خبــــرگـزاری کـــودک و نــوجـــوان ایــران

  • امروز : سه شنبه - ۱ فروردین - ۱۴۰۲
  • برابر با : Tuesday - 21 March - 2023
0
ایچنا گزارش می دهد؛

نگرانی والدین از بازگشایی حضوری مدارس

  • 03 آذر 1400 - 10:38
نگرانی والدین از بازگشایی حضوری مدارس
والدین کودکان زیر ۱۲ سال این روزها با تصمیم آموزش و پرورش برای حضور فرزندانشان در مدارس مواجه شده‌اند و مسئولان نیز در چرایی این اقدام پاسخ روشنی نمی دهند.

به گزارش خبرگزاری ایچنا؛ آخرین سویه های کرونا نه تنها افراد بزرگسال بلکه کودکان را نیز هدف قرار داد و این ویروس حتی گریبان نوزادان را هم گرفت و موجب افزایش اجرای پروتکل‌ها در این رده سنی شد، اما مسئولان طی روزهای اخیر گویی این واقعیت را فراموش کرده‌اند و به فکر بازگشایی مقطع ابتدایی بدون اجرای واکسیناسیون هستند.

طی روزهای اخیر والدین دانش آموزان زیر ۱۲ سال با پیامک‌های متعددی از سوی مسئولان مدارس مواجه شده‌اند که خواستار حضور دانش آموزان در مدارس هستند.

شوک روانی به دانش آموزان و والدین / ‏‬ سطح آموزه‌ای مجازی کاهش می‌یابد

در این میان شوک روانی به والدین و دانش آموزان وارد شده است، بسیارند افرادی که طی ۲ سال اخیر برای دوری از عوامل بیماری زا خانه نشین بوده‌اند اما هم اکنون به یکباره باید فرزندانشان را به مدارسی بفرستند که هیچ گونه تضمینی برای عدم ابتلای دانش آموزان به ویروس نمی‌دهند بلکه در مقابل از والدین رضایت نامه برای حضور دانش آموزان در مدارس مطالبه می‌کنند.

مدارس و مسئولان هیچ گونه تضمینی برای عدم ابتلای دانش آموزان به ویروس نمی‌دهند بلکه در مقابل از والدین رضایت نامه برای حضور دانش آموزان در مدارس مطالبه می‌کنند

نکته جالب توجه اینکه؛ قرار است کلاس‌های درس با حضور ۱۵ نفره دانش آموزان در کلاس‌های درس ۱۲ متری برگزار شود، این در حالیست که طبق پروتکل‌های دانشگاه علوم پزشکی کرمان فاصله هر دانش آموز با افراد دیگر باید حداقل دو متر باشد. این در حالیست که طبق استانداردهای موجود در یک کلاس ۱۲ متری فقط باید سه نفر حضور داشته باشند.

اما تماس‌های مکرر والدین با مسئولان آموزش و پرورش فقط یک جواب دارد، ما فقط دستور العمل ها را رعایت می‌کنیم، اما اگر نگاهی به دستورالعمل‌ها بیندازیم بر عدم تجمع دانش آموزان تاکید دارد با احتساب کم رنگ شدن آموزش‌های مجازی و حضور دانش آموزان در مدارس در هر ساعت از روز می‌توان حجم بالای دانش آموزان در مدارس را پیش بینی کرد.

نگرانی والدین از بازگشایی حضوری مدارس/کلاس ۱۲ متری و ۱۵ دانش آموز

عدم واکسینه شدن دانش آموزان زیر ۱۲ سال در حالی که برخی از واکسن‌های موجود در نظام بهداشتی از جمله واکسن پاستور برای واکسیناسیون در این رده سنی مناسب است می‌تواند موجب افزایش روند شیوع بیماری شود. این در حالی ست که بسیاری از کشورها واکسیناسیون کودکان را نیز آغاز کرده‌اند.

کودکان مهمترین عامل شیوع کرونا هستند / ‏‬ حضور دانش آموزان در مدارس غیرضروری است

محمد حسینی، پزشک متخصص بیماری‌های عفونی در این خصوص بیان کرد: کودکان مهمترین عاملان شیوع کرونا هستند و می‌توانند بعد از ابتلاء بیماری را به والدین و خانواده منتقل کنند، ضمن اینکه سویه های جدید کرونا نیز به سادگی کودکان را مبتلا می‌کند.

