خبــــرگـزاری کـــودک و نــوجـــوان ایــران

  • امروز : سه شنبه - ۱۱ بهمن - ۱۴۰۱
  • برابر با : Tuesday - 31 January - 2023
0
ایچنا گزارش می دهد؛

الزام تزریق واکسن یا داشتن تست PCR منفی

  • 15 آذر 1400 - 9:52
الزام تزریق واکسن یا داشتن تست PCR منفی
«بخشنامه توصیه‌های سیاستی کارگروه ویژه بررسی مسائل کووید 19 در ارتباط با آموزش حضوری مدارس» به ادارات کل آموزش و پرورش استان‌ها ابلاغ شد.

به گزارش خبرگزاری ایچنا، «بخشنامه توصیه های سیاستی کارگروه ویژه بررسی مسائل کووید ۱۹ در ارتباط با آموزش حضوری مدارس» از سوی مرکز هماهنگی حوزه وزارتی آموزش و پرورش به ادارت کل آموزش و پرورش استان‌ها ابلاغ شد.

در این ابلاغیه، بر اجرای دقیق «کنترل هوشمند معلمان و کادر مدارس و دانش آموزان و الزام تزریق واکسن» یا «داشتن تست PCR منفی، در هنگام حضور در مدرسه» تأکید شده است. این برنامه در طول زمان نیاز به ارتقا دارد.

خلاصه سیاستی فرهنگستان علوم پزشکی جمهوری اسلامی ایران در موضوع کووید ۱۹ موضوع:

همه‌گیری ویروس کرونا پدیده‌ای است که با توجه به منشأ نامشخص و سرعت انتشار بالا و ویژگی‌های مهارناپذیر آن، جهان را با بحران مواجه کرده است. این بحران هر چند در ظاهر ماهیتی صرفا پزشکی و مرتبط با نظام سلامت دارد، پدیده‌ای است چند بعدی که آثار و پیامدهای آن در حوزه‌های مختلف اقتصادی، اجتماعی، فرهنگی و آموزشی قابل بررسی است.

یکی از مهم‌ترین حوزه‌هایی که تحت تأثیر این پاندمی ویروسی قرار گرفته است، حوزه آموزش مدارس و دانشگاه‌ها هستند. تداوم همه‌گیری این ویروس باعث تغییر نحوه آموزش از حضوری به مجازی کامل شده است. با آغاز سال تحصیلی ۱۴۰۰- ۱۴۰۱ سیاست‌های ابلاغی در ستاد ملی کرونا به طرف آماده‌سازی شرایط برای آموزش حضوری در مدارس و دانشگاه‌ها رفته است.

در این راستا جلسات کارشناسی متعددی گذاشته شده و دستورالعمل‌هایی هم آماده شده است. لیکن به نظر می‌رسد ابعاد موضوع بسیار پیچیده بوده و اظهارنظرهای مسؤولان مرتبط گاه با هم تناقض دارد. مردم نسبت تصمیم‌ها توجیه نمی‌شوند. دستورالعمل‌ها گاه پیچیده هستند و شفافیت کافی را ندارند. بانک‌های اطلاعاتی توانایی لازم برای رصد هوشمند را ندارند و اشکالات دیگری که در سیستم اجرا وجود دارند.

فرهنگستان علوم پزشکی در راستای وظایف خود موضوع آموزش حضوری در دانشگاه‌ها را مورد بررسی قرار داده و توصیه‌های سیاستی زیر را جهت اطلاع سیاستگذاران و مجریان اعلام می کند.

موارد مربوط به مدارس

۱- اجرای دقیق «دستورالعمل وظایف، الزامات فرایندهای اجرایی طرح مدیریت هوشمند بیماری کرونا در بستر سامانه» مصوب جلسه ۲۲ آبان‌ماه ۱۴۰۰ ستاد ملی کرونا که در آن به «کنترل هوشمند معلمان و کادر مدارس و دانش‌آموزان و الزام تزریق واکسن یا داشتن تست PCR منفی در هنگام حضور در مدرسه» تاکید شده است.

البته این برنامه در طول زمان نیاز به ارتقاء دارد و در خصوص اجرای موارد آن نیاز است نظرات کارشناسی صاحبنظران هم اخذ شود.

۲- اجرای دقیق آخرین پروتکل مورد توافق وزارت بهداشت درمان و آموزش پزشکی و وزارت آموزش و پرورش در خصوص رعایت موارد بهداشتی در هنگام حضور در مدارس.(مشتمل بر کاهش تراکم و تعداد دانش‌آموزان، افزایش فاصله فیزیکی در مدرسه، کلاس، هنگام زنگ تفریح در راهروها و حیاط مدرسه و سرویس و تهویه مطلوب کلاس‌ها و کاهش زمان کلاس‌های حضوری، استفاده از ماسک و شیلد و الزام استفاده از آن برای مواقع لازم، کاهش تماس با سطوح و وسائل آلوده، تجهیز سرویس‌های بهداشتی به امکانات لازم از قبیل مایع دستشویی و شیر پدالی، شناسایی دانش‌آموزان در معرض خطر ابتلا و عوارض بیماری و برنامه‌ریزی برای مراقبت ویژه آنان، دو و سه شیفته کردن مدارس و کوتاه شدن زمان مدرسه در موارد لزوم).

۳-  با توجه به نبودن شواهد متقن علمی در خصوص تزریق واکسن به افراد زیر ۱۲ سال، رعایت موارد بهداشتی در مدارس ابتدایی با دقت بیشتری انجام و مورد نظارت هر دو دستگاه باشد.

