خبــــرگـزاری کـــودک و نــوجـــوان ایــران

  • امروز : سه شنبه - ۱ فروردین - ۱۴۰۲
  • برابر با : Tuesday - 21 March - 2023
3
ایچنا گزارش می دهد؛

اسرائیل تنها رژیمی که «کودکان» را در دادگاه نظامی محاکمه می‌کند

  • 26 مهر 1400 - 19:58
اسرائیل تنها رژیمی که «کودکان» را در دادگاه نظامی محاکمه می‌کند
رژیم صهیونیستی که ۲۰۰ کودک فلسطینی را در زندان‌های خود نگه می‌دارد تنها رژیمی است که کودکان را در دادگاه‌های نظامی محاکمه می‌کند و به اتهام پرتاب سنگ به سوی نظامیان اسرائیلی تا ۲۰ سال حبس می‌کند.

به گزارش خبرگزاری ایچنا، روز ششم سپتامبر (۱۵ شهریور) بود که شش زندانی فلسطینی توانستند از زندان فوق امنیتی جلبوع در ۴ کیلومتری مرز کرانه باختری اشغالی فرار کنند.

به گزارش شبکه خبری الجزیره، این افراد مسیر فرار خود را توسط حفره‌ای که در زیر دستشویی آنها در سلولشان قرار داشت برای ماه‌ها حفر کردند. مقام‌های اسرائیلی فرار این زندانی‌ها را حدود ساعت ۳:۳۰ بامداد فهمیدند.

پلیس،‌ نظامیان و عناصری از سازمان جاسوسی داخلی اسرائیل (شین بت) وارد عملیات جستجو شده و با استفاده از سگ‌های جستجو کننده و همچنین ایجاد ایست بازرسی در محیط اطراف زندان عملیات یافتن این زندانی‌ها را به پیش بردند. عملیات جستجو که با مشارکت هزاران نیروی پلیس و غیره ادامه داشت ۱۰۰ میلیون شکل (حدود ۳۱ میلیون دلار) برای رژیم صهیونیستی خرج برداشت.

اسرائیل تنها رژیمی که «کودکان» را در دادگاه نظامی محاکمه می‌کند
زندان فوق امنیتی جلبوع در سرزمین‌های اشغالی

شنبه ۱۱ سپتامبر (۲۰ شهریور) پلیس رژیم صهیونیستی گفت که ۴ نفر از زندانی‌ها را نزدیک ام‌الغنم دستگیر کرده است اما هنوز دو نفر آزاد بودند.

پس از آن، فلسطینیان درسرتاسر کرانه باختری و قدس شرقی اشغالی به خیابان‌ها سرازیر شده و با زندانیان فلسطینی ابراز همدردی کرده و علیه بازداشت‌ آنها تظاهرات کردند.

سرانجام روز ۲۸ شهریور، شمار زیادی از نظامیان اشغالگر به اردوگاه جنین حمله کردند و با فلسطینی‌های ساکن این اردوگاه درگیر شدند و در نهایت «ایهم کممجی» و «مناضل انفیعات» را که سیزده روز پیش از این تاریخ به همراه چهار اسیر فلسطینی دیگر، از زندان فوق امنیتی جلبوع فرار کرده بودند، دستگیر کردند. محمود العارضه در تشریح عملیات فرار گفته بود: «هیچ کمکی از اسرای داخل زندان دریافت نکردیم و من مسؤول اول برنامه‌ریزی و اجرای این عملیات هستم. عملیات کندن تونل را از نوامبر ۲۰۲۰ آغاز کردیم و تا این ماه (سپتامبر ۲۰۲۱) ادامه داشت».

