خبــــرگـزاری کـــودک و نــوجـــوان ایــران

  • امروز : دوشنبه - ۷ آذر - ۱۴۰۱
  • برابر با : Monday - 28 November - 2022
2
ایچنا گزارش می دهد؛

مشاوران مدارس در برابر آسیب‌های اجتماعی و مشکلات رفتاری چه وظایفی دارند؟

  • 16 آبان 1400 - 14:30
مشاوران مدارس در برابر آسیب‌های اجتماعی و مشکلات رفتاری چه وظایفی دارند؟
مدیرکل امور تربیتی و مشاوره وزارت آموزش و پرورش با اشاره به کمبود مشاور برای حضور در دوره متوسطه دوم گفت: اختصاص مشاور به مدارس شاهد و سمپاد فارغ از دوره تحصیلی یک الزام قانونی است.

به گزارش خبرگزاری ایچنا؛مسعود شکوهی درپاسخ به این پرسش که آیا وظیفه مشاوران مدارس صرفاً ارائه مشاور تحصیلی به دانش‌آموزان است و در برابر آسیب‌های اجتماعی و مشکلات رفتاری چه وظایفی دارند؟ اظهار کرد: وظیفه مشاوران مدارس صرفاً ارائه مشاور تحصیلی نیست بلکه در مدارس متوسطه اول آزمون سلامت روان داریم و برای هر دانش‌آموز نیمرخ آسیب‌های اجتماعی  تهیه و در سامانه ارائه می‌شود، برگزاری دوره‌های توانمندسازی و آموزش‌های ارتقایی دانش‌آموزان نیز جزو برنامه‌های مشاوران مدارس است.

وی در پاسخ به این پرسش که آیا مدارس مناطق بالاتر شهرها در اولویت بالاتری برای اختصاص مشاور قرار دارند؟ گفت: ملزم هستیم به تمام مدارس متوسطه اول مشاور اختصاص دهیم و بیش از ۹۵ درصد این مدارس مشاور دارند حتی اگر به هر دلیلی مشاور نداشته باشیم مرکز و هسته مشاوره موظف است مدارس متوسطه اول را تحت پوشش قرار دهد.

مدیرکل امور تربیتی و مشاوره وزارت آموزش و پرورش درباره حضور مشاور در دوره متوسطه دوم با توجه به آسیب‌های اجتماعی و روانی مختلفی که در این دوره سنی دانش‌آموزان را تهدید می‌کند، متذکر شد: در صورت مازاد نیروی مشاور در دوره متوسطه اول، می‌توان آنها را در مدارس دوره متوسطه دوم ساماندهی کرد، برای اختصاص مشاور به دبیرستان‌های دوره دوم الزام قانونی نداریم، این مدارس در دستورالعمل ساماندهی نیروی انسانی در اولویت دوم برای اختصاص مشاور قرار دارند.

شکوهی ادامه داد: به لحاظ تعداد دانش‌آموزان، شرایط سنی  و حساسیت دوره نوجوانی نیاز است مشاور در دوره متوسطه دوم وجود داشته باشد، درخواست ما از دستگاه‌ها و مسئولان ذیربط این است که مجوزهای لازم را برای استخدام مشاوران و روانشناسان تخصیص بدهند.

وی در پاسخ به این پرسش که برای اختصاص مشاور در دبیرستان‌های متوسطه دوم، اولویت با کدام مدارس است؟ گفت: همه مدارس برای ما اولویت دارند، براساس نتایج غربالگری، مدارسی که وضعیت خاص دارند برای اختصاص مشاور در اولویت قرار می گیرند، هم‌اکنون برخی دبیرستان‌های متوسطه دوم مانند شبانه روزی، شاهد، سمپاد و حتی هنرستان‌ها در اولویت هستند.

شکوهی در پاسخ به این پرسش که آیا دبیرستان‌های دولتی عادی به ویژه در حاشیه شهرها نسبت به مدارس خاص همچون شاهد و سمپاد اولویت بیشتری ندارند؟ عنوان کرد: اختصاص مشاور به مدارس خاص در چارت سازمانی آنها تعیین شده و الزام قانونی است بنابراین باید به این مدارس فارغ از دوره تحصیلی آنها، مشاور اختصاص دهیم.

  • منبع : تسنیم

ثبت دیدگاه

مجموع دیدگاهها : 0در انتظار بررسی : 0انتشار یافته : ۰

دیدگاهها بسته است.

خبرگزاری کودک و نوجوان

آرشیو مطالب