خبــــرگـزاری کـــودک و نــوجـــوان ایــران

  • امروز : شنبه - ۱۲ آذر - ۱۴۰۱
  • برابر با : Saturday - 3 December - 2022
1
ایچنا گزارش می دهد؛

امکان تحصیل دانش‌آموزان متأهل مانند سایر دانش‌آموزان فراهم است

  • 15 آبان 1400 - 19:55
امکان تحصیل دانش‌آموزان متأهل مانند سایر دانش‌آموزان فراهم است
بر اساس آیین‌نامه اجرایی مدارس، دانش‌آموزان ازدواج کرده می‌توانند با رعایت شئونات دانش‌آموزی و اصول اخلاقی و تربیتی با دیگر دانش‌آموزان مانند سایرین در مدارس روزانه ثبت‌نام و به تحصیل ادامه دهند.

به گزارش خبرگزاری ایچنا؛  در ماده ۵۳ آیین‌نامه اجرایی مدارس در سال ۷۹ آمده است: «دانش‌‌آموزانی که ازدواج‌ کرده‌‌اند می‌توانند به‌ یکی‌ از روش‌های‌ زیر شامل «طبق‌ مقررات‌ در امتحانات‌ متفرقه‌ شرکت‌ نمایند»، «طبق‌ مقررات‌ در مدارس‌ بزرگسالان‌ تحصیل‌ نمایند»، «در صورت‌ داشتن‌ شرایط سنی‌ در مدارس‌ روزانه‌ ثبت‌نام‌ نمایند و بدون‌ حضور در کلاس‌، مانند سایرین‌ در امتحانات‌ شرکت‌ نمایند» و «با رعایت‌ سادگی‌ کامل‌ و خودداری‌ از ابراز مسائل‌ ازدواج‌ با دیگر دانش‌ آموزان‌، مانند سایرین‌ در مدارس‌ روزانه‌ به‌ تحصیل‌ ادامه‌ دهند»، ادامه تحصیل دهند».

وی افزود: «مدارس از همان ابتدا دانش‌آموزی که ازدواج کرده است را اخراج کرده و به او می‌گوید که در مدارس بزرگسال تحصیل کند؛ در حالی که او حق تحصیل دارد».

*دانش‌آموزان ازدواج کرده می‌توانند با رعایت شئونات دانش‌آموزی ادامه تحصیل دهند

با توجه به اینکه آیین‌نامه اجرایی سال ۷۹ منقضی شده است، به سراغ آیین‌نامه جدید مدارس رفتیم که مصوب جلسه ۴۱ کمیسیون معین شواری عالی آموزش و پرورش است و اول شهریور امسال به مدارس ابلاغ شد؛ تا ببینیم در این آیین‌نامه در خصوص دختران متأهل چه نوشته است.

در ماده ۶۹ آیین‌نامه اجرایی مدارس آمده است: « دانش‌آموزان ازدواج کرده می‌توانند با رعایت شئونات دانش‌آموزی و اصول اخلاقی و تربیتی با دیگر دانش‌آموزان مانند سایرین در مدارس روزانه ثبت‌نام و به تحصیل ادامه دهند.

در تبصره این ماده آمده است: در صورتی که به تشخیص شورای مدرسه مفاد این ماده از سوی دانش‌آموز رعایت نشود، ادامه تحصیل وی به یکی از روش‌های زیر امکان‌پذیر خواهد بود.

۱- بدون حضور در کلاس، در ارزشیابی‌های پایان هر نوبت شرکت نماید.

۲- در مدارس بزرگسالان، آموزش از راه دور یا داوطلب آزاد با رعایت قوانین و مقررات تحصیل نماید».

*از دانش‌آموز متأهل توقع می‌رود که از نظر ظاهر و پوشش با دانش‌آموزان دیگر تفاوت نداشته باشند

برخی می‌گویند مدارس درباره دانش‌آموزان متأهل پیشداوری می‌کند یعنی همین که متوجه می‌شود، این دانش‌آموز ازدواج کرده است، او را از تحصیل در مدارس روزانه محروم می‌کند.

مریم رنگ‌آمیز طوسی عضو شورای عالی آموزش و پرورش در این خصوص  گفت: به هیچ عنوان از ادامه تحصیل دانش‌آموز متأهل جلوگیری نمی‌شود.

وی ادامه داد: البته از دانش‌آموز متأهل توقع می‌رود که از نظر ظاهر و پوشش با دانش‌آموزان دیگر تفاوت نداشته باشند و صحبت‌های خانوادگی‌شان را هم به مدرسه منتقل نکنند.

* تصمیم‌‌گیری درباره وضعیت دانش‌آموز متأهل با شورای مدرسه است 

در آیین‌نامه اجرایی مدرسه آمده است در صورتی که دانش‌آموز متأهل شئونات را رعایت نکند، شورای مدرسه باید در خصوص وی تصمیم‌گیری کند.

در ماده ۱۳ آیین‌نامه اجرایی مدارس آمده است: در راستای سیاست مدرسه‌محوری و به منظور تحقق زمینه‌های مشارکت‌جویی و مشارکت‌پذیری عوامل سهیم و مؤثر و جامعه محلی در فرآیند تعلیم و تربیت دانش‌آموزان و بهبود فرآیند برنامه‌ریزی، تصمیم‌گیری و اجرای برنامه‌ها و فعالیت‌های مدرسه و نظارت بر آنها، شورای مدرسه تشکیل می‌شود.

ترکیب اعضای شورای مدرسه شامل، مدیر مدرسه، معاونان مدرسه، نمایندگان شورای معلمان، رئیس انجمن اولیا و مربیان، خیر یا نماینده خیر در مدارس خیرساز است.

از جمله وظایف شورای مدرسه بررسی و تصویب نوع و رنگ لباس و پوشش دانش‌آموزان با مشارکت شورای دانش‌آموزی، بررسی و اتخاذ تصمیم برای ایجاد تسهیلات یا رفع مشکلات تحصیلی، روانی و اجتماعی دانش‌آموزان است.

 بر این اساس، دانش‌آموزان متأهل امکان ادامه تحصیل در کنار سایر دانش‌آموزان با رعایت شئونات دانش‌آموزی را دارند اما اگر مدارسی، برخلاف این موارد اقدام کرد، خانواده‌ها می توانند با مراجعه به سایت shekayat.medu.ir شکایت خود را ثبت کنند.

  • منبع : فارس

ثبت دیدگاه

مجموع دیدگاهها : 0در انتظار بررسی : 0انتشار یافته : ۰

دیدگاهها بسته است.

خبرگزاری کودک و نوجوان

آرشیو مطالب