خبــــرگـزاری کـــودک و نــوجـــوان ایــران

  • امروز : شنبه - ۱۲ آذر - ۱۴۰۱
  • برابر با : Saturday - 3 December - 2022
2
ایچنا گزارش می دهد؛

۴۴۲ کودک با مادر ایرانی و پدر افغانستانی شناسنامه‌دار شدند

  • 16 آبان 1400 - 14:15
۴۴۲ کودک با مادر ایرانی و پدر افغانستانی شناسنامه‌دار شدند
نظام عدالت به ویژه عدالت کیفری افتراقی اطفال و نوجوانان با پشتوانه حمایتی و معطوف به اصلاح و تربیت کودکان و نوجوانان بزهکار مصداقی از این تلاش و موفقیت است.

به گزارش خبرگزاری ایچنا؛رئیس کل دادگستری استان کرمان از صدور شناسنامه برای ۴۴۲ کودک با مادر ایرانی و پدر افغانستانی در کرمان خبر داد.

به گزارش ایلنا، یدالله موحد، رئیس کل دادگستری کرمان در کارگاه نظام عدالت برای اطفال و نوجوانان با تاکید بر کودکان مهاجر و پناهنده در استان کرمان، بیان کرد: با وجود تصویب قوانین حمایتی در حوزه کودکان و نوجوانان ممکن است در نگاه‌های اجتماعی شاهد تغییراتی باشیم؛ اما ثمره اصلی آن زمانی است که همکاران قضایی ما و صاحب منصبان نهاد‌های حمایتی توجه لازم به اجرای این قوانین را داشته باشند.

وی با بیان اینکه کودکان و نوجوانان بنا به اقتضائات سنی خود برای رشد عقلی، جسمانی و اجتماعی خود نیاز به محیط امن خانوادگی، آموزشی و اجتماعی دارند، تاکید کرد: یقینا رویکرد تعالیم عالیه دین مبین اسلام و نظام قضایی جمهوری اسلامی ایران با اقتباس از این تعالیم دینی تلاش بی وقفه‌ای را برای فراهم سازی بستر و محیط امن مورد نیاز کودکان و‌ نوجوانان دارد.

وی افزود: نظام عدالت به ویژه عدالت کیفری افتراقی اطفال و نوجوانان با پشتوانه حمایتی و معطوف به اصلاح و تربیت کودکان و نوجوانان بزهکار مصداقی از این تلاش و موفقیت است.

موحد بیان کرد: قانون اخیرالتصویب حمایت از کودکان و نوجوانان که رویکرد تضمین و صیانت از حقوق این قشر آسیب پذیر جامعه را دنبال می‌کند، نمونه‌ای بارز از یک اقدام تقنینی پیشرفته در ایران است.

وی ادامه داد: یقیناً اهتمام قضات و رویه قضایی کشور از جمله کرمان بر این است این ابتکارات قانونی در جامعه تبلور عینی پیدا کند و زیرساخت‌ها و منابع لازم در مراجع حمایتی، اجرایی و قضایی به قدر لازم ایجاد شده و توسعه یابد تا تصمیمات مقرر در این قوانین برای التزام و پایبندی بزرگسالان به احترام و رعایت حقوق و کرامت کودکان و پرهیز از خشونت تبعیض و سوء رفتار نسبت به آنان در جامعه نهادینه شود.

رئیس کل دادگستری استان کرمان گفت: اینکه معاونت حقوقی قوه قضاییه و نمایندگی یونیسف در ایران در قالب برنامه‌های مشترک آموزش‌های کاربردی تعالیم دین مبین اسلام و قوانین موضوعه داخلی و کنوانسیون حقوق کودک برای قضات رسیدگی کننده به پرونده‌های مربوط به اطفال و نوجوانان و مسئولان ذیربط برگزار و حقوق کودکان و نوجوانان را تبیین کرده و در ذیل این کارگاه‌ها تبادل نظر و تجربه صورت می‌گیرد فی نفسه امری ارزشمند و اثربخش است.

وی افزود: نکته مهم این است که با وجود دستاورد‌های مهمی که از تحولات تقنینی راجع به حقوق کودکان و نوجوانان در دهه اخیر حاصل گردیده است بالاخص با تصویب قوانین مجازات اسلامی و قانون آیین دادرسی کیفری جدید و قانون حمایت از کودکان و نوجوانان، رویکرد‌های اجتماعی قضایی و اجرایی در حال دگرگونی و بهبود است.

موحد با تاکید بر اینکه باید به حوزه حقوق کودکان و نوجوانان مسئله‌محور توجه شود، بیان کرد: قانون حمایت از کودکان و نوجوانان قانون پیشرفته‌ای است که در آن مبانی شرعی و مبانی کنوانسیون حقوق کودک مورد توجه قرار گرفته است، اما وقتی بحث اجرا پیش می‌آید باید گفت که ضمانت اجرا‌های این قانون کیفرگرا است و گاهی اوقات این کیفرگرایی مسائلی را ایجاد می‌کند.

