خبــــرگـزاری کـــودک و نــوجـــوان ایــران

  • امروز : پنج شنبه - ۱۷ آذر - ۱۴۰۱
  • برابر با : Thursday - 8 December - 2022
1
ایچنا گزارش می دهد؛

بیش از ۴۶۰ کودک در افغانستان بر اثر جنگ جان باخته‌اند

  • 15 آبان 1400 - 19:59
بیش از ۴۶۰ کودک در افغانستان بر اثر جنگ جان باخته‌اند
به گفته صندوق کودکان سازمان ملل متحد با ابراز نگرانی از وضعیت کنونی این کشور، اعلام کرد امسال بیش از 460 کودک در نتیجه جنگ در افغانستان کشته شده‌اند.

به گزارش خبرگزاری ایچنا، صندوق پشتیبانی از کودکان سازمان ملل متحد (یونیسف) اعلام کرد که در شش ماه نخست امسال بیش از ۴۶۰ کودک در نتیجه خشونت‌ها در افغانستان جان باختند.

این نهاد اوضاع کنونی کودکان را نگران کننده خواند و تاکید کرد که مصونیت و حفاظت از کودکان باید اولویت کاری در بخش‌های کار حکومت باشد.

به گفته یونیسف، کودکان در برابر مواد منفجره برجا مانده از جنگ آسیب پذیر هستند.

سمنتا مورت، مسوول صندوق پشتیبانی از کودکان سازمان ملل متحد گفت: «ما درباره کودکانی که در نتیجه وسایل انفجاری امسال جان باخته‌اند نگران هستیم. جان باختن حتی یک کودک سخت اندوه آوراست، باید هر شهروندی تلاش کند تا از کودکان محافظت شود.»

همزمان با این، دیدبان حقوق بشرخواهان کمک‌های بی‌درنگ برای بهبود اوضاع کودکان در افغانستان است.

هیدر بار، عضو سازمان دیده‌بان حقوق بشر، گفت: «ما از اوضاع کودکان در افغانستان خیلی نگران هستیم. در حال حاضر اوضاع در این کشور خوب نیست و  در حال بدتر شدن است .اما مساله‌ای که بیشتر ما را  متاثر می‌سازد گرسنگی و سوء تغذیه است. یک میلیون کودک در افغانستان به سوء تغذیه دچار شده‌اند که به گفته سازمان ملل یک میلیون آنان با خطر مرگ روبرو هستند.»

چندین دهه نبرد در افغانستان، روند زندگی بسیاری از ساکنان این کشور را دگرگون ساخته است.

جنگ افغانستان، به‌صورت مستقیم و غیرمستقیم حتی بر کودکان پیش از تولد اثرهای زیان باری داشته که در برخی رویدادها حتی به معلولیت آنان انجامیده است.

در کنار نبردها، سال‌هاست که فقر اقتصادی هم از مسایلی بوده که سبب شده است تا کودکان ناگزیر به کارهای سخت رو بیاورند و از نعمت آموزش و پرورش به دور بمانند.

  • منبع : فارس

ثبت دیدگاه

مجموع دیدگاهها : 0در انتظار بررسی : 0انتشار یافته : ۰

دیدگاهها بسته است.

خبرگزاری کودک و نوجوان

آرشیو مطالب