خبــــرگـزاری کـــودک و نــوجـــوان ایــران

  • امروز : سه شنبه - ۱۱ بهمن - ۱۴۰۱
  • برابر با : Tuesday - 31 January - 2023
0
ایچنا گزارش می دهد؛

تاثیرات نامطلوب حذف صبحانه بر حافظه کودکان

  • 15 آذر 1400 - 10:06
تاثیرات نامطلوب حذف صبحانه بر حافظه کودکان
یکی از دغدغه‌های همیشگی والدین با بازگشایی مدارس مسئله تغذیه کودکان و گرایش آن‌ها به فست‌فود است. با وجود شرایط کرونا این دغدغه شکل جدی‌تری به خود گرفته است.

به گزارش خبرگزاری ایچنا؛یکی از دغدغه‌های همیشگی والدین با بازگشایی مدارس مسئله تغذیه کودکان و گرایش آن‌ها به فست‌فود است.با وجود شرایط کرونا این دغدغه شکل جدی‌تری به خود گرفته. در واقع والدین به دنبال تغذیه‌ای هستندکه ضمن افزایش بازدهی فعالیت مغزی فرزندانشان  متناسب با پروتکل های بهداشتی نیز باشد ودر محیط مدرسه بتوان به راحتی آن را مصرف کرد . در همین راستا با دکتر فرشته‌کرباسیان متخصص تغذیه مصاحبه ای انجام دادیم که در ادامه خواهید خواند.

اهمیت تغذیه‌ مناسب کودکان در مدرسه 

دکتر فرشته‌کرباسیان می‌گوید: حفظ یک رژیم غذایی متعادل و ورزش منظم برای همه افراد، به ویژه کودکان سنین مدرسه (۶ تا ۱۲ سال) مهم است.  این کودکان ملزم به خوردن غذاهای متنوع از هر گروه غذایی برای اطمینان از دریافت بهینه تمام ویتامین ها و مواد معدنی هستند.  در همان زمان، آنها ممکن است با چالش های جدیدی در مورد انتخاب های غذایی و عادات خود مواجه شوند.  تصمیم گیری در مورد اینکه چه بخوریم تا حدی از طریق مسئولین مدرسه، خانواده ، تأثیرات دوستان در مدرسه، و رسانه ها، به ویژه تلویزیون تعیین می شود.

تغذیه نامناسب نه تنها کیفیت زندگی کودکان را به خطر می اندازد بلکه پتانسیل شان را برای بهره‌مندی از آموزش در معرض خطر قرا می دهد. دستیابی به تغذیه مطلوب شامل خوردن سه وعده غذایی در روز و دو میان وعده مغذی و همچنین محدود کردن مصرف غذاهای پر قند و چربی است.  مصرف مقادیر زیاد میوه، سبزیجات، گوشت بدون چربی و لبنیات کم چرب، از جمله سه وعده شیر، پنیر یا ماست برای تامین نیاز کلسیم، می‌تواند از بسیاری از مشکلات تغذیه ای پیشگیری کند.  این مشکلات شامل اضافه وزن، رشد ضعیف استخوان ها و ابتلا به دیابت است.

تغذیه مناسب کودکان در سن مدرسه همچنین تضمین کننده ی یک رشد و تمامل کامل است و سنگ پله ای برای یک زندگی سالم در آینده را فراهم می کند.

تاثیر تغذیه دانش آموزان بر عملکرد ذهنی آنها در مدرسه

این متخصص تغذیه می‌گوید:کودکان در سنین مدرسه به طور قابل توجهی رشد می کنند، اما با سرعت کمتری، در حالی که به طور کلی از نظر بدنی بسیار فعال هستند.  در نتیجه نیازهای غذایی آنها بالا و حیاتی است.  علاوه بر این، زمینه ژنتیکی، جنسیت، اندازه بدن و شکل همگی عوامل مهمی در تعیین نیاز مواد مغذی هستند.

