خبــــرگـزاری کـــودک و نــوجـــوان ایــران

  • امروز : شنبه - ۶ آذر - ۱۴۰۰
  • برابر با : Saturday - 27 November - 2021
0
ایچنا گزارش می دهد؛

۳۶ پایگاه غربالگری آماده بینایی‌سنجی کودکان

  • 03 آذر 1400 - 22:19
۳۶ پایگاه غربالگری آماده بینایی‌سنجی کودکان
مدیرکل بهزیستی استان زنجان گفت: ۳۶ پایگاه غربالگری بینایی آماده معاینه چشم کودکان زنجانی هستند.

به گزارش خبرگزاری ایچنا؛محمد محمدی قیداری، مدیرکل بهزیستی استان زنجان امروز از اجرای طرح پیشگیری از تنبلی چشم خبر داد و گفت: در حال حاضر تعداد ۳۶ پایگاه غربالگری بینایی در سطح استان فعالیت دارندکه از این تعداد ۱۱ پایگاه با دستگاه غربالگری و ۲۵ پایگاه با چارت E کار غربال را انجام می‌دهند و تا کنون حدود ۳۰ هزار کودک غربال شده است.

مدیرکل بهزیستی استان زنجان تصریح کرد: برنامه پیشگیری از تنبلی چشم و سایر اختلالات بینایی با هدف ارتقاء سطح سلامت بینایی کودکان در پایگاه‌های دائمی برای کودکان ۳-۶ سال در سطح استان اجرا می‌شود.

وی با اشاره به اینکه این برنامه در سه سطح اجرا می‌شود، افزود: در سطح اول، غربال توسط افرادی انجام می‌شود که بصورت تئوری و عملی آموزش دیده و با استفاده از چارت و یا دستگاه و در شرایط استاندارد برای غربال کودکان اقدام می‌کنند.

محمدی معاینه سطح دوم را برای کودک ارجاعی (مشکوک شناسایی شده در سطح اول)، توسط اپتومتریست معرفی و خاطر نشان کرد: چنانچه بیمار تشخیص داده شود تحت درمان لازم قرار می‌گیردو اگر نیاز به معاینه و درمان تخصصی‌تر داشته باشد به سطح سوم برنامه ارجاع داده می‌شود و توسط چشم پزشک معاینات دقیق‌تری انجام می‌گیرد.

مدیرکل بهزیستی استان زنجان تصریح کرد: در سالجاری با راه‌اندازی و تاسیس مراکز مثبت زندگی که  با هدف ارائه خدمت و تسهیل مراجعه، پیگیری و پاسخگویی به جامعه هدف در تمام نقاط استان تاسیس شده  فعالیت غربالگری بینایی انجام می‌پذیرد.

وی بیان کرد: بر طبق آمار اداره کل ثبت احوال استان زنجان، تعدادکودکان ۳ تا ۶ سال استان  ۵۵ هزار و ۹۰۹ کودک است که بهزیستی در صدد است بیشترین پوشش غربالگری را تا پایان سال جاری در سطح استان داشته باشد.

محمدی قیداری بهترین زمان برای تشخیص ودرمان تنبلی چشم را  سنین زیر ۵ سالگی عنوان کرد و افزود: در صورتیکه مشکل دید کودک قبل از ۵ سالگی تشخیص داده شود، حتی اگر چشم کودک دچار تنبلی شده باشد، با درمان به موقع، بینایی کامل به دست خواهد آمد.

مدیرکل بهزیستی استان زنجان تاکید کرد: هرچه درمان چشم تنبل با تاخیر انجام شود، احتمال به دست آوردن بینایی کامل کمتر خواهد شد، بطوریکه پس از ۷ تا ۱۰ سالگی درمان تاثیری در بهبود بینایی نخواهد داشت.

وی گفت: به خانواده‌ها توصیه می‌شود چشم کودکان ۳ تا ۶ سال باید همه ساله غربال شوند، و والدین با در دست داشتن شناسنامه و رعایت پروتکل‌های بهداشتی می‌توانند برای سنجش بینایی کودکان ۳ تا ۶ سال به مراکزمثبت زندگی مراجعه کنند.

  • منبع : فارس

ثبت دیدگاه

مجموع دیدگاهها : 0در انتظار بررسی : 0انتشار یافته : ۰

دیدگاهها بسته است.

خبرگزاری کودک و نوجوان

آرشیو مطالب