خبــــرگـزاری کـــودک و نــوجـــوان ایــران

  • امروز : پنج شنبه - ۲۰ بهمن - ۱۴۰۱
  • برابر با : Thursday - 9 February - 2023
0
ایچنا گزارش می دهد؛

واکنش بهزیستی به ادعای ازدواج دختران کم‌سن با افراد مسن در مراکز نگهداری

  • 12 آذر 1400 - 11:53
واکنش بهزیستی به ادعای ازدواج دختران کم‌سن با افراد مسن در مراکز نگهداری
معاون توانبخشی بهزیستی استان تهران با اشاره به استقبال و تمایل خانواده‌ها برای فرزندخواندگی نوزادان و کودکان معلول، گفت: در این بخش ما به صورت امین موقت این کودکان را واگذار می‌کنیم اما برای واگذاری در قالب فرزندخواندگی با چالش‌های قضایی مواجه هستیم.

به گزارش خبرگزاری ایچنا، سید احمد خادم معاون توانبخشی بهزیستی استان تهران در نشست خبری با اشاره به دوازهم آذرماه روز جهانی معلولان اظهار کرد: در ایران اسلامی این روز در قالب یک هفته گرامی داشته‌ می‌شود و شعار امسال نیز تحت عنوان «پیش به سوی دنیایی فراگیر، دسترس‌پذیر و پایدار بعد از بیماری کرونا با راهبری و مشارکت افراد دارای معلولیت» نامگذاری شده است و سازمان بهزیستی نیز براساس تکالیفی که به عهده دارد در طول سال برنامه‌های خود را برای این گروه از جامعه اجرا می‌کند.

وی با اشاره به اینکه معلولان بخشی از جامعه هستند و حق بهره‌مندی از خدمات مختلف در جامعه را دارند گفت: ما باید در مسیر رعایت حقوق شهروندی بتوانیم خدمات مناسبی به این گروه از جامعه ارائه کنیم و در همین زمینه سازمان از ظرفیت‌های مردمی در سال ۱۴۰۰ استفاده کرده است.

معاون توانبخشی بهزیستی استان تهران با اشاره به عقد تفاهم‌نامه‌های متعددبا موسسات و مراکز خیریه، تاکید کرد: ما به دنبال افزایش ظرفیت مردمی هستیم و در همین زمینه با موسسات غیرانتفاعی در سازمان بهزیستی و یا سایر دستگاه‌هایی که مجوز داشته‌اند تفاهمنامه‌هایی را به امضا رسانده‌ایم که می‌توان به امضای تفاهمنامه با یک موسسه خیریه و قرار دادن کفش‌های طبی و پروتزهای مورد نیاز به ۵۰۰ هزار نفر از معلولان تحت پوشش بهزیستی استان تهران اشاره کرد.

خادم ادامه داد: همچنین تفاهم‌نامه‌های دیگری با یکی از موسسات خیریه به امضا رسیده است که بر اساس آن قرار است ۵۰ خانوار تحت پوشش بهزیستی که در شهرستان ری مستقر هستند از خدمات مناسب‌سازی این موسسه استفاده کنند و در واقع این موسسه اقدامات جدی را برای مناسب‌سازی واحدهای مسکونی این تعداد خانواده در شهر ری انجام دهد که از ۳ ماه پیش مطالعات در این زمینه آغاز شده و از یک ماه آینده نیز وارد مرحله اجرایی خواهد شد.

وی همچنین در رابطه با تفاهمنامه دیگری با موسسه خیریه در راستای ارائه خدمات به جامعه هدف سازمان به ویژه معلولان اشاره کرد و گفت: در قالب این تفاهم‌نامه ۸۰ عمل جراحی رایگان برای معلولان انجام شده است. علاوه بر اینکه موسسه دیگری نیز علاقه خود را برای ارائه قالب عینک رایگان به افراد کم بینا، نابینا و همچنین اختلالات نابینایی اعلام کرده است.

