خبــــرگـزاری کـــودک و نــوجـــوان ایــران

  • امروز : پنج شنبه - ۲۰ بهمن - ۱۴۰۱
  • برابر با : Thursday - 9 February - 2023
1
ایچنا گزارش می دهد؛

عذرخواهی پاپ فرانسیس به خاطر نقش کلیسای کاتولیک در آزار و مرگ هزاران کودک بومی درکانادا

  • 06 آبان 1400 - 12:02
عذرخواهی پاپ فرانسیس به خاطر نقش کلیسای کاتولیک در آزار و مرگ هزاران کودک بومی درکانادا
اسقف‌های کانادایی با توجه به سال‌ها فشار گروه‌های بومی و کاتولیک‌های وحشت‌زده از رسوایی مدارس شبانه‌روزی، از پاپ فرانسیس دعوت کرده‌اند تا برای کمک به روند آشتی، از کانادا بازدید کند.

به گزارش خبرگزاری ایچنا، واتیکان روز چهارشنبه در بیانیه‌ای کوتاه اعلام کرد که پاپ توسط کنفرانس اسقف‌های کاتولیک کانادا (CCCB) دعوت شده است و او تمایل خود را برای بازدید از این کشور در تاریخی که در زمان مناسب تعیین می‌شود، اعلام کرده است.

مقامات واتیکان همیشه اشاره کرده اند که پاپ مایل است در خاک کانادا به خاطر نقش کلیسای کاتولیک در آزار و مرگ هزاران کودک بومی عذرخواهی کند. اما پروتکل ها ایجاب کرد که کنفرانس اسقف‌های کاتولیک کانادا رسماً او را دعوت کند.

هیچ نشانه ای از زمان انجام این دیدار وجود ندارد اگرچه این سفر به نظر قریب الوقوع نمی رسد. پاپ ۸۴ ساله است و در تابستان امسال در وضعیت نامناسب از نظر سلامتی قرار داشت. او ۱۰ روز را در بیمارستان گذراند و پس از جراحی روده بزرگ بهبود یافت. او از آن زمان سفر به اروپا را از سر گرفته است.

کنفرانس اسقف‌های کاتولیک کانادا در بیانیه‌ای اعلام کرد: اسقف‌های کاتولیک کانادا از اینکه پاپ فرانسیس دعوت آنها را برای سفر به کانادا برای بازدید و آشتی پذیرفته است سپاسگزار هستند.

اسقف ها درباره زمان این دعوت توضیحی ندادند، که کمتر از دو ماه قبل از بازدید سه روزه نمایندگان بومیان کانادا از واتیکان صورت می گیرد.

اعلامیه واتیکان یک ماه پس از عذرخواهی کلیسای کاتولیک کانادا از مردم بومی به دلیل رنجی که از قرن نوزدهم تا اواخر قرن بیستم در مدارس شبانه روزی متحمل شدند، اعلام شد.

بیشتر مدارس توسط سازمان های کاتولیک اداره می شد. حدود ۱۵۰ هزار کودک بومی کانادا در میان آزارهای گسترده مجبور به گرویدن به مسیحیت شدند. هزاران نفر بر اثر بیماری و علل دیگر جان خود را از دست دادند، اگرچه همه مرگ و میرها گزارش نشده است. در اوایل سال جاری، محققان کانادایی با استفاده از رادارهای نفوذی زمین، صدها قبر بدون علامت را در دو مدرسه شبانه روزی سابق پیدا کردند.

مارک میلر، وزیر جدید روابط بومیان با پادشاهی، گفت که موافقت پاپ برای سفر به کانادا یک پیروزی برای مردم بومی است.

او روز چهارشنبه به خبرنگاران گفت: «برای پدر مقدس، که بسیاری از مؤمنان در هنگام نصب او امید زیادی به او دیدند، شناخت کامل آسیب‌های وارد شده به مردم بومی در صدر فهرست کارهایی بود که می‌خواستند او را در کانادا ببینند. من می‌دانم که دیدگاه‌های متفاوتی در این مورد وجود دارد. اما در طرح بزرگ چیزی که ما آن را آشتی برای مردم بومی می‌نامیم، این شناخت کامل آسیب، آن چیزی است که از طرف خود پدر مقدس انتظار می‌رود.»

پاپ فرانسیس به خوبی از درد و رنج مردم بومی در قاره آمریکا آگاه بوده است. او در سال ۲۰۱۵، در یک سخنرانی مهم در بولیوی، به خاطر «گناهان کبیره» استعمار عذرخواهی کرد. او گفت: «من متواضعانه تقاضای بخشش می کنم، نه تنها برای توهین خود کلیسا، بلکه برای جنایات مرتکب شده علیه مردم بومی در جریان به اصطلاح فتح آمریکا».

جاستین ترودو نخست‌وزیر کانادا هنگام ملاقات با پاپ فرانسیس در سال ۲۰۱۷، از او درخواست کرد که برای عذرخواهی به کانادا سفر کند.

در ماه ژوئن، پاپ از پیام عادی یکشنبه آنجلوس خود برای صحبت در مورد کشف قبرهای کودکان در دو مدرسه شبانه روزی استفاده کرد و به اهمیت راه رفتن در کنار هم، گفتگو، احترام متقابل و به رسمیت شناختن حقوق و ارزش‌های فرهنگی همه دختران و پسران کانادا اشاره کرد.

پس از آن سخنرانی، مایکل چرنی، کاردینال کانادایی که از نزدیکان پاپ است و مستقیماً به او گزارش می دهد، به گلوب اند میل گفت: «پاپ فرانسیس از شوک و ناامیدی از آنچه در کانادا اتفاق افتاده مطلع است. هر جا که رنجی است، می خواهد نزدیکی و تسلیت خود را ابراز کند.»

  • منبع : ایسنا

ثبت دیدگاه

مجموع دیدگاهها : 0در انتظار بررسی : 0انتشار یافته : ۰

دیدگاهها بسته است.

خبرگزاری کودک و نوجوان

آرشیو مطالب