خبــــرگـزاری کـــودک و نــوجـــوان ایــران

  • امروز : پنج شنبه - ۲۰ بهمن - ۱۴۰۱
  • برابر با : Thursday - 9 February - 2023
1

حجت الاسلام رفیعی مطرح کرد ؛ افزایش جمعیت با شعار و تسبیح زدن و حدیث خوانی حل نخواهد شد

  • 09 آبان 1400 - 19:16
حجت الاسلام رفیعی مطرح کرد ؛ افزایش جمعیت با شعار و تسبیح زدن و حدیث خوانی حل نخواهد شد
حجت الاسلام والمسلمین رفیعی گفت: جوان ماندن ایران و افزایش جمعیت با شعار و سخنرانی و حدیث خوانی حل نخواهد شد، هرچند این کار‌ها تاثیرگذار است، اما باید راهکار ارائه کرد.

به گزارش خبرگزاری ایچنا ؛ حجت الاسلام  ناصر رفیعی، استاد حوزه و دانشگاه در گفت‌وگوی دوستانه اینستاگرامی صفحه شخصی خود با موضوع بحران جمعیت «ایران جوان بمان» با اشاره به تاریخچه کنترل جمعیت در ایران گفت: از سال ۱۳۵۵ تا ۱۳۶۵ رشد جمعیت در ایران ۳.۹ درصد و رشد خوبی برای جمعیت ایران بود که در اوایل انقلاب جمعیت کشور ۳۶ میلیون بود که با این ۳.۹ درصد رشد جمعیت یکباره اوج گرفت.

وی ادامه داد: در سال ۱۳۶۸ هشدار مهار جمعیت مطرح شد و نظریاتی در رابطه با تهدید(کنترل) جمعیت مطرح شد و برخی مدعی شدند اگر رشدجمعیت با این شیب بالا برود کشور دچار فقر و کمبود شغل و … می شود، لذا تبلیغات گسترده ای در رابطه با فرزند کمتر شد و تا به امروز هم متاسفانه ادامه پیدا کرده است و بلافاصله هم جواب داد.

استاد حوزه علمیه اذعان کرد: از سال ۱۳۹۱ تا به امروز که تقریباً ۱۰ سال از فرمایشات رهبری در رابطه با فرزند آوری بیان شده، تقریباً اتفاق خاصی رخ نداده است و همان کاهش و پیری جمعیت همچنان ادامه دارد و روز به روز بدتر می شود. به این معضل دو آسیب و مشکل دیگر هم باید اضافه کرد، کاهش ازدواج و افزایش طلاق که مزید بر علت شده است.

حجت الاسلام والمسلمین رفیعی عنوان کرد: اگر یک جامعه ای سالمندانش به ۲۱ درصد برسد به آن انفجار سالمندی می گویند، در کشور ما هنوز به این مرحله نرسیده است و پیش بینی ها این است که ایران در سال های آینده به سی درصد هم می رسد، اگر جامعه سالمند شد چند خطر در پی دارد،که از جمله آن ها هزینه نگهداری سالمندان، کاهش نیروی کار، مهاجرت، کاهش نیروی دفاعی کشور است.

وی افزود: مشکل جامعه امروز ما تنها مشکلات اقتصادی و فقر نیست، بلکه افراد متمول و ساکنین مناطق مرفه شهرها نیز به سمت تک فرزندی و تجرد پیش رفته و از آن بدتر برخی نگهداری حیوان را به فرزند داری ترجیح داده اند، بنابراین عمده مشکلات به فرهنگ برمی گردد. ۱۰ راهکار کلیدی برای ازدیاد جمعیت و افزایش آمار ازدواج دارم که امیدوارم مسؤولین به آن توجه کنند.

استاد حوزه و دانشگاه با اشاره به ۱۰ راهکار کلیدی افزایش جمعیت خاطرنشان کرد: جوان ماندن ایران و افزایش جمعیت با شعار و تسبیح به دست گرفتن و سخنرانی و حدیث خوانی حل نخواهد شد، هرچند این نوع کارها تاثیرگذار است، اما بایستی راهکار ارائه کرد.

وی با بیان اینکه افزایش ازدواج در قالب طرح های تشویقی و وقف برای ازدواج، طرح تشویقی دولت مانند حذف سربازی برای چهار فرزند، امتیاز و رتبه برای فرزند دارها در قبولی دانشگاه ها، از جمله راهکار افزایش جمعیت است، ادامه داد: پرداخت هزینه آینده، پرداخت هزینه بارداری و زایمان و پس از آن، اعطاء مسکن به پنج فرزند به بالاتر، تبلیغات در رسانه، پرهیز بانوان از کارهای مردانه، کاهش تجمل گرایی و تقویت باور دینی می تواند در افزایش جمعیت کشور موثر واقع شود.

حجت الاسلام والمسلمین رفیعی در پایان تصریح کرد: هرکسی در جامعه به اندازه خودش به موضوع فرزند آوری کمک کند، صاحبخانه ها و فروشندگان لوازم ضروری نیز در این بحث می توانند با تخفیفات خود نقش موثری ایفا کنند.

ثبت دیدگاه

مجموع دیدگاهها : 0در انتظار بررسی : 0انتشار یافته : ۰

دیدگاهها بسته است.

خبرگزاری کودک و نوجوان

آرشیو مطالب