خبــــرگـزاری کـــودک و نــوجـــوان ایــران

  • امروز : جمعه - ۷ بهمن - ۱۴۰۱
  • برابر با : Friday - 27 January - 2023
2
ایچنا گزارش می دهد؛

افزایش قیمت کتاب‌های کودک و نوجوان

  • 12 آذر 1400 - 12:13
افزایش قیمت کتاب‌های کودک و نوجوان
آمارهای انتشار کتاب در آبان ماه نشان می‌دهد که متوسط قیمت کتاب کودک نسبت به ماه پیش از آن با ۶ هزار تومان افزایش مواجه شده است.این در حالی است که فاصله تالیف و ترجمه به نفع تالیف زیاد شده است.

به گزارش خبرگزاری ایچنا،‌ بر اساس آمارهای موجود نشر کتاب در آبان‌ ماه گذشته ۷ هزار و ۴۳۱ عنوان کتاب در کشور منتشر شد که از این میان ۵ هزار و ۶۴۸ عنوان تالیفی و هزار و ۷۸۳  عنوان ترجمه بوده است.

ناشران تهرانی ۴ هزار و ۶۷۵ عنوان و ناشران شهرستانی ۲ هزار و ۷۵۶ عنوان کتاب در آبان ماه منتشر کردند،‌ شمار کتاب‌های چاپ اول ۴ هزار و ۹۱۵ عنوان و شمار تجدید چاپی‌ها ۲ هزار و ۵۱۶ عنوان بوده است.

در میان رده‌های دیویی نشر‌، ادبیات با هزار و ۵۳۵ عنوان کتاب در صدر فهرست انتشار کتاب قرار دارد و بعد از آن کودک و نوجوان با هزار و ۱۰۲ عنوان،‌ کمک آموزشی با ۹۲۰ عنوان، علوم اجتماعی با ۹۱۹ عنوان قرار دارند. کمترین میزان شمارگان کتاب نیز مربوط به رده کلیات با ۸۰ عنوان است.

اما نکته جالب توجه در فروکش کردن عطش انتشار کتاب‌های کمک درسی نسبت به دو ماه گذشته است.

در حوزه کودک و نوجوان نیز ناشران  هزار و ۳۰۲ عنوان کتاب منتشر کردند که ۷۲۲ عنوان تالیفی و ۳۸۰ عنوان ترجمه بوده است،‌ آمارها نشان می‌دهد که در این حوزه برخلاف ماه‌های گذشت تفاوت معناداری بین آثار تالیفی و ترجمه‌ای ایجاد شده است.

چاپ کتاب‌های چاپ اول کودک و نوجوان نیز کمتر از تجدید چاپی‌ها  و حدود ۵۰۱ عنوان بوده است،‌ شمارگان کل کتاب‌های منتشر شده در حوزه کودک و نوجوان ۲ میلیون و ۱۴۶ هزار و ۸۷۰ نسخه بوده است‌، شمارگان متوسط کتاب‌ در این حوزه ۱۹۰۰ نسخه و متوسط قیمت نیز به بیش از ۳۳ هزار تومان رسیده است. این در حالی است که متوسط قیمت کتاب در مهر ماه ۲۷ هزار تومان بود.

برخلاف افزایش ۶ هزار تومانی قیمت‌ها در آبان‌ماه نسبت به مهر ماه‌، در حوزه عمومی شاهد کاهش عدد متوسط قیمت کتاب هستیم،‌ متوسط قیمت کتاب که در مهر ماه به ۷۲ هزار تومان رسیده بود،‌ حالا به ۶۰ هزار تومان رسیده است. متوسط شمارگان نیز ۱۱۰۰ نسخه عنوان شده است.

  • منبع : تسنیم

ثبت دیدگاه

مجموع دیدگاهها : 0در انتظار بررسی : 0انتشار یافته : ۰

دیدگاهها بسته است.

خبرگزاری کودک و نوجوان

آرشیو مطالب