معاون توانبخشی بهزیستی استان تهران با اشاره به اینکه این سازمان به دنبال افزایش ظرفیت‌های مردمی و استفاده از آن است گفت: در همین ارتباط ما به دنبال عقد تفاهم‌نامه با یک موسسه خیریه برای در اختیار قرار دادن سمعک به معلولان هستیم که مذاکرات اولیه انجام شده است و ان‌شاء‌الله در آینده نزدیک وارد فاز اجرایی خواهد شد.

خادم با تاکید بر اینکه استقبال معلولان در ایام کرونا از مراکز توانبخشی روزانه کاهش پیدا کرده است تصریح کرد: ما به دنبال احیای این مراکز با توجه به عادی شدن شرایط بعد از کرونا هستیم تا مجددا شاهد حضور معلولان در مراکز توانبخشی و ارائه خدمات توسط آنها باشیم که در همین زمینه نیز تفاهمنامه‌ای به امضا رسیده است و قرار است چندین دستگاه تصفیه هوا از طریق یکی از موسسات در اختیار مراکز توانبخشی قرار داده شود.

وی در ادامه با اشاره به اینکه همزمان با هفته معلولان به مدیران بهزیستی در شهرستان‌ها تاکید شده است که جلساتی را با سایر مسئولان شهرستان‌های خود داشته باشند افزود: یکی از سیاست‌هایی که سازمان بهزیستی در دستور کار خود قرار داده عدم صدور مجوز به مراکز تجمعی است که در همین زمینه به دنبال راه‌اندازی خانه‌های حمایتی با حضور تعداد کم معلولان هستیم. در حال حاضر ۱۱ خانه حمایتی توسط بهزیستی استان تهران راه‌اندازی شده است.

وی همچنین به کمک‌های مردمی در قالب طرح CBR اشاره کرد و گفت: در این بخش نیز ۴ میلیارد تومان توسط مردم و خیرین در شهرستان‌ها کمک شده است.

خادم با اشاره به اینکه استفاده از ظرفیت مردمی و مشارکت آنها در طرح‌های متعدد، به مثابه خلع ید سازمان بهزیستی از وظایف خود نیست تاکید کرد: سازمان در اینگونه برنامه‌ها نقش هدایتگری‌، و رهبری را برعهده دارد. همچنین کمبودهای برجای مانده توسط سازمان بهزیستی تامین خواهد شد.

معاون توانبخشی بهزیستی استان تهران در ادامه با اشاره به جلسات این سازمان با امور مساجد افزود: ما بنا داریم از ظرفیت جهادگونه مردم در مساجد نیز به نحو مطلوب استفاده کنیم.

وی در ادامه در پاسخ به این پرسش که آیا استقبال و تمایل خانواده‌ها برای فرزندخواندگی از کودکان و نوزادان معلول وجود دارد یا خیر گفت: ما در این بخش به دنبال طرح امین موقت و واگذاری کودکان و نوزادان در قالب این طرح به خانواده‌ها هستیم و در صورتی که شرایط به صورت کامل فراهم بشود نوزادان و کودکان معلول به عنوان فرزندخوانده به خانواده متقاضی واگذار می‌شوند و به دنبال اجرای این طرح بوده و هستیم. البته در این بخش ما با چالش‌هایی در قوه قضائیه روبرو هستیم که امیدواریم این موارد نیز مرتفع شود.

خادم در پایان در پاسخ به این پرسش که اخیرا اخباری مبنی بر ازدواج دختران معلول کم سن و سال با مردان مسن مطرح شده است، آیا این اخبار را تایید یا تکذیب می‌کنید‌، گفت: قطعا سازمان بهزیستی افرادی که در مراکز نگهداری می‌شوند را به عنوان فرزندان خود می‌داند و اجازه چنین نگاهی را به موسسات و مراکز و افراد نمی‌دهد. اما به هر حال شاید این اتفاق که در جامعه نیز رخ می‌دهد در سازمان بهزیستی نیز انجام شود و در صورتی که سازمان با چنین روبرو شود برخوردهای لازم را انجام می‌دهد.

  • منبع : تسنیم

ثبت دیدگاه

مجموع دیدگاهها : 0در انتظار بررسی : 0انتشار یافته : ۰

دیدگاهها بسته است.

خبرگزاری کودک و نوجوان

آرشیو مطالب