خبــــرگـزاری کـــودک و نــوجـــوان ایــران

  • امروز : سه شنبه - ۱۱ بهمن - ۱۴۰۱
  • برابر با : Tuesday - 31 January - 2023
0
ایچنا گزارش می دهد؛

سوخت و ساز بدن چگونه است؟

  • 05 آبان 1400 - 20:09
سوخت و ساز بدن چگونه است؟
سوخت و ساز بدن ما چگونه است و کالری‌ها چطور مصرف می‌شوند؟

به گزارش خبرگزاری ایچنا، اغلب به ما گفته می‌شود تنها کاری که باید انجام دهید، این است که وزن خود را در وضع سالم نگه دارید و برای این کار اطمینان حاصل کنید که میزان کالری دریافتی شما برابر با کالری مصرف شده، است.

اگر کالری یا انرژی بیشتری نسبت به میزان مصرفی خود دریافت کنید، وزن خود را افزایش می‌دهید. اگر خروجی بیشتر از ورودی باشد، وزن کم کرده‌اید.

هنگام ورزش کردن مشغول سوزاندن کالری هستیم و ۵۵ تا ۷۰ درصد از آن‌چه می‌خوریم و می‌نوشیم، صرف واکنش‌های شیمیایی نامرئی در بدن ما می‌شود، واکنش‌هایی که برای زنده ماندن ما ضروری هستند.
اغلب ما وقتی به سوخت‌وساز فکر می‌کنیم فقط ورزش جلوی چشممان می‌آید، در حالی که کل سلول‌های بدن ما هر روز در حال سوخت‌ و ساز هستند. محاسبه کل مصرف انرژی به ما می‌گوید که برای زنده ماندن چقدر کالری نیاز داریم. همچنین به ما می‌گوید که بدن چگونه کار می‌کند.

اگرچه دانشمندان حداقل یک قرن است که سوخت‌وساز را مطالعه می‌کنند، اما نتوانسته‌اند آن را به اندازه کافی اندازه‌گیری کنند. روشن است هرچه فرد بزرگ‌تر باشد، سلول‌های بیشتری دارد و بنابراین، کالری بیشتری در روز می‌سوزاند؛ اما ارزیابی این‌که آیا متغیر‌هایی مانند سن، جنس، شیوه زندگی و بیماری بر میزان مصرف انرژی ما تأثیر می‌گذارند یا خیر، بسیار سخت‌تر است.

