خبــــرگـزاری کـــودک و نــوجـــوان ایــران

  • امروز : سه شنبه - ۱ فروردین - ۱۴۰۲
  • برابر با : Tuesday - 21 March - 2023
1
ایچنا گزارش می دهد؛

سوءتغذیه در خردسالی عامل دیابت در بزرگسالی است

  • 01 آذر 1400 - 11:07
سوءتغذیه در خردسالی عامل دیابت در بزرگسالی است
معاون بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی یزد گفت: در صورتی که کودکان در دوران خردسالی دچار سوءتغذیه باشند، در بزرگسالی مبتلا به دیابت می شوند.

به گزارش خبرگزاری ایچنا، محمدرضا دهقانی روز شنبه در نشستی خبری به مناسبت هفته دیابت با اشاره به اینکه تغذیه یکی از عوامل مهم در ابتلا به دیابت است، اظهار داشت: یزد در حال حاضر رتبه اول میزان ابتلا به دیابت را در کشور به خود اختصاص داده است.

وی با اشاره به اینکه یزد وضعیت مناسبی در زمینه ابتلا به بیماری‌های غیرواگیر ندارد، افزود: متاسفانه استان یزد در زمینه ابتلا به ۱۰ سرطان شایع نیز رتبه های اول تا سوم را داراست.

دهقانی با بیان اینکه متاسفانه یزدی‌ها در خوب زندگی کردن و سبک صحیح زندگی، رتبه آخر را در کشور دارند، عنوان کرد: یزد در زمینه مصرف فست فودها رتبه اول کشور، در زمینه صرف ماهی رتبه ۲۰ کشور، در زمینه مصرف سبزیجات رتبه ۲۶ کشور و در تحرک بدنی رتبه ۲۹ کشور را داراست.

معاون بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی یزد با اشاره به اینکه آمار دقیقی از بیماران دیابتی یزد نداریم، بیان کرد: بسیاری از بیماران دیابتی یا برای درمان خود مراجعه نمی کنند یا از بیماری خود بی اطلاع هستند اما آمار بیماران دیابتی دارای پرونده در استان یزد، بین ۸۵ تا ۹۰ هزار نفر است و این در حالی است که جمعیت استان یزد به حدود یک میلیون و ۳۰۰ هزار نفر می رسد.

دهقانی یادآور شد: بیشترین میزان شیوع دیابت مربوط به شهرستان تفت است اما از نظر رتبه بندی سنی، خاتم، بیشترین آمار دیابتی ها را به خود اختصاص داده است.

وی ادامه داد: بیش از ۶۰ درصد فوتی های کرونایی یک یا چند بیماری زمینه داشته اند که یکی از آنها دیابت بوده است که در گروه سنی بالای ۶۰ سال، این عدد به ۷۰ درصد رسیده است.

دهقانی، تغذیه و تحرک بدنی را مهمترین عامل ابتلا به دیابت دانست و گفت: خانواده ها از دوران کودکی به تغذیه فرزندان خود اهمیت بدهند زیرا همانطور که پرخوری و چاقی عامل دیابت است، سوءتغذیه در خردسالی نیز، دیابت در بزرگسالی را به دنبال دارد.

  • منبع : مهر

ثبت دیدگاه

مجموع دیدگاهها : 0در انتظار بررسی : 0انتشار یافته : ۰

دیدگاهها بسته است.

خبرگزاری کودک و نوجوان

آرشیو مطالب