خبــــرگـزاری کـــودک و نــوجـــوان ایــران

  • امروز : پنج شنبه - ۲۰ بهمن - ۱۴۰۱
  • برابر با : Thursday - 9 February - 2023
1
ایچنا گزارش می دهد؛

اربابان قدرت دست از سر آموزش و پرورش بردارند

  • 13 آذر 1400 - 20:24
اربابان قدرت دست از سر آموزش و پرورش بردارند
نماینده ولی فقیه در استان و امام جمعه اردبیل گفت: اربابان قدرت و سیاست باید دست از سر آموزش و پرورش بردارند و دخالتی در عزل و نصب آن نداشته باشند.

به گزارش خبرگزاری ایچنا، آیت‌الله سید حسن عاملی عصر شنبه در مراسم تجلیل از برترین‌های کنکور ۱۴۰۰ در مصلای شهر اردبیل اظهار کرد: محفلی با ارزش‌تر از محفل تجلیل از نخبگان علمی وجود ندارد و جای تأسف است که در چنین محفل ارزشمندی برخی از مدیران و مسئولان استانی حاضر نشدند.

وی تصریح کرد: حاکمیت ملی، استقلال و تمامیت عظمت و پیشرفت کشور مرهون علم و مجاهدت‌های علمی است که در این حوزه هر چه سرمایه‌گذاری کنیم، باز هم کم است.

نماینده ولی فقیه در استان و امام جمعه اردبیل ضرورت ارج‌گذاری به علم و عالم را یادآور شد و گفت: باید ارزش‌های علمی در جامعه مقدس و مبارک شمرده شده و بیش از هر زمان دیگر تلاش کنیم تا دانش و علوم جدید توسعه و گسترش پیدا کند.

آیت‌الله عاملی با قدردانی از تلاش دانش‌آموزان برای افتخارآفرینی در عرصه کنکور سراسری افزود: در وهله اول این همت دانش‌آموزان است که در اوج کمبودها و نقصان‌ها سعی کردند تا در عرصه علمی خوش درخشیده و برای این استان افتخار کسب کنند.

وی در بخش دیگری از سخنان خود خاطر نشان کرد: معلمان و اساتیدی که گمنام در این مسیر حرکت می‌کنند، بدون کار وظیفه و مقرری با عشق و علاقه سعی می‌کنند تا تربیت نسل آینده را بر عهده گرفته و در یک اقدام جهادی کشور را در این برهه حساس از محاصره اقتصادی و تکنولوژی خارج کنند.

رئیس شورای فرهنگ عمومی استان اردبیل اضافه کرد: ما امروز برای شکستن حصار دشمنان در تنگنای اقتصادی و دستیابی به تکنولوژی‌های جدید به مدیریتی هوشمند و عقلانی نیاز داریم که ضروری است مدیران استانی و شهرستانی با تمام توان و ذکاوت خود سعی کنند از ظرفیت نخبگان و فرهیختگان استفاده کنند.

آیت‌الله عاملی بیان کرد: شورا و شهرداری باید نسبت به ایجاد فضای سالم تربیتی در جامعه کمر همت بسته و کاری کنند تا نماد شهر، نماد علم، عقلانیت و حرکت رو به جلو در رسیدن به فرهیختگی باشد.

وی ضرورت دوری صاحبان قدرت و ثروت را از دستیابی به نظام تعلیم و تربیت و جلوگیری از دخالت‌های بی‌مورد آنها یادآور شد و ادامه داد: ما به شدت نیازمند تقویت هویت دینی در جامعه در سایه علم و مهارت‌ها هستیم چرا که امروزه در جهان با ابزارهای مختلف سعی می‌کنند نسلی شایسته و حساس به مسائل زیست‌محیطی و استفاده بهینه از انرژی برق، آب و گاز تربیت کرده و تحویل جامعه دهند.

آیت‌الله عاملی ضرورت دوری اربابان قدرت و سیاست را از حضور در عرصه تعلیم و تربیت یادآور شد و اظهار کرد: نباید اجازه دهیم تا نمایندگان و برخی از مسئولان در عزل و نصب‌ها دخالت کنند بلکه شایسته است نمایندگان مجلس به امر قانون‌گذاری و نظارت اهتمام داشته و به هیچ وجه در عزل و نصب مدیران دخالت نکنند.

وی در ادامه سخنان خود تصریح کرد: مدیریت ارشد استان نیز باید هر چه سریع‌تر تکلیف مدیران جدید استان را مشخص کند تا بیش از این ادارات پا در هوا نمانند.

آیت‌الله عاملی گفت: هیچ کس نباید در عزل و نصب مدیران آموزش و پرورش در همه رده‌ها دخالت کند بلکه بهترین و شایسته‌ترین افراد باید در این عرصه به کارگیری شوند تا تربیت نسل آینده دچار وقفه نشود.

وی از پدران و مادران خواست تا بهترین فضای تربیتی را با استراتژی صحیح در منزل برای فرزندان خود فراهم کرده و کاری کنند تا فرزندان آنها اسباب قدرت روحی اولیا باشند.

آیت‌الله عاملی ضرورت توجه به مناطق محروم و نخبگان این مناطق را یادآور شد و خاطر نشان کرد: باید امکانات، ابزار و وسایل آموزشی به تناسب نخبگی در مناطق محروم توزیع و تأمین شود و ما تلاش می‌کنیم تا مصلای اردبیل را مکانی برای استفاده دانش‌آموزان از وسایل و کتب کمک آموزشی قرار داده تا از این ظرفیت بهره‌برداری شود.

وی اضافه کرد: باید پایگاه‌های بسیج در محلات و مساجد به کانون تحول علمی تبدیل شوند چرا که در هر برهه‌ای بسیج ورود پیدا کرده نتایج سودمند و ثمربخشی را شاهد بودیم.

آیت‌الله عاملی با انتقاد از رتبه نامناسب استان در ارزیابی کنکور سراسری بیان کرد: در کنار قدردانی از مدیران تلاشگر آموزش و پرورش در سطح استان و مناطق، امیدواریم به تناسب ضریب هوشی جوانان این خطه در سال‌های آینده بتوانیم در کنکور جلوتر از سایر استان‌ها حرفی برای گفتن داشته باشیم.

امام جمعه اردبیل در ادامه ضرورت افزایش مراکز آموزشی و دانشگاهی را به عنوان یک ضرورت یادآور شد و اظهار کرد: زمینه دانشگاه صنعتی در استان اردبیل فراهم شده و هر چند در دولت گذشته مجوز باطل شده بود اما سعی کردیم با همراهی خیرین و تأمین ۱۵۰ میلیارد تومان بستر لازم برای راه‌اندازی دانشگاه صنعتی را فراهم کنیم.

وی از مدیریت ارشد استان خواست تا پیگیری‌های لازم را برای کلنگ‌زنی و راه‌اندازی دانشگاه صنعتی در این استان انجام داده تا از ظرفیت خیرین در این زمینه بیش از گذشته استفاده شود.

آیت‌الله عاملی توجه به خرد جمعی در ارتقا غرور مقدس اردبیلی‌ها را در سطح ملی و بین‌المللی یادآور شد و تصریح کرد: امیدواریم با همکاری و پشتیبانی مدیران استانی و شهرستانی در سال‌های آینده بیشترین افتخارآفرینی را در رده‌های مختلف علمی در این استان شاهد باشیم.

  • منبع : مهر

ثبت دیدگاه

مجموع دیدگاهها : 0در انتظار بررسی : 0انتشار یافته : ۰

دیدگاهها بسته است.

خبرگزاری کودک و نوجوان

آرشیو مطالب