رئیس کل دادگستری استان کرمان تصریح کرد: با وجود آنکه با رشد سریع دنیای دیجیتال و فضای سایبری که نفوذ تاثیر استفاده از فن اوری‌های ارتباطات و اطلاعات بر زندگی انسان‌ها به ویژه کودکان بسیار چشمگیر است و در این فضا نقض حقوق کودکان نیز به صورت گسترده‌ای صورت می‌گیرد و منافع عالیه و سلامت روانی و جسمی و رشد آن‌ها را به طور جدی به خصوص از طریق جرائم سایبری مورد تهدید قرار می‌دهد، اما توجه جدی به این فضا انجام نمی‌شود.

موحد، در بخش دیگری از سخنان خود با اشاره به این مطلب که خدمات نظام مقدس جمهوری اسلامی ایران در حوزه کودکان مهاجر و پناهنده بسیار گسترده بوده است، گفت: استان کرمان شاهراه ورود اتباع کشور افغانستان به شمار می‌رود و در وضعیت عادی به صورت میانگین بین یک هزار و‌۵۰۰ تا ۲ هزار نفر از مردم این کشور از استان کرمان عبور می‌کنند و یا در این استان ساکن می‌شوند و این استان در رتبه اول کشوری از حیث تردد اتباع قرار دارد.

وی با اشاره به این مطلب که استان کرمان اولین استانی است که اتباع بیگانه می‌توانند اقامت مجاز در ۱۶ شهرستان را داشته باشند، تاکید کرد: اولین فرصت‌های شغلی برای اتباع افغانستان در استان کرمان و در باغ‌های کشاورزی، کارگاه‌های ساختمانی، مشاغل مربوط به حوزه ساخت و ساز و … است و براساس آمار موجود بالغ بر ۷۰ هزار فرصت شغلی در استان کرمان توسط افاغنه مشغول شده است.

رئیس کل دادگستری استان کرمان با بیان اینکه قریب به ۳۰۰ هزار تبعه مجاز و غیرمجاز در استان کرمان حضور دارند و معادل ۱۰ درصد جمعیت استان کرمان را شامل می‌شوند، تصریح کرد: خدمات ارائه شده به به کودکان و نوجوانان مهاجر و پناهنده در استان کرمان قابل توجه است.

موحد افزود: مجموع دانش آموزان استان کرمان بیش از ۶۱۲ هزار نفر است که از این تعداد ۲۹ تا ۳۳ هزار نفر دانش آموزان اتباع مهاجر و پناهنده هستد و بر این اساس بیش از ۵ درصد دانش آموزان مشغول به تحصیل در استان کرمان، کودکان و نوجوانان افغانی هستند.

وی با اشاره به اینکه تعدادی از فرزندان افاغنه بنا به اقتضائات فرهنگی ادامه تحصیل نمی‌دهند، تصریح کرد: در حال حاضر ۵۰۰ دانشجوی افغان در سطح استان کرمان مشغول به تحصیل هستند.

موحد، به فعالیت ۴۷ مدرسه اختصاصی برای فرزندان اتباع بیگانه در استان کرمان اشاره کرد و گفت: ۳۹ مدرسه توسط دولت ایران و ۸ مدرسه توسط کمیساریای عالی پناهندگان احداث شده است.

وی یادآور شد: در ۲۲۲ مدرسه استان کرمان بیش از نصف دانش آموزان اتباع مهاجر و پناهنده هستند و سالانه بالغ بر دو هزار نفر از اتباع افغانی آموزش فنی و حرفه‌ای را در کرمان دریافت می‌کنند.

موحد، بیان کرد: در حوزه خدمات بهداشتی نیز ۵ مرکز درمانی اختصاصی برای اتباع افغانی در استان کرمان فعال است و در سال گذشته بالغ بر پنج هزار و ۱۲۹ بسته بهداشتی در بین اتباع افغانی توزیع شده است.

رئیس کل دادگستری استان کرمان با اشاره به اینکه یک زایشگاه اختصاصی اتباع افغانی نیز در استان کرمان راه اندازی شده است، گفت: کادر بهداشت و درمان استان کرمان همواره تلاش کرده اند که زایمان زنان افغان در منزل را کاهش دهند که این میزان در چند سال قبل ۱۹ درصد بوده و در حال حاضر به ۱۱ درصد رسیده است.

موحد، تصریح کرد: در حوزه هویت بخشی و اسناد هویتی یک هزار و ۱۶۸ پرسشنامه تنظیم شده است و تاکنون ۵۳۷ مجوز برای صدور سند سجلی و هویت بخشی صادر شده است.

وی بیان کرد: تاکنون ۴۴۲ شناسنامه برای فرزندانی که مادرآن‌ها ایرانی و پدر آن‌ها با تابعیت افغانستان بوده صادر شده‌است.

رئیس کل دادگستری استان کرمان بیان کرد: تلاش ما بر این است که ساختار‌های قضایی، اجرایی و حمایتی لازم را برای کودکان مهاجر و پناهنده ایجاد کنیم.

  • منبع : عصرایران

ثبت دیدگاه

مجموع دیدگاهها : 0در انتظار بررسی : 0انتشار یافته : ۰

دیدگاهها بسته است.

خبرگزاری کودک و نوجوان

آرشیو مطالب