خبــــرگـزاری کـــودک و نــوجـــوان ایــران

  • امروز : شنبه - ۱۲ آذر - ۱۴۰۱
  • برابر با : Saturday - 3 December - 2022
1
ایچنا گزارش می دهد؛

افزایش ۳۰درصدی ثبت‌نام کودکان اتباع خارجی در ایران

  • 19 آبان 1400 - 9:49
افزایش ۳۰درصدی ثبت‌نام کودکان اتباع خارجی در ایران
سرپرست امور بین الملل وزارت کشور از افزایش ۳۰درصدی ثبت‌نام کودکان اتباع خارجی در ایران خبر داد و گفت: هر کدام از این کودکان ۵ الی ۶ میلیون هزینه ماهانه دارند که تامین این هزینه نیازمند حمایت‌های موثر نهادهای بین المللی مانند یونیسف است.

به گزارش خبرگزاری ایچنا، مسعود گودرزی در نشست مشترک با تدچایبان مدیر منطقه‌ای یونیسف در خاورمیانه و شمال آفریقا اظهار کرد: جمهوری اسلامی ایران به رغم مشکلات مختلف در حوزه‌های اقتصادی،  بر اساس آموزه‌های دینی و تعالیم اسلامی کودکان بی‌سرپرست و آواره را میزبانی و از آنها حمایت‌های مختلف مادی و معنوی کرده است.

وی در این نشست که با حضور معاون سازمان امور اجتماعی کشور، نمایندگان اداره کل اتباع و امور مهاجرین خارجی و روابط عمومی و اطلاع رسانی در محل وزارت کشور برگزار شد، با قدردانی از حضور مدیر منطقه‌ای یونیسف در خاورمیانه و شمال آفریقا ابراز امیدواری کرد این حضور زمینه همکاری‌های گسترده و اثربخش در حوزه کودکان در ایران را فراهم کند.

گودرزی با تاکید بر لزوم تقویت همکاری‌ها با یونیسف اظهار کرد: این همکاری‌ها باید به میزانی تقویت و اثرگذار شود که الگویی برای سایر سازمان‌های بین المللی در ایران گردد. تحقق این امر قطعا با اقدامات و تلاش‌های مشترک و مستمر میان ایران و یونیسف میسر خواهد شد.

سرپرست امور بین الملل وزارت کشور با اشاره همکاری‌های یونیسف با ایران در مبارزه با کووید ۱۹، گفت: تحریم‌های ظالمانه و غیرانسانی نظام سلطه مانع از دستیابی کشورمان به ارائه خدمات بهداشتی و درمانی مطلوب در زمینه مبارزه با کووید ۱۹ شد و این تحریم‌ها بر فعالیت دفاتر سازمان‌های بین المللی در همکاری‌های دو جانبه نیز اثر داشت.

گودرزی تصریح کرد: روسای سازمان‌های دولتی و غیر دولتی بین‌المللی مستقر در تهران و به صورت مشخص‌تر دفتر یونیسف در تهران به صورت عینی مشکلات ناشی از تحریم‌ها را در حوزه حمایت‌های بشردوستانه شاهد هستند و این موضوع را درک کردند که ایران به رغم شرایط تحریمی از هیچ کمکی در حمایت از کودکان اتباع مجاز و غیر مجاز خارجی دریغ نکرده است.

اولویت مسائل اجتماعی در سطح کلان تصمیم‌گیری کشور از دیگر محورهای مورد اشاره سرپرست مرکز اطلاع رسانی و امور بین الملل وزارت کشور بود. وی در این خصوص گفت: برای راهبری دقیق و مسئولانه مسائل اجتماعی شورای اجتماعی کشور به ریاست رئیس جمهوری و با قائم مقامی وزیر کشور تشکیل شده است و این شورا به دنبال سامان‌بخشی به موضوعات و چالش‌های اجتماعی از جمله کودکان کار است.

وی ادامه داد: ساماندهی کودکان کار خیابانی از اهم اولویت‌ها در حوزه مسائل کلان اجتماعی کشور است.

بیش از ۸۰درصد کودکان کار در ایران اتباع خارجی هستند

گودرزی از وجود حدود ۱۶ هزار کودک خیابانی در کشور خبر داد و گفت: بیش از ۸۰ درصد کودکان کار در خیابان‌ها اتباع خارجی هستند که در این راستا اقدامات جدی از سوی سازمان‌های متولی در این حوزه چون سازمان بهزیستی و دیگر نهادهای دخیل در این عرصه برای اسکان این عزیزان به کار گرفته شده است.

وی افزود: جمهوری اسلامی ایران مطابق آموزه‌های دینی و اسلامی تفاوتی میان کودکان خیابانی ایران و خارجی قائل نیست و تلاش می‌کند به طور یکسان و برابر برای همه این کودکان امکانات مادی و معنوی اعطا کند.

گودرزی با استناد به بیانات مقام معظم رهبری (مدظله العالی) درباره فراهم شدن تحصیل رایگان برای کودکان مجاز و غیرمجاز گفت: در این خصوص امسال شاهد افزایش ۳۰ درصدی ثبت نام از سوی کودکان اتباع خارجی هستیم.

سرپرست امور بین الملل وزارت کشور با بیان اینکه به علت تحریم‌های ظالمانه، با محدودیت امکانات در حوزه رسیدگی به نیازهای آموزشی، تحصیلی و سایر نیازهای کودکان اتباع خارجی مواجه هستیم، گفت: طبق آخرین گزارش‌های ارائه شده هر کدام از کودکان ۵ الی ۶ میلیون هزینه ماهانه دارند که تامین این هزینه نیازمند حمایت‌های موثر نهادهای بین المللی نظیر سازمان یونیسف است.

گودرزی تصریح کرد: در صحنه بین‌المللی بارها این موضوع را از زبان روسای سازمان‌های بین المللی غیر دولتی در زمینه کمک‌های بشردوستانه می‌شنویم که ایران میزبان نزدیک به ۴ میلیون اتباع خارجی است و حمایت‌های خوبی هم به اتباع خارجی ارائه می‌دهد اما جز تشکر اقدام عملی دیگری را شاهد نیستیم.

وی ادامه داد: امروز برای اینکه کودکان اتباع خارجی آینده شغلی و زندگی مناسبی داشته باشند و دچار مشکلات و بزهکاری های اجتماعی نشوند، انتظار حمایت‌های درخور شان و مناسب بین‌المللی را داریم.

سرپرست امور بین الملل وزارت کشور در ادامه ساخت مراکز نگهداری کودکان در استان‌های مرزی کشور، کمک به تجهیز امکانات مراکز نگهداری، حمایت‌ها و خدمات بهداشتی، آموزشی و معیشتی و هر آنچه نیاز یک کودک است را مهم‌ترین اولویت در شرایط کنونی در حمایت از کودکان اتباع خارجی خواند و گفت: در این سه عرصه نیازمند حمایت‌های بین المللی به خصوص سازمان یونیسف هستیم که مستقیم در حوزه کودکان مسئولیت دارد.

گودرزی ابراز امیدواری کرد: با همکاری‌های رو به جلو و سازنده، اقدمات موثر در حمایت از کودکان اتباع خارجی در داخل کشور داشته باشیم و این همکاری‌ها منجر به اقدامات اثربخش در حوزه تحصیل و آموزش این دسته از عزیزان شود.

  • منبع : ایرنا

ثبت دیدگاه

مجموع دیدگاهها : 0در انتظار بررسی : 0انتشار یافته : ۰

دیدگاهها بسته است.

خبرگزاری کودک و نوجوان

آرشیو مطالب