تحقیقات و بررسی های اخیر در مورد اثرات کمبود روی، ید، آهن و فولات بر رشد شناختی کودکان در سن مدرسه نشان داد که تغذیه بر توانایی تفکر کودکان تأثیر دارد. به عنوان مثال،کمبود آهن و روی با اختلال در عملکرد عصبی روانی، تاخیر در رشد و تکامل، کاهش ایمنی و افزایش آسیب پذیری در برابر بیماری های عفونی همراه است.

تاثیرات نامطلوب حذف صبحانه بر حافظه کودکان

کرباسیان در رابطه با اهمیت صرف صبحانه خطاب به دانش‌آموزان می گوید: برای کمک به حفظ تمرکز در کلاس، هر روز صبحانه بخورید.  یک صبحانه خوب باید بتواند یک سوم کل انرژی مورد نیاز روزانه را تامین کند.  یک صبحانه معمولی شامل غلات (به عنوان مثال، برنج، نان و جو)، مواد غذایی غنی از پروتئین مانند تخم مرغ، یک لیوان شیر و میوه های غنی از ویتامین C مانند پرتقال است.مطالعات نشان دادند که ناشتا بودن کودکان در مدرسه اثرات مضری بر حافظه و توجه آنان دارد. شواهد تجربی حاصل از تحقیقات در مورد تأثیرات صبحانه بر شناخت کودکان نشان می دهد که به ویژه در کودکان کوچکتر، حذف صبحانه می تواند تأثیرات نامطلوبی بر سطح انرژی عمومی و شناخت کودکان داشته باشد.

چند توصیه تغذیه ای برای دانش آموزان 

این متخصص تغذیه توصیه های مهمی در رابطه با میان وعده های دانش آموزان دارد و خطاب به آنها می‌گوید:‌

غذاهای متنوع بخوریم تا مواد مغذی کافی دریافت کنیم.

غذایی که می خوریم را با فعالیت بدنی متعادل کنیم.

یک رژیم غذایی با محصولات غلات، سبزیجات و میوه های فراوان انتخاب کنیم.

 رژیم غذایی کم چربی با میزان کم چربی اشباع شده و کلسترول را انتخاب کنیم.

 وعده های غذایی مان شامل  تنقلات و دسرها کم کالری و کم چرب  باشند.

شیر کم چرب یا بدون چربی و نوشیدنی های رژیمی بخریم.

 رژیمی را انتخاب کنیم که کلسیم و آهن کافی برای رفع نیازهای بدن مان را فراهم کند.

یک رژیم غذایی با قند و نمک متوسط ​​انتخاب کنیم. از مصرف مقادیر زیاد دسرهای شیرین، نوشابه، نوشیدنی های با طعم میوه، غلات با روکش قند، چیپس یا آب نبات خودداری کنیم.

تغذیه های متناسب با روزهای کرونایی برای دانش آموزان 

دکتر فرشته کرباسیان با توجه به بازگشایی مدارس در شرای کرونا به والدین دانش آموزان  توصیه هایی می‌کند:

برای فرزندان مان حتما تغذیه ای را در خانه آماده کنیم و در ظروف  در دار قرار دهیم.

به فرزندان مان توصیه کنیم به دلیل شرایط کرونا تغذیه خود را با همکلاسی هایشان تقسیم نکنند.

در کیف بچه ها یک چنگال قرار دهیم تا میوه و یا هر میان وعده ای که دارند را با چنگال مصرف کنند و مجبور به استفاد از دست های شان نباشند.

به فرزندان مان توصیه کنیم تغذیه شان را در محیط باز و با حفظ فاصله از دیگران مصرف کنند.

برای شان بطری‌ آب مخصوص بگذاریم و تاکید کنیم از بطری خودشان استفاده کنند.

هر دانش آموز یک محلول ضدعفونی کننده داشته باشد و قبل از غذا حتما دست هایش را ضدعفونی کند.

  • منبع : فارس

ثبت دیدگاه

مجموع دیدگاهها : 0در انتظار بررسی : 0انتشار یافته : ۰

دیدگاهها بسته است.

خبرگزاری کودک و نوجوان

آرشیو مطالب