خبــــرگـزاری کـــودک و نــوجـــوان ایــران

  • امروز : سه شنبه - ۱ فروردین - ۱۴۰۲
  • برابر با : Tuesday - 21 March - 2023
2
ایچنا گزارش می دهد؛

نا به سامانی در توزیع کتب درسی دانش آموزان

  • 25 مهر 1400 - 11:11
نا به سامانی در توزیع کتب درسی دانش آموزان
با گذشت نزدیک به یک ماه از آغاز سال تحصیلی جدید هنوز تعدادی از دانش آموزان قمی موفق به دریافت کتب درسی خود نشده اند.

به گزارش خبرگزاری ایچنا؛ سال تحصیلی ۱۴۰۰ با همه فراز و نشیب خود شروع شد حال از سردرگمی دانش آموزان و اولیای آنها مبنی بر اینکه آموزش‌ها امسال حضوری یا غیرحضوری که بگذریم اولیای دانش آموزان با چالشی به نام «سامانه خرید کتاب درسی» روبرو هستند سامانه‌ای که دانش‌آموز باید برای تهیه کتاب درسی خود در آن ثبت نام کنند اما آن طور که مشخص است این سامانه که قرار بود هزینه و زمان اولیای دانش آموزان در تهیه کتاب کم‌تر کند به کلاف سردرگمی برای دانش آموزان و هم اولیای آنها تبدیل شده است.

بسیاری از اولیای دانش آموزان، یک ماه قبل از شروع سال تحصیلی اقدام به ثبت نام کرده تا بدون مشکل کتب درسی فرزندان دانش‌آموز خود را دریافت کنند اما هنوز با گذشت چند هفته و حتی بعضاً یک ماه بعد از ثبت نام هنوز فرزندان آنها کتاب درسی ندارند.

بسیاری از اولیای دانش آموزان، یک ماه قبل اقدام به ثبت نام کرده تا بدون مشکل کتب درسی فرزندان خود را دریافت کنند اما هنوز خبری از توزیع کتاب نیست

این روزها تحصیل و آموزش برای دانش آموزان با چالش‌هایی روبرو است در سایه شوم کرونا آموزش‌ها غیرحضوری شد و به دنبال آن هم مشکلاتی از جمله ساعت‌های آموزش و مشکلات نرم افزار شاد و خیلی چالش‌های دیگر اولیای دانش آموزان را درگیر کرد.

طبق گفته‌های مسئولان استان قم از ۱۵ آبانماه به شرط پوشش کامل واکسیناسیون دانش آموزان آموزش‌ها در ابتدا برای دوره‌های متوسطه اول و دوم حضوری خواهد شد که این نوع آموزش هم مشکلات خود را به همراه دارد.

مشکل اساسی که اکنون گریبان گیر اولیا شده تهیه کتب درسی که فعلاً نایاب شده است.

سردرگمی دانش آموزان بیخ گوش پایتخت

در حالی که آموزش و فراهم کردن زیرساخت‌های مناسب آن مهم‌ترین عنصر توسعه هر جامعه ایی به شمار می‌رود، جای تأسف دارد که در شهر کریمه اهل بیت علیه السلام که جز شهرهای فرهنگی کشور به شمار می‌رود و با پایتخت کشور فاصله چندانی هم ندارد دانش آموزان و اولیای آنها برای تهیه کتب درسی خود باید سردرگم باشند.

شهر کریمه اهل بیت علیه السلام که میزبان اتباعی از دیگر کشورهای خارجی است و برای تحصیل دانش آموزان اتباع هم هزینه‌های سنگینی را متحمل می‌شود زیرساخت‌های آموزشی و سرانه آموزشی آن از دیگر استان‌های کشور پایین‌تر است.

نا به سامانی در توزیع کتب درسی دانش آموزان قمی

اولیایی که ۶ ماه پیش ثبت نام و هنوز کتب درسی دریافت نکرده‌اند

یکی از شهروندان قمی که اولیای دانش‌آموز مقطع سوم دبستان است می‌گوید: من برای خرید کتاب سوم دبستان برای پسرم از فروردین ماه در سایت و سامانه مربوط به خرید کتاب ثبت نام و پول را هم واریز کردم ولی با گذشت ۳ هفته از شروع مهر و سال تحصیلی هنوز کتب درسی فرزندم به دستم نرسیده است.