اسرائیل تنها رژیمی که «کودکان» را در دادگاه نظامی محاکمه می‌کند
حفره‌ای که ۶ زندانیان فلسطینی از آن از زندان جلبوع گریختند

۴۶۵۰ فلسطینی در زندان‌های رژیم صهیونیستی هستند

بر اساس گزارش سازمان حقوق بشری «ادامیر»، در حال حاضر چهار هزار و ۶۵۰ فلسطینی در زندان‌های رژیم صهیونیستی به سر می‌برند.

فلسطینیان تاکید دارند که این افراد زندانی سیاسی بوده و به دلیل مقاومت در برابر اشغالگری غیرقانونی رژیم صهیونیستی در زندان هستند.

از این تعداد ۵۲۰ نفر بدون هیچگونه اتهام یا محاکمه‌ای در بازداشت هستند. ۲۰۰ نفر از این زندانی‌هارا کودکان تشکیل می‌دهند و ۴۰ نفر از آنها نیز زنان هستند.

۵۴۴ نفر از فلسطینیانی که در زندان‌های رژیم صهیونیستی به سر می‌برند حبس ابد بوده و ۴۹۹ نفر از آنها نیز با حبس‌هایی بیش از ۲۰ سال مواجه هستند.

اسرائیل تنها رژیمی که «کودکان» را در دادگاه نظامی محاکمه می‌کند
۲۰۰ کودک فلسطینی در زندان‌های رژیم صهیونیستی هستند

از ابتدای سال ۲۰۲۱، نیروهای رژیم صهیونیستی بازداشت فلسطینیان از جمله کودکان و زنان را افزایش داده‌اند. ماه می امسال (اردیبهشت) شاهد بیشترین تعداد بازداشتی فلسطینیان بوده و طی این ماه حدود ۳ هزار و ۱۰۰ فلسطینی توسط نظامیان رژیم صهیونیستی بازداشت شدند.

بر اساس آماری که سازمان حقوق بشری ادامیر ارائه داده، ارتش رژیم صهیونیستی از سال ۲۰۰۰ تا کون حدود ۱۲ هزار کودک فلسطینی را زندانی کرده است. بسیاری از این کودکان متهم هستند که اقدام به پرتاب سنگ کرده‌اند، اقدامی که تحت قوانین نظامی، مجازاتی تا ۲۰ زندان نیز می‌تواند داشته باشد.

اسرائیل تنها رژیمی که «کودکان» را در دادگاه نظامی محاکمه می‌کند
اتهام بسیاری از کودکان فلسطینی پرتاب سنگ به سوی نظامیان اسرائیلی است

رژیم صهیونیستی تنها رژیم در جهان است که کودکان را در دادگاه‌های نظامی محاکمه کرده و اغلب آنها را از حقوق اولیه خود منع می‌کنند.

در حال حاضر، ۲۰۰ کودک فلسطینی همچنان در زندان‌های رژیم صهیونیستی به سر می‌برند که اغلب آنها نیز در مرحله بازداشت پیش از محاکمه قرار داشته و  هنوز به هیچ جرمی محکوم نشده‌اند.

در سال ۲۰۲۰، تحقیقی از ۴۷۰ فلسطینی در سرتاسر کرانه باختری درباره شرایط بازداشت شدن آنها توسط ارتش رژیم صهیونیستی طی ۱۰ سال پیش پرسیده شده است.

ضرب و شتم فلسطینیان در دوره بازداشت

۸۱ درصد از این افراد گفته‌اند که در دوره بازداشت مورد ضرب و شتم قرار گرفته‌اند. ۸۶ درصد گفته‌اند که در دوره بازداشت به صورت عریان بازرسی شده‌اند. ۸۸ درصد درمان پزشکی کافی و به موقع دریافت نکرده‌اند. ۸۹ درصد اعلام کرده‌اند در دوره زندان به آنها چشم بند زده‌اند. ۵۲ درصد تهدید شده‌اند که به خانواده‌هایشان آسیب رسانده می‌شود. به ۴۷ درصد نیز اجازه داده نشده است تا به وکیل دسترسی داشته باشند.