وی افزود: برگزاری حضوری کلاس‌ها در شرایطی که آموزش غیر حضوری به تکامل رسیده و دانش آموزان با این سیستم تطابق یافته‌اند و خطر شیوع کرونا وجود دارد، منطقی نیست.

وی ادامه داد: جمع شدن ۱۰ تا ۱۵ دانش آموز در یک کلاس ۱۲ متری ریسک ابتلای بسیار بالایی دارد و اینکه بخواهیم با یک دستورالعمل جمعیت بزرگ دانش آموزی را در معرض خطر ابتلاء قرار دهیم با معیارهای پزشکی سازگار نیست و نمی‌توان این تصمیم را کارشناسی شده دانست.

جمع شدن ۱۰ تا ۱۵ دانش آموز در یک کلاس ۱۲ متری ریسک ابتلای بسیار بالایی دارد و اینکه بخواهیم با یک دستورالعمل جمعیت بزرگ دانش آموزی را در معرض خطر ابتلاء قرار دهیم با معیارهای پزشکی سازگار نیست

حسینی گفت: در شرایطی که تازه از موج پنجم کرونا خارج شده‌ایم چه دلیلی دارد که با بازگشایی‌های غیر ضروری زمینه را برای شیوع مجدد ویروس مهیا کنیم چون با ادامه روند شیوع بیماری جامعه در زمینه‌های مختلف از جمله اقتصاد و سلامت با چالش عمده مواجه می‌شود.

مهران باهری، رئیس روابط عمومی آموزش و پرورش استان کرمان نیز عنوان کرد: طبق دستورالعمل روند بازگشایی مدارس در حال انجام است.

وی گفت: طبق بررسی‌های صورت گرفته و ابلاغی که انجام شده است روند بازگشایی آغاز شده و در مدارس مختلف بنا به وضعیت مدارس و فضای آموزشی و تعداد دانش آموزان کار در حال انجام است.

وی تاکید کرد: در هیچیک از مدارس آموزش‌های مجازی نباید متوقف شود و روند آموزش به صورت دقیق توسط آموزش و پرورش رصد می‌شود.

وی عنوان کرد که بازگشایی مدارس باید مطابق با دستور العمل های مصوب و رعایت نکات بهداشتی انجام شود.

تجمع‌های غیر ضروری خطر آفرین هستند

حسین صافی زاده، معاون بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی استان کرمان نیز در این زمینه گفت: ما به صورت مستمر در این زمینه با آموزش و پرورش در ارتباط هستیم و فقط در صورت رعایت فاصله اجتماعی یعنی فاصله ۲ متری هر دانش آموز با نفر مجاور با بازگشایی مدارس موافقت کرده‌ایم.

وی افزود: با این شرایط بازگشایی مدارس در بسیاری از مدارس باید با تمهیدات ویژه انجام شود به خصوص مدارس شهر کرمان که جمعیت بالایی دارند باید با نظارت جدی این کار انجام شود.

با این شرایط بازگشایی مدارس در بسیاری از مدارس باید با تمهیدات ویژه انجام شود به خصوص مدارس شهر کرمان که جمعیت بالایی دارند باید با نظارت جدی این کار انجام شود

وی از معاونت بهداشتی آموزش و پرورش خواست با توجه به ریسک بالای بازگشایی‌ها، نکات بهداشتی را با دقت نظارت کند.

صافی زاده همچنین از نظارت دانشگاه علوم پزشکی در این زمینه خبر داد و از والدین دانش آموزان خواست در صورتیکه پروتکل‌ها رعایت نمی‌شود مراتب را به دانشگاه علوم پزشکی اطلاع دهند.

وی برگزاری هر تجمع غیر ضروری را در زمان شیوع کرونا خطر آفرین دانست و گفت: دستور العمل هایی در این خصوص وجود دارد که رعایت آنها در مدارس ضروری است که یکی از موارد عدم نزدیک شدن دانش آموزان به یکدیگر، عدم استفاده از آبخوری و رعایت نکات بهداشتی در سرویس‌های بهداشتی است که با توجه به سن اندک دانش آموزان ابتدایی باید نظارت جدی در مدارس انجام شود در غیر این صورت شاهد شیوع مجدد کرونا خواهیم بود.

