوجوانان که دغدغه فرزندان نیز بوده، بحث اشتغال و مهارت است، خاطرنشان کرد: برنامه‌های آموزش مهارت، ویژه فرزندان بالای ۱۵ سال در دفتر کودکان و نوجوانان تدوین شده و یکی از اولویت های سال ۱۴۰۱ آموزش مهارت هایی است که بچه‌ها باید داشته باشند، به ویژه در سه سال پایانی منتهی به هجده سالگی و در شرایط زمانی که وارد زندگی مستقل می شوند.

وی ادامه داد: مشکل ما در بحث فرزندپذیری، کودکان بالای پنج سال است که سرپرستی ندارند و یا سلب حضانت شده و یا کودکانی که دارای بیماری خاص می‌باشند که بعضا قابل درمان بوده و با کمک یک خانواده خوب که علاقه‌مند، پیگیر، دلسوز، آشنا و آگاه باشند، می‌توان روند درمانی شان را به سرعت سپری کنند.

وی اظهار کرد: یکی از برنامه‌هایی که در حوزه فرزندخواندگی مطرح است، مشارکت طلبی از جامعه برای به فرزند خواندگی رفتن این کودکانی است که حائز شرایط فرزند خواندگی هستند. البته شاید جامعه، کمتر به این موضوع آشنا است. به هرحال می توانیم با همراهی و کمک این عزیزان ، این بچه ها را از نعمت داشتن خانواده برخوردار کنیم.

مدیرکل دفتر امور کودکان و نوجوانان بهزیستی همچنین با تشریح مشاهدات و نتایج سفر، از مدیرکل بهزیستی آذربایجان شرقی، معاون امور اجتماعی، کارشناسان ذیربط حوزه‌های در سطح استانی و شهرستانی قدردانی کرد که با تمام دشواری ها، موارد را با احساس مسئولیت پیگیری می کنند.

وی یادآور شد: قطعا همکاری و کمک به تغییر و بهبود وضعیت مراکز شبه خانواده و کودکان عزیز، اجر و منزلت شایانی خواهد داشت.

مدیرکل دفتر امور کودکان و نوجوانان در سفر فشرده کاری به استان آذربایجان شرقی از ۲۱ خانه نگهداری کودک و نوجوان در شهرستان های هریس، تبریز، مرند، ملکان، مراغه، بناب، آذرشهر و اسکو و همچنین از یک مرکز مثبت زندگی نیز در تبریز بازدید کرد و از نزدیک در جریان مسایل و فعالیت های خانه قرار گرفت.

آذربایجان شرقی دارای ۲۴ مرکز نگهداری شبانه روزی کودک و نوجوان بوده که ۳۱۹ فرزند در این مراکز نگهداری شده و ۱۶۰۵ کودک نیز تحت مراقبت در خانواده های جایگزین (امدادبگیر) هستند.

  • منبع : ایسنا

ثبت دیدگاه

مجموع دیدگاهها : 0در انتظار بررسی : 0انتشار یافته : ۰

دیدگاهها بسته است.

خبرگزاری کودک و نوجوان

آرشیو مطالب