خبــــرگـزاری کـــودک و نــوجـــوان ایــران

  • امروز : پنج شنبه - ۱۰ فروردین - ۱۴۰۲
  • برابر با : Thursday - 30 March - 2023
2
ایچنا گزارش می دهد؛

تاثیرات روانی سریال «بازی مرکب» بر کودکان

  • 28 مهر 1400 - 9:20
تاثیرات روانی سریال «بازی مرکب» بر کودکان
کارشناسی در اظهار نظری جالب گفته که والدینی که به فرزندان شان اجازه تماشای سریال کره ای Squid Game را می دهند شاید به نوعی به آنها قربانی شدن در برابر زورگوها را بیاموزند.

به گزارش خبرگزاری ایچنا، دکتر ساندرا ویتلی می گوید که سریال نتفلیکس در صورتی که بیننده زیادی کم سن و سال باشد می تواند به «رشد اجتماعی و احساسی» وی آسیب بزند. او اضافه می کند که سریال مذکور می تواند آن ها را ترغیب کند تا در زمان مشاهده ی آزار همنوع به جای کمک به او، «نظاره‌گر باشند» و یا حتی «به آزار دهنده کمک کنند.»

پیام‌های این سریال نباید نهادینه شود

در این سریال شخصیت هایی را می بینیم که برای بردن جایزه ی ۳۷ میلیون دلاری در چالش هایی بر اساس بازی های بچگانه، اما با نتایج مرگبار شرکت کنند. در قسمت هایی از سریال شاهد صحنه هایی هستیم که طی آن افراد به سرشان گلوله می خورد و خون به بیرون می پاشد و خیلی صحنه های خشن دیگر. دکتر ویتلی، روانشناس اجتماعی که در زمینه ی مهارت های والدین در بچه داری تخصص دارد، می گوید بچه های بین سنین ۵ تا ۱۱ شاید آن قدری بزرگ نباشند که بستر و شرایط خشونت این سریال را درک کنند. او اضافه می کند: «ممکن است برای بچه سوال پیش بیاید که چرا کسی به آن ها کمک نمی کند. به وضوح پیام هایی در این سریال وجود دارد که ما دوست نداریم بچه هایمان آن ها را نهادینه کنند.»

بازسازی سریال بازی مرکب در حیاط مدرسه!

هفته ی پیش دبستان جان برامستون در شرق لندن در پیامی به والدین هشدار داد که دانش آموزان در حیاط مدرسه صحنه هایی از این سریال را بازسازی می کرده اند: «این شاید چیزی باشد که بنیان آموزه های مدرسه را بلرزاند و آن بنیان چیزی نیست جز اهمیت دادن و کمک به همنوع. ما هنگام مشاهده ی بی عدالتی کنار نمی ایستیم. اگر ببینیم به کسی زور می گویند یا به او آسیب می زنند، بی تفاوت از کنار آن رد نمی شویم و قطعاً به فرد زورگو نمی پیوندیم. بلکه به معلم خبر می دهیم.»

نزهت عثمانی، معلم دبستان در این باره در مجله ی TES می نویسد: «گاهی اوقات تعدد گفتگوهایی که باید به عنوان معلم دبستان با دانش آموزان درباره ی محتوای مناسب سن شان داشته باشید کلافه کننده است… نهایتاً این مسئولیت والدین و پرستاران خانگی است که بر این موضوع نظارت داشته باشند.»

دکتر ویتلی می گوید که بچه های جوان از محتوای مناسب بزرگسالان «پیام متفاوتی» دریافت می کنند چرا که آن ها کوچک تر از آن هستند که درونمایه های آن ها ـ که سریال کره ای Squid Game نیز از آن جمله است ـ را درک کنند.

  • منبع : تازه نیوز

ثبت دیدگاه

مجموع دیدگاهها : 0در انتظار بررسی : 0انتشار یافته : ۰

دیدگاهها بسته است.

خبرگزاری کودک و نوجوان

آرشیو مطالب