این‌که سوخت‌ و ساز بدن چگونه است و کالری‌ها چطور مصرف می‌شوند، دغدغه بسیاری از افراد است که به‌دنبال یک وزن ایده‌آل هستند.
نبود داده‌ها موجب مفروضاتی شد که ریشه در تجربیات شخصی دارند: به عنوان مثال، تغییرات هورمونی قابل توجه مانند آن‌چه در دوران بلوغ و یائسگی رخ می‌دهد، باعث افزایش یا کاهش سوخت‌وساز ما می‌شود و ما را وادار می‌کند کالری بیشتر یا کمتری در روز بسوزانیم.
تصور می‌شود که مردان به‌طور ذاتی، سوخت‌ و ساز سریع‌تری نسبت به زنان دارند، زیرا به نظر می‌رسد که آنها راحت‌تر وزن کم می‌کنند یا این‌که مصرف انرژی ما در میانسالی کند می‌شود و باعث افزایش تدریجی و اجتناب ناپذیر وزن می‌شود.
ماه گذشته، مقاله‌ای با بیش از ۸۰ نویسنده منتشر شد که نشان داد که بسیاری از تصورات ما درباره سوخت‌ و ساز غلط است. با استفاده از داده‌های جمع‌آوری شده قبلی از بیش از ۶ هزار و ۴۰۰ تن که از ۸ روز تا ۹۵ سال سن داشتند و با اندازه بدن و میزان چربی و ماهیچه‌های موجود، دریافتند که سوخت‌ و ساز ما به طور کلی از چهار مرحله مختلف عبور می‌کند.
سوخت‌ و ساز نوزادان مشابه سوخت‌ و ساز بزرگسالان است. سپس، در سن یک ماهگی میزان سوخت‌ و ساز آنها به سرعت افزایش می‌یابد، بین ۹ تا ۱۵ ماهگی، بیش از ۵۰ درصد بیشتر از یک بزرگسال سوخت‌ و ساز دارند. یک بزرگسال حدود ۴ هزار کالری در روز می‌سوزاند.
وزارت بهداشت و خدمات انسانی آمریکا تخمین می‌زند که به طور متوسط، زنان بالغ بین ۱۶۰۰ تا ۲ هزار و ۴۰۰ کالری در روز و مردان بالغ بین ۲ هزار تا ۳ هزار کالری نیاز دارند. بین ۱ تا ۲ سالگی، مصرف انرژی کاهش می‌یابد و تا سن ۲۰ سالگی همچنان در حال سقوط است. از آن‌جا تا ۴۰ سال آینده ثابت می‌ماند، حتی در دوران بارداری و یائسگی؛ در ۵۵ سالگی به اندازه ۲۵ سالگی کالری می‌سوزانید.
در حدود ۶۰ سالگی، مصرف انرژی دوباره شروع به کاهش می‌کند و این کار را تا پایان عمر ادامه می‌دهد. به گفته محققان، مردان سوخت‌ و ساز سریع‌تری نسبت به زنان ندارند. در عوض، آنها تمایل دارند کالری بیشتری بسوزانند، زیرا معمولاً نسبت بیشتری از ماهیچه‌ها را دارند که از انرژی بیشتری نسبت به چربی استفاده می‌کنند.
محققان با اندازه‌گیری میزان دی اکسید کربنی که به عنوان یک محصول جانبی تولید می‌کنیم، میزان کالری سوزانده شده را محاسبه می‌کنند. اما معمولاً افراد باید در آزمایشگاه باشند تا آزمایشات لازم را انجام دهند، بنابراین نتایج این مطالعات فقط سوخت‌ و ساز آنها در حالت استراحت و در یک لحظه مشخص را نشان می‌دهد.
اندازه و تنوع نمونه، محققان را قادر می‌سازد تا الگوی مشترکی را در نحوه تغییر سوخت‌ و ساز با افزایش سن مشاهده کنند، اما تغییر بسیار در میزان سوخت‌ و ساز افراد وجود دارد که حاصل عوامل دیگر، مانند ژن‌ها و سبک زندگی و عادات است.
در حال حاضر، پرسش‌های بسیاری هنوز بی‌جواب مانده‌اند. به عنوان مثال، چگونه سوخت‌ و ساز‌های سریع‌تر کودکان و کندتر در بزرگسالان باید بر توصیه‌های تغذیه‌ای و دوز دارو تأثیر بگذارد؟ ارتباط بین کاهش سوخت‌ و ساز در حدود ۶۰ سالگی و افزایش بیماری مزمن چیست؟
به هر حال، دارو‌هایی برای اثرگذاری بر سوخت‌ و ساز وجود دارند و نشان داده شده است که طول عمر موش‌های آزمایشگاهی را افزایش می‌دهند.
محققان، این نظریه را مطرح کرده‌اند که سلول‌های پیر از انرژی کمتری استفاده می‌کنند، زیرا تعمیر و نگهداری مورد نیاز برای جلوگیری از بیماری را کمتر انجام می‌دهند. با این حال، دانستن این‌که چه زمان، سوخت‌ و ساز به‌طور طبیعی تغییر می‌کند، باید به محققان در اصلاح مفاهیم سلامتی در هر سن، کمک کند.
  • منبع : صداوسیما

ثبت دیدگاه

مجموع دیدگاهها : 0در انتظار بررسی : 0انتشار یافته : ۰

دیدگاهها بسته است.

خبرگزاری کودک و نوجوان

آرشیو مطالب