کرمان در وضعیت بحرانی است

امروز رئیس مرکز مدیریت بیماری‌های واگیر وزارت بهداشت در وبینار معاونان بهداشت دانشگاه‌های علوم پزشکی کشور وضعیت استان کرمان را در زمینه شیوع کرونا نگران کننده اعلام کرده است، محمد مهدی گویا خواستار اتخاذ تدابیری برای کنترل کرونا در کرمان شده است.

با این وجود بازگشایی مدارس در جمعیتی که واکسن نزده‌اند نگرانی والدین و مراجع درمانی و بهداشتی استان را در پی داشته است.

از صبح امروز شاهد تماس‌های گسترده والدین با در کرمان در خصوص بازگشایی‌های بی رویه و غیر اصولی مدارس در استان کرمان هستیم.

تهدید به کاهش نمره انضباط و کاهش آموزش‌های مجازی

این در حالی است که یکی از والدین دانش آموزان  ضمن اشاره به اینکه مدیر مدرسه از محدود شدن آموزش‌های غیر حضوری خبر داده است تاکید کرده که از شنبه هفته آینده حضور دانش آموزان در مدارس اجباری می‌شود.

وی گفت: حتی گفته می‌شود اگر دانش آموز در مدرسه حضور نیابد نمره انضباط کاهش می‌یابد یا در روند تحصیل دانش آموز با مشکلاتی مواجه می‌شود.

وی ادامه داد: دانش آموزان بالای ۱۲ سال چون واکسن زده‌اند با رعایت نکات بهداشتی می‌توانند در مدارس حضور یابند اما دلیل حضور دانش آموزان زیر ۱۲ سال در مدرسه در حالی که ویروس کرونا به این رده سنی هم رحم نمی‌کند چیست؟

هدف آموزش و پرورش فقط بازگشایی مدارس است / ‏‬ مسئولان تضمین کتبی بدهند

وی گفت: به نظر می‌رسد مسئولان آموزش و پرورش می‌خواهند به هر قیمت دستور العمل جدید را اجرا کنند و نظارت دقیقی هم در خصوص رعایت دستور العمل ها انجام نمی‌شود، حتی به روند آموزش مدارس نیز صدمه وارد می‌شود چون یک معلم در طول سه روز در یک کلاس ۴۵ نفره باید یک درس را برای ۱۵ نفر از دانش آموزان تکرار کند در کل ابعاد مختلف طرح بررسی نشده و فقط هدف بازگشایی مدرسه است.

وی این سوال را مطرح کرد که آیا مسئولان تعهد کتبی در خصوص عدم ابتلاء کودکان به ویروس را می‌دهند؟ اگر ویروس کنترل شده چرا هنوز در همین ادارت آموزش و پرورش کارمندان از پشت کاورهای پلاستیکی با مردم صحبت می‌کنند؟

نکته قابل توجه اینکه در این گزارش در گفتگو با مسئولان دانشگاه علوم پزشکی با ابزار نگرانی شدید از بازگشایی مدارس در مقطع ابتدایی که واکسن نزده‌اند رو برو شد و این در حالی بود که مسئولان آموزش و پرورش با وجود حضور ۱۰ تا ۱۵ دانش آموز در یک کلاس ۱۲ متری تاکید دارند که مشکل بهداشتی در مدارس ایجاد نمی‌شود.

عدم رعایت دستور العمل های بهداشتی در استان کرمان به طوری که استفاده از ماسک به زیر ۳۰ درصد رسیده است موجب شده استان کرمان همچنان از نظر تعداد ابتلاء روزانه وضعیت مطلوبی نداشته باشد و تنها روز گذشته ۷۴ مورد جدید ابتلاء به کووید ۱۹ در کرمان شناسایی شده است.

باید منتظر بود و روند ابتلاء به کرونا در این رده سنی را بعد از بازگشایی مدارس بررسی کرد.

  • منبع : مهر

ثبت دیدگاه

مجموع دیدگاهها : 0در انتظار بررسی : 0انتشار یافته : ۰

دیدگاهها بسته است.

خبرگزاری کودک و نوجوان

آرشیو مطالب