خبــــرگـزاری کـــودک و نــوجـــوان ایــران

  • امروز : شنبه - ۹ مهر - ۱۴۰۱
  • برابر با : Saturday - 1 October - 2022
1
ایچنا گزارش می دهد؛

اجرای طرح غربالگری اضطراب کودکان در زنجان

  • 19 آبان 1400 - 14:01
اجرای طرح غربالگری اضطراب کودکان در زنجان
سرپرست پیشگیری اداره‌کل بهزیستی استان زنجان گفت: طرح غربالگری اضطراب کودکان ۵ تا ۶ ساله به‌ صورت مجازی در استان زنجان اجرا می‌شود.

به گزارش خبرگزاری ایچنا؛سکینه بیگلری ، در رابطه با طرح غربالگری اضطراب کودکان، اظهار کرد: این طرح برای کودکان پنج تا شش ساله و با هدف شناسایی زودهنگام اضطراب کودکان، ارجاع زودهنگام برای مداخلات تخصصی و افزایش اطلاعات والدین در خصوص پیشگیری از اضطراب کودکان از سنوات قبل در مهدهای کودک و پیش‌دبستانی‌های استان برگزار می‌شد که با توجه به شیوع کرونا و تعطیلی مهدهای کودک‌ها به صورت مجازی اجرا می‌شود.

وی افزود: برای رفاه حال والدین و ممانعت از تردد در شرایط کرونایی، سازمان بهزیستی اقدام به راه‌اندازی سامانه غربالگری اضطراب کودکان به آدرس الکترونیکی http://moshavereh.behzisti.gov.ir کرده که والدین می‌توانند با مراجعه به این سایت ضمن ثبت‌نام با وارد کردن تاریخ تولد و شماره ملی کودکان نسبت به تکمیل کردن پرسش‌نامه مربوطه اقدام کنند.

این مسئول با تاکید بر لزوم توجه والدین به اضطراب و استرس کودکان، تصریح کرد: غربالگری اضطراب کودکان پنج و شش ساله در شرایط کرونایی در استان زنجان با راه‌ندازی سامانه غربالگری اضطراب توسط دفتر مشاوره معاونت توسعه پیشگیری اداره‌کل بهزیستی استان زنجان در حال اجرا است.

سرپرست پیشگیری اداره‌کل بهزیستی استان زنجان با اشاره به لزوم تکمیل پرسش‌نامه غربالگری، گفت: پس از تکمیل پرسش‌‍نامه و دریافت نتیجه غربالگری، والدین می‌توانند در صورت لزوم و داشتن علائم در کودکان به مراکز مشاوره و خدمات روان‌شناختی مورد تایید و ثبت شده در سامانه مشاوره سازمان بهزیستی کشور مراجعه کرده و در صورت نیاز از سوی مرکز به روانپزشک معرفی شوند.

بیگلری در رابطه با ابزار سنجش، اظهار کرد: ابزار سنجش مورد استفاده پرسش‌نامه اضطراب کودکان اسپنس بوده و دارای ۲۸ سؤال و ۶ خرده مقیاس شامل اضطراب جدایی، اضطراب تعمیم یافته، هراس اجتماعی و اختلال  وسواس بی‌اختیاری، ترس از آسیب اجتماعی و نیز اختلال استرس پس از سانحه (PTSD) است.

وی در رابطه با مرحله دوم غربالگری کودکان مضطرب، افزود: غربالگری شناسایی کودکان مضطرب در گام دوم همراه با معرفی به مشاوره و اجرای پروتکل‌های درمانی، از جمله رفتار درمانی، بازی درمانی و استفاده از ابزارهای تشخیصی همانند آزمون‌های ترسیم نقاشی و تست‌های فرافکن CAT برای تشخیص علت اضطراب است.

این مسئول با بیان اینکه شایع‌ترین اختلالات دوران کودکی، اختلالات اضطرابی است، خاطرنشان کرد: اغلب اوقات علائم این اختلال با فرآیند رشد طبیعی کودک اشتباه گرفته شده و مانع تشخیص و مداخلات به موقع می‌شود و در صورت بی‌توجهی و درمان نشدن تا سنین نوجوانی و بزرگسالی ادامه پیدا می‌کند و باعث افت عملکرد تحصیلی، اجتماعی، شغلی فرد، افسردگی و غیره خواهد شد.

  • منبع : ایسنا

ثبت دیدگاه

مجموع دیدگاهها : 0در انتظار بررسی : 0انتشار یافته : ۰

دیدگاهها بسته است.

خبرگزاری کودک و نوجوان

آرشیو مطالب