مجتبی هدایتی می‌افزاید: برای این امر از مدرسه و حتی آموزش و پرورش پیگیری هم کردیم ولی گفته شده هنوز کتاب‌ها به دست ما نرسیده است در حالی که افرادی که یک هفته مانده به مهر ثبت نام کردند کتاب‌های آنها به دست‌شان رسیده است آخر این چه سامانه و سیستمی است که با توجه به واریز مبلغ کتاب‌ها و ثبت نام هنوز کتاب‌های ما نرسیده است؟

با گذشت بیش از ۳ هفته از شروع سال تحصیلی هنوز بچه‌های ما کتاب درسی ندارند این یعنی بی برنامگی آموزش و پرورش برای سال تحصیلی، در این میان چه کسی پاسخگوی مردم است

سید محمدرضا آقایی پدر دانش آموزی است که در کلاس دوازدهم تحصیل می‌کند و درباره چالش تهیه کتب درسی بیان می‌کند: من هم ثبت نام و همه مراحل سامانه را طی کردم ولی هنوز خبری از کتاب‌های درسی فرزندم نیست چندین هفته از مهر گذشته آیا مسئولی نیست که پاسخگوی این مشکل باشد؟

به گفته وی؛ با گذشت ۳ هفته از شروع سال تحصیلی هنوز بچه‌های ما کتاب درسی ندارند این یعنی بی برنامگی آموزش و پرورش برای آموزش مجازی و آموزش حضوری با مشکلاتی روبرو هستیم چه کسی مسئول است؟

تهیه کتاب در دوران گذشته راحت‌تر بود

یک بانوی قمی که مادر ۲ فرزند دانش‌آموز ابتدایی و مقطع متوسطه است عنوان می‌کند: یکی از مهم‌ترین عناصر آموزش کتاب درسی است حال چه در آموزش حضوری و یا غیر حضوری که بخواهند از شبکه «شاد» استفاده کنند، به کتاب درسی نیاز دارند؛ در سال تحصیلی جدید هم قرار بود کتاب درسی زودتر به دست دانش‌آموزان برسد. اما در قدیم و در سال‌های گذشته که سامانه ایی وجود نداشت تهیه کتاب از کتابفروشی ها آسان‌تر بود.

ریحانه السادات موسوی می‌افزاید: وقتی مشکلات را مطرح می‌کنیم می‌گویند شاید کد رهگیری دریافت نکرده‌اید در حالی که ما همه مراحل را طی و کد رهگیری هم داریم ولی هنوز رنگ کتب درسی را ندیده‌ایم.

برای بررسی مشکل توزیع و تهیه کتب درسی دانش آموزان قمی از آموزش و پرورش پیگیری کردیم که مدیر روابط عمومی این نهاد طبق پیگیری که انجام داده است گفته تا چند روز آینده مشکل توزیع کتاب برای اولیای دانش آموزان برطرف می‌شود.

تا چند روز آینده مشکل توزیع کتاب درسی در قم رفع می‌شود

مدیر روابط عمومی آموزش و پرورش می‌گوید: در مورد دریافت کتاب و ثبت نام در سامانه کتب درسی پیگیری‌های لازم انجام شده است آنچه که معاونت پژوهش و برنامه‌ریزی آموزش و پرورش از سامانه ثبت نام برداشت کرده‌اند منتج به این پاسخ شد.

رضایی می‌افزاید: افرادی که تاکنون کتاب را دریافت نکردند لطفاً کد رهگیری را ارسال تا ضمن بیان وضعیت ثبت نام کتب زمان دریافت کتاب‌های درسی را به آنها اعلام نمائیم. البته بر اساس گزارش رسیده ظرف چند روز آینده کلیه کتاب‌های باقیمانده دانش آموزان عزیز توزیع خواهد شد.

به گفته وی؛ حدود ۱۰۰ نفر از دانش آموزان دوره ابتدایی متشکل از دانش آموزان اتباع و ایرانی از مجموع ۱۵۰ هزار نفر و ۳۰۰ نفر از دانش آموزان دوره‌های متوسطه اول و دوم تا کنون موفق به دریافت کتب نشده‌اند که به تعبیر دوستان مسئول توزیع کتاب یکی از دلایل آن عدم ثبت نام به موقع در سامانه کتب درسی بوده است..

کتب هنرجویان فنی و حرفه‌ای و کاردانش نیز تاکنون توزیع کامل نشده است که دلیل آن عدم ارسال از تهران است که این موضوع نیز کشوری است.

  • منبع : مهر

ثبت دیدگاه

مجموع دیدگاهها : 0در انتظار بررسی : 0انتشار یافته : ۰

دیدگاهها بسته است.

خبرگزاری کودک و نوجوان

آرشیو مطالب