خبــــرگـزاری کـــودک و نــوجـــوان ایــران

  • امروز : سه شنبه - ۱۱ بهمن - ۱۴۰۱
  • برابر با : Tuesday - 31 January - 2023
1
ایچنا گزارش می دهد؛

بازی انیمیشن تلویزیونی با خلاقیتِ بچه‌ها

  • 15 آذر 1400 - 10:39
بازی انیمیشن تلویزیونی با خلاقیتِ بچه‌ها
تهیه‌کننده و کارگردان انیمیشن "نقاش کوچولو" می‌گوید در روزگاری که کودک در عرصه‌های نمایش مهجور واقع شده، این انیمیشن می‌کوشد تا به شکوفایی خلاقیت و نوآوری کودکان بپردازد.

به گزارش خبرگزاری ایچنا، امروزه تولیدات انیمیشن یکی از گونه‌های نمایشی پرمخاطب محسوب می‌شود که می‌تواند به راحتی با آثار داستانی رقابت کند اما به دلیل نیاز به امکانات سخت‌افزاری و نرم‌افزاری حرفه‌ای، انیماتورهای کشور تاکنون نتوانسته‌اند با تولیدات خارجی رقابت کنند.

چرا که این عرصه برای موفقیت همه‌جانبه خود نیازمند زیرساخت‌ها و دانش فنی بسیاری است که تنها دوربین، صدا و حرکت نمی‌تواند این پویایی و جان را در وجود آن تزریق کند اما با وجود برخی کمبودها، این حوزه عزم خود را جزم کرده و با تکیه بر تلاش‌های خود توانسته تا حدی به سطح بالایی در تولید انیمیشن دست یابد و از آن در راستای تفهیم برخی مسائل زندگی و بایدها و نبایدها به قشر کودک و نوجوان بهره گیرد.

در همین راستا «نقاش کوچولو» مجموعه‌ای است  که بابک نظری با همت مرکز پویانمایی صبا آن را برای قشر خردسال تولید کرده و بر اساس موفقیت‌های بسیاری که این مجموعه از ابتدای تولید خود توانسته کسب  کند هم‌اکنون  به سری پنجم رسیده و تلاش دارد در قالب نقاشی‌های کودکانه در شکوفا شدن خلاقیت‌های خردسالان سهیم باشد.

بابک نظری کارگردان و تهیه‌کننده برنامه «نقاش‌کوچولو» گفت: اولین و مهمترین عاملی که سبب شد تا پا در عرصه تولید انیمیشن بگذارم و دستاوردهایی که به زعم شما و یا مخاطبان موفقیت‌آمیز بوده داشته باشم علاقه وافر به حوزه و دنیای انیمیشن بود بنابراین علاقه، زمینه و پشتوانه  حضور و فعالیتم در عرصه انیمیشن از ابتدا تاکنون را رقم زد.

او افزود: طرح و ایده  اولیه “نقاش کوچولو” از علاقه بچه‌ها به نقاشی توأم با روایت و تماشای داستان‌های مختلف نشأت گرفته از این‌رو در این مجموعه سعی شده تا براساس نقاشی‌های یک کودک که نسبت به دنیای پیرامونش کشیده و جان بخشیده می‌شوند، قوه تخیّل، خلاقیت و نوآوری در کودکان بیش از پیش  شکل گیرد و شکوفا شود.

نظری اظهار داشت: سری پنجم این مجموعه پویانمایی که در آن یک کودک خردسال با نقاشی‌کردن جنگلی با حیوانات کوچک و بزرگ و پویا کردنِ آنها توسط قوه تخیل و خلاقیت خود سعی می‌کند با قصه‌گویی و گشت و گذار در این جنگل و برقراری ارتباط با حیوانات آن دنیای پرشور و نشاط و رنگارنگی را برای مخاطب کودک و خردسال رقم بزند با تکنیک کات اوت ۳d به تولید رسید.

وی که آثاری چون “قصه‌های ریرا”، “هالابا ما”، “شکرستان” و  “گولوبولا” و …  را در کارنامه هنری خود ثبت کرده بیان کرد: با استناد به نظرسنجی‌های صورت گرفته درباره این کارتون و همچنین درصد بالای استقبال مخاطب از “نقاش کوچولو “می‌توان مدعی شد این پویانمایی تاکنون توانسته محبوبیت بسیاری را کسب کند و در زمره آثار ماندگار برای گروه سنی کودک و خردسال طبقه‌بندی شود.

کارگردان پویانمایی «نقاش کوچولو» ادامه داد: از آنجا که تولید آثار کودک در عرصه‌های نمایشی مهجور واقع شده و آن‌چنان بهایی به این عرصه که می‌تواند به لحاظ فرهنگی و الگو پذیری کودکان و همچنین بالفعل کردن استعدادها و خلاقیت‌های بالقوه در آنها سهیم باشد بر آن شدیم در بستر  تولید «نقاش کوچولو» در راستای  پرورش ذهنیت پویا، خلاقیت و بالا رفتن قدرت درک، فهم و بیان کودکان و خردسالان گام‌های مؤثری برداریم که امیدوارم مؤثر واقع شده باشد.

نظری با بیان اینکه هر قسمت از این پویانمایی داستانی کاملاً مستقل دارد، افزود: انیمیشن «نقاش کوچولو» تمام تلاش خود را به کار بسته تا در ساختار خود ابعاد گسترده‌ای از شاخص‌های شخصیتی کودکان و خردسالان را مورد بررسی و واکاوی قرار دهد و متناسب با ذائقه این قشر به فضاسازی کودکانه در راستای شکوفایی خلاقیت و کشف استعدادهای کودکان بپردازد.

این کارگردان اظهار داشت: معتقدم یکی از موفقیت‌های بزرگ مرکز پویانمایی صبا تولید آثار براساس توجه به مخاطب و ذائقه اوست، همچنین تمرکز و ساخت انبوه آثاری که به لحاظ کیفی و کمّی در سطح قابل قبولی  قرار دارند و از دید مخاطب ارزشمند شناخته می‌شود در کنار استقبالی که از سوی مخاطب به جهت محتوا و مضامین آثار تولیدی صورت می‌گیرد را می‌توان  از عوامل تأثیرگذاری در موفقیت مرکز پویانمایی صبا محسوب کرد.

نظری در پایان خاطرنشان کرد: از آنجا که وضعیت انیمیشن به ویژه به لحاظ اقتصادی در کشور نابسامان است می‌طلبد تمهیداتی درباره شرایط فعلی و نامناسب این عرصه از سوی متولیان اتخاذ شود به گونه‌ای، نیاز است بودجه‌های اختصاص یافته به این حوزه به درستی و عادلانه درنظر گرفته ‌شود.

  • منبع : تسنیم

ثبت دیدگاه

مجموع دیدگاهها : 0در انتظار بررسی : 0انتشار یافته : ۰

دیدگاهها بسته است.

خبرگزاری کودک و نوجوان

آرشیو مطالب