خبــــرگـزاری کـــودک و نــوجـــوان ایــران

  • امروز : جمعه - ۷ بهمن - ۱۴۰۱
  • برابر با : Friday - 27 January - 2023
1
ایچنا گزارش می دهد؛

خانواده‌های دارای افراد معلول حق پرستاری دریافت می‌کنند

  • 12 آذر 1400 - 20:32
خانواده‌های دارای افراد معلول حق پرستاری دریافت می‌کنند
معاون توانبخشی‌سازمان‌بهزیستی استان‌قزوین بیان کرد: پرداخت حق پرستاری به خانواده معلولین به ویژه معلولین ضایعه نخاعی در دستور کار بهزیستی است.

به گزارش خبرگزاری ایچنا، راحله جاتن در نشست خبری که بعد از ظهر چهارشنبه به مناسبت هفته افراد دارای معلولیت برگزار شد اظهار کرد: معاونت توانبخشی بهزیستی حول سه محور دفتر توانبخشی مراقبتی، روزانه و تمام‌پزشکی و توانمندسازی در حال خدمت‌رسانی است.

معاون توانبخشی بهزیستی استان قزوین تشریح کرد: دفتر توانبخشی و مراقبتی، مربوط به مراکزی است که در آن نگهداری معلولینی انجام می‌شود که خانواده ندارند یا خانوادها قادر به نگهداری از آن‌ها نیستند، در این مراکز که به صورت شبانه روزی فعالیت می‌کنند علاوه بر خدمات مراقبتی خدمات توانبخشی نیز در جهت پیشگیری از افزایش معلولیت انجام می‌شود.

وی تاکید کرد: این خدمات توانبخشی شامل فیزیوتراپی، مشاوره، کاردرمانی، گفتار درمانی و اقدامات روانشناسی است.

وی تصریح کرد: ما اکنون بیست و پنج مرکز توانبخشی مراقبتی فعال در سطح استان داریم که ده مرکز مربوط به معلولین ذهنی، دو مرکز مربوط به معلولین جسمی‌حرکتی و پنج مرکز مربوط بیماران روانی مزمن و هشت مرکز توانمندی‌مراقبی سالمندان است که به صورت شبانه‌روزی فعالیت می‌کنند.

وی افزود: پنج مرکز ورود در منزل که خدمات را در منزل افراد با تیم متشکل از کار درمانگر، پزشک و.. انجام می‌دهند داریم که این صورت است که به منزل فرد مراجعه کرده و فرد را درمان می‌کنند.

وی اذعان کرد: همچنین دو مرکز مراقبین در منزل در سطح استان وجود دارد که مایل به افزایش آن هستیم و مددجویان به صورت دوره‌ای از آن استفاده می‌کنند.

این مسئول توضیح داد: در این مرکز مراقبین آموزش دیده‌ای داریم که در منزل مددجو حاضر شده و خدمات مراقبتی مددجو را انجام می‌دهند.

وی اضافه کرد: سال گذشته در منازل کودکان اوتیسم اتاق کودک را با رنگ‌ها و به گونه‌ای طراحی کردیم که کودک بهتر آموزش دیده و آرامش بیشتری داشته‌باشد.

جاه‌تن در خصوص برنامه‌های بهزیستی در سال آتی برای معلولان جسمی و نابینایان تصریح کرد: نصب دستگیره در اتاق و خانه معلول جسمی‌حرکتی و نصب نشانه‌های مناسب در اتاق نابینایان از برنامه‌های سال آتی بهزیستی است.

وی خاطرنشان کرد: همچنین برنامه پرداخت حق پرستاری به خانواده معلولین به ویژه معلولین ضایعه نخاعی در دستور کار بهزیستی است‌.

وی در پایان یادآور شد: امسال پنجاه و سه مرکز مثبت زندگی در سطح استان تأسیس شد که این مراکز بر اساس مناطق جغرافیایی زندگی افراد معلول طراحی شده و معلولین دسترسی آسانی به آن داشته و می‌توانند درخواست‌ها خود را به این مراکز ارائه داده و خدمت دریافت می‌کنند.

  • منبع : مهر

ثبت دیدگاه

مجموع دیدگاهها : 0در انتظار بررسی : 0انتشار یافته : ۰

دیدگاهها بسته است.

خبرگزاری کودک و نوجوان

آرشیو مطالب