۴- توجه به عدالت آموزشی و در نظر گرفتن تسهیلاتی(مانند تبلت و خط اینترنتی رایگان) برای استفاده از سیستم آموزش مجازی برای دانش آموزانی که خانواده‌شان پایگاه اجتماعی ضعیفی دارند(در صورت استمرار شیوه آموزش مجازی)، و در صورت بازگشایی نیز تسهیلات بهداشتی (الکل، ماسک، بیمه‌ درمانی، مکمل‌های تغذیه‌ای) در اختیار این دانش‌آموزان قرار داده شود.

۵- اطلاع‌رسانی مناسب به عموم جامعه و کادر مدارس در خصوص پروتکل‌ها و دستورالعمل‌های ابلاغی، ضمن تلاش برای شفاف بودن و قابل اجرا بودن این پروتکل‌ها و دستورالعمل‌ها.

۶- حمایت مالی کافی جهت اجرای مصوبات ( نحوه تأمین منابع لازم برای در اختیار قرار دادن ماسک برای دانش‌آموزان).

۷- تأکید بر حفظ سیستم آموزش مجازی، حضور دانش‌آموزان در حداقل تعداد و به صورت نوبتی.

۸- پایش دقیق و مداوم شرایط از طریق تعریف علائم هشدار، تا به محض دریافت نشانه‌هایی از موارد بیماری، انتقال سریع پیام و تحلیل مربوطه انجام شده و تصمیم مقتضی جهت پاسخ سریع و مؤثر انجام شود.

موارد مربوط به دانشگاه‌ها 

– اجرای دقیق «دستورالعمل وظایف، الزامات فرایندهای اجرایی طرح مدیریت هوشمند بیماری کرونا در بستر سامانه» مصوب جلسه ۲۲ آبانماه ۱۴۰۰ ستاد ملی کرونا. که درآن به «کنترل هوشمند اساتید و کادر اداری دانشگاه‌ها و دانشجویان و الزام تزریق واکسن یا داشتن تست PCR منفی در هنگام حضور در دانشگاه» تأکید شده است.

البته این برنامه در طول زمان نیاز به ارتقاء دارد و در خصوص اجرای موارد آن نیاز است نظرات کارشناسی صاحبنظران هم اخذ شود.

– اجرای دقیق پروتکل‌های بهداشتی در هنگام حضور در دانشگاه اعم از کاهش تراکم و تعداد دانشجویان، افزایش فاصله فیزیکی و تهویه مطلوب در کلاس‌ها و سرویس‌های دانشگاه، کاهش طول مدت کلاس‌های حضوری، استفاده از ماسک و شیلد و الزام استفاده از آن برای مواقع لازم، کاهش تماس با سطوح و وسائل آلوده، مجهز نمودن سرویس های بهداشتی به امکانات لازم از قبیل صابون مایع و شیرهای پدالی، شناسایی دانشجویان در معرض خطر ابتلا و عوارض بیماری و برنامه‌ریزی برای مراقبت ویژه آنان.

– توجه به عدالت آموزشی و در نظر گرفتن تسهیلاتی(مانند تبلت و خط اینترنتی رایگان) برای استفاده از سیستم آموزش مجازی برای دانشجویانی که خانواده‌شان پایگاه اجتماعی ضعیفی دارند(در صورت استمرار شیوه آموزش مجازی)، و در صورت بازگشایی نیز تسهیلات بهداشتی (الکل، ماسک، بیمه درمانی، مکمل‌های تغذیه‌ای) در اختیار این دانشجویان قرار داده شود.

– رعایت دقیق پروتکل‌های بهداشتی در خوابگاه‌ها با آموزش کامل دانشجویان و فراهم کردن زمینه فاصله گذاری(با کم کردن تراکم دانشجویان در اتاق‌های خوابگاه).

– حمایت مالی کافی جهت اجرای مصوبات (ایجاد امکانات لازم در خوابگاه‌ها و محیط دانشگاه).

– در اجرای دستورالعمل‌ها استقلال دانشگاه‌ها و مراکز آموزشی در نظر گرفته شود و برای تدوین و اجرای برنامه بازگشایی و در صورت نیاز قرنطینه مجدد بر اساس شرایط به آنها اختیار کافی داده شود.

– استفاده از فرصت توسعه زیر ساخت‌های آموزش مجازی به منظور تفویض اختیار به دانشگاه‌ها و مراکز آموزشی برای اجرای برنامه‌های تلفیقی آموزشی(مجازی و حضوری).

– تاکید بر اولویت آموزش های مهارتی به صورت حضوری و آموزش دروس نظری بصورت مجازی با استفاده از رسانه‌های مختلف و ظرفیت‌های مجازی.

– لزوم تأکید بر بازگشایی تدریجی و در صورت نیاز محدود و انعطاف لازم برای بازگشت کامل به شرایط قرنطینه.

– تأکید بیشتر بر بومی‌گزینی و تسهیل جایجایی و انتقال دانشجویان به منظور پیشگیری از سفرهای غیر ضرور.

– بازنگری در الزام فعالیت تمام وقت دانشجویی خصوصا در مقاطع تحصیلات تکمیلی و اجازه آموزش پاره وقت.

  • منبع : فارس

ثبت دیدگاه

مجموع دیدگاهها : 0در انتظار بررسی : 0انتشار یافته : ۰

دیدگاهها بسته است.

خبرگزاری کودک و نوجوان

آرشیو مطالب