اسرائیل تنها رژیمی که «کودکان» را در دادگاه نظامی محاکمه می‌کند

در مورد شکنجه و آزار و اذیت ۶ زندانی فلسطینی که توانسته بودن از زندان جلبوع فرار کنند نیز گزارش‌های زیادی منتشر شده است.  «خالد محاجنه» وکیل کمیته امور اسرا پس از دیدار با محمد العارضه پس از بازداشت مجدد گفت، وی مورد ضرب و شتم شدید قرار گرفته و از زمانی که بازداشت شده تنها اجازه ۱۰ ساعت خواب به او داده شده، محمد همچنین از غذا محروم شده بود.

المحاجنه شرایط و شکنجه‌های انجام شده علیه محمد العارضه را به شرح زیر توضیح داد:

محمد مورد شکنجه بسیار شدید و ضرب و شتم شدید قرار گرفته است؛ سر وی به زمین کوبیده شده و تمام بدن وی زخم است و تا این لحظه درمانی دریافت نکرده است. محمد از شنبه تا کنون (چهارشنبه) مورد بازجویی شدید قرار گرفته و از آن زمان تنها ۱۰ ساعت خوابیده است. یکی از بازجویان به وی گفته «تو حق زندگی نداری، حق تو این است که گلوله به سرت شلیک شود».

اخیرا،کمیته امور اسرا و آزادگان فلسطینی اعلام کرد که اداره زندان‌های رژیم صهیونیستی استفاده از سیاست «انتقام جمعی» علیه اسرا و در تنگنا قرار دادن آن‌ها را به ویژه در زندان نفحه اجرا می‌کند.

اداره زندان نفحه، اسرای فلسطینی عضو جنبش جهاد اسلامی را از باقی ماندن در سلول‌های خود ممانعت کرده و آن‌ها را دائما به سلول‌ها دیگر منتقل می‌کند.

اداره زندان‌های رژیم صهیونیستی همچنین تعداد زیادی از اسرای جهاد اسلامی را به سلول‌های انفرادی منتقل کرده است.

اسرائیل تنها رژیمی که «کودکان» را در دادگاه نظامی محاکمه می‌کند

۵۲۰ فلسطینی در بازداشت اداری بدون تفهیم اتهام

در حال حاضر ۵۲۰ فلسطینی دربازداشت اداری به سر می‌برند. این بازداشت بدون هیچگونه اتهام یا محاکمه‌ای انجام می‌شود. احکامی که به بهانه محرمانه بودن، هیچ اتهام مشخصی برای اسرا بیان نمی‌کند و در اکثر موارد پیش از پایان مدت بازداشت، تمدید می‌شود.

بازداشت شدگان که شامل زنان و کودکان می‌شوند می‌توانند برای شش ماه که قابلیت تجدید داشته بدون هیچگونه اتهامی در بازداشت ارتش بمانند.

بر اساس قوانین بین‌المللی، یک کشور اشغالی از انتقال و نگهداری زندانیان در خارج از سرزمین اشغال شده منع می‌شود اما رژیم صهیونیستی این قانون را درباره تعدادی از زندانیان فلسطینی نقض کرده است.

طی سال‌های گذشته، تعداد زیادی از فلسطینیان در اعتراض به بازداشت خود اقدام به اعتصاب غذا کرده‌اند.

فلسطینیان روز ۱۷ آوریل (۲۸ فروردین) را روز زندانیان فلسطینی نام گذاری کرده تا یاد کسانی که در زندان‌های رژیم صهیونیستی بوده و برای آزادی خود در برابر اشغالگران اسرائیلی تلاش می‌کنند، زنده نگه دارند.

  • منبع : مشرق

ثبت دیدگاه

مجموع دیدگاهها : 0در انتظار بررسی : 0انتشار یافته : ۰

دیدگاهها بسته است.

خبرگزاری کودک و نوجوان

آرشیو مطالب