خبــــرگـزاری کـــودک و نــوجـــوان ایــران

  • امروز : دوشنبه - ۸ خرداد - ۱۴۰۲
  • برابر با : Monday - 29 May - 2023
2
ایچنا گزارش می دهد؛

افزایش خطر ابتلا به کرونا در بیماران قلبی

  • 23 مهر 1400 - 11:27
افزایش خطر ابتلا به کرونا در بیماران قلبی
یک متخصص طب پیشگیری: در بیماران قلبی به دلیل وجود بیماری‌های زمینه‌ای و کاهش سطح ایمنی در بدن می‌توانیم بگوییم خطر ابتلا این بیماران به کرونای شدید، ممکن است بیشتر شود.

به گزارش خبرگزاری ایچنا؛دکتراکبر نیک پژوه، درباره احتمال ابتلای شدید بیماران قلبی به کرونا افزود: این عارضه در فرد به فرد متفاوت است، اما در بیماران قلبی به دلیل وجود بیماری‌های زمینه‌ای و کاهش سطح ایمنی در بدن می‌توانیم بگوییم خطر ابتلا این بیماران به کرونای شدید، ممکن است بیشتر شود.
وی درباره عوارضی که بیماران قلبی پس از بهبود کرونا با آن در گیر می‌شوند، گفت: عارضه شایع که در بین بیماران قلبی پس از بهبود کرونایشان می‌بینیم، التهاب دیواره قلب ولخته شدن خون است که می‌تواند باعث گرفتگی عروق و درنهایت سکته قلبی شود، اما عارضه‌ای که این روز‌ها در میان برخی از کودکان مبتلا به کرونا دیده می‌شود، آنوریوم (بادکنکی شدن عروق کرونری قلبی) است که ممکن است نیاز به جراحی داشته باشد.
دکتر نیک پژوه توصیه کرد: بهتر است افراد جامانده از واکسیناسیون هرچه سریعتر با تزریق واکسن، بدن خود را در برابر ویروس کرونا ایمن و از تجمعات از قبیل عزاداری و جشن‌ها دوری کنند. پیشگیری را به عنوان یک شیوه ارزان و موثر در زندگی خود قرار دهید تا به زودی با واکسیناسیون حداکثری، زندگی به روال عادی خود برگردد.
این متخصص تاکید کرد: بادکنکی شدن عروق کرونری قلبی، عارضه‌ای است که در برخی از کودکان مبتلا به کرونا دیده شده است.
دکتر اکبر نیک پژوه درباره اینکه واکسن کرونا باعث افزایش خطر میوکاردیت و التهاب ماهیچه قلب می‌شود یا خیر، افزود: به دلیل اینکه زمان زیادی از شروع واکسیناسیون همگانی در کشور‌ها نگذشته است هنوز نمی‌توانیم نظر قطعی درباره عوارض بلند مدت این واکسن‌ها بر سیستم ایمنی بدن بدهیم.
این متخصص طب پیشگیری و پزشکی اجتماعی درباره نحوه مصرف دارو‌های بیماران قلبی بعد از تزریق واکسن کرونا افزود: معمولا دارو‌های قلبی را به دلیل نیاز مسمتر بدن نباید قطع کرد. شواهد علمی نشان می‌دهد که تداخلی بین واکسیناسیون کرونا و دارو‌های قلبی وجود ندارد، بنابراین می‌توان طبق معمول دارو‌ها را استفاده کرد، اما به افرادی که دارو‌های غلظت خون مصرف می‌کنند توصیه می‌شود، قبل از تزریق واکسن در مدت کوتاه‌تری آزمایش‌های INR و PT انجام دهند.
وی تاکید کرد: اولین اولویت بیماران قلبی در شرایط کنونی باید تزریق واکسن باشد، پس توصیه می‌کنیم در اولین فرصت با هر نوع واکسن موجود سطح ایمنی بدن خود را بالا ببرند. با توجه به مقالات منتشر شده واکسن‌های موجود در کشور همگی می‌توانند برای بیماران قلبی استفاده شوند تا دچار عارضه شدید ناشی از کرونا نشوند.
نیک پژوه در خصوص مدت زمانی که یک فرد می‌تواند بعد از دریافت واکسن کرونا جراحی‌های قلبی را انجام دهد، گفت: به طور کلی نمی‌توان تاثیر واکسن را بر شرایط قلب بعد از جراحی پیش بینی کرد. بهتر است قبل از انجام جراحی با متخصص بیهوشی مشورت کرده و درصورت هرگونه منع و غیر اورژانسی بودن جراحی، زمان مناسب را با همراهی پزشک معالج تعیین کنند.
وی تاکید کرد: بیماران قلبی باید هرچه سریعتر واکسن کرونای خود را دریافت کرده تا در صورت نیاز اورژانسی به خدمات بیمارستانی دچار درگیری با بیماری کرونا نشوند.

  • منبع : صداوسیما

ثبت دیدگاه

مجموع دیدگاهها : 0در انتظار بررسی : 0انتشار یافته : ۰

دیدگاهها بسته است.

خبرگزاری کودک و نوجوان

آرشیو مطالب