خبــــرگـزاری کـــودک و نــوجـــوان ایــران

  • امروز : یکشنبه - ۱۴ خرداد - ۱۴۰۲
  • برابر با : Sunday - 4 June - 2023
2
ایچنا گزارش می دهد؛

عضو هیات رئیسه مجلس شورای اسلامی خبرداد:کنکور ۲ مرحله‌ای می‌شود

  • 21 مهر 1400 - 20:14
عضو هیات رئیسه مجلس شورای اسلامی خبرداد:کنکور ۲ مرحله‌ای می‌شود
عضو هیات رئیسه مجلس شورای اسلامی گفت: باید به سمتی حرکت کنیم که پذیرش دانشجو بر مبنای محتوا اتفاق افتد و در مجموع نظام آموزش عالی کشور محتوا‌محور باشد نه تست‌محور! و برای رسیدن به این نقطه تغییراتی لازم بود که احساس امنیت روانی بیشتری در شرکت‌کنندگان کنکور به وجود آورد.

به گزارش خبرگزاری ایچنا؛رو‌ح‌الله متفکرآزاد ، اظهار کرد: در مصوبه شورای عالی انقلاب فرهنگی با عنوان «ساماندهی نظام سنجش و پذیرش کنکور در مقطع کارشناسی» سهم آموزش و پرورش در سنجش به لحاظ سابقه تحصیلی ۶۰ درصد و سهم کنکور سراسری ۴۰ درصد است.

وی افزود: البته می‌توان نقدها و ایراداتی به این تصمیم شورای عالی انقلاب فرهنگی متصور بود؛ اما در مجموع اقدام رو به جلویی می‌تواند باشد.

متفکر آزاد تصریح کرد: در این مصوبه کنکور سراسری مختص دروس تخصصی بوده و دروس عمومی به بخش سوابق تحصیلی منتقل می‌شود و سوابق تحصیلی مبنای ارزیابی نهایی است.

عضو هیات رئیسه مجلس شورای اسلامی  ادامه داد: مورد بعدی در خصوص برگزاری آزمون سنجش (کنکور) ۲ بار در سال است که فشار و اضطراب از روی دانش‌آموزان ما برداشته شود و دانش‌آموزان ما وقتی در این آزمون شرکت می‌کنند، نگران نباشند که تا سال دیگر فرصت دیگری نخواهند داشت.

نماینده تبریز، آذرشهر و اسکو در مجلس، خاطرنشان کرد: دانشگاه‌های کشور می‌توانند یک حدّ نصاب برای معدل بگذارند و بر اساس آن مشخص کنند که تا چه معدلی را پذیرش می‌کنند و اگر معدل داوطلب از میزان مشخص پایین‌تر باشد این اختیار به دانشگاه‌ها داده می‌شود که داوطلب را پذیرش نکنند.

متفکرآزاد اذعان داشت: امیدواریم این تغییرات باعث حفظ عدالت و ایجاد رقابت سالم بین دانش‌آموزان و داوطلبان کنکور شود.

وی تصریح کرد: قبلا در کنکور ایراداتی وجود داشت که باعث می‌شد احساسات منفی و استرس بیش از حد در شرکت‌کنندگان کنکور ایجاد شود که ورود شورای انقلاب فرهنگی به مسائل مطرح شده در ارتباط با کنکور را ضروری می‌ساخت.

عضو هیات رئیسه مجلس شورای اسلامی یادآور شد: باید به سمتی حرکت کنیم که پذیرش دانشجو بر مبنای محتوا اتفاق افتد و در مجموع نظام آموزش عالی کشور محتوامحور باشد نه تست‌محور! و برای رسیدن به این نقطه تغییراتی لازم بود که احساس امنیت روانی بیشتری در شرکت‌کنندگان کنکور به وجود آورد.

وی بر لزوم حرکت به سمت استرس زدایی از جامعه دانش‌آموزی کشور و حرکت به سمت ایجاد آرامش روانی در جامعه، تاکید کرد و گفت: آسیب‌های کنکور را همه مردم با تمام وجود لمس کرده‌اند و باید تلاش کنیم این آسیب‌ها را به حداقل ممکن برسانیم.

نماینده تبریز، آذرشهر و اسکو در مجلس ادامه داد: در عین حال باید کیفیت آموزشی و جذب دانشجو در دانشگاه‌ها مبتنی بر فرآیندهای دقیق سنجش و با حفظ امنیت روانی شرکت‌کنندگان در کنکور و خانواده‌ها اتفاق افتد که مصوبه شورای عالی انقلاب فرهنگی را در این راستا موثر می‌دانم.

  • منبع : فارس

ثبت دیدگاه

مجموع دیدگاهها : 0در انتظار بررسی : 0انتشار یافته : ۰

دیدگاهها بسته است.

خبرگزاری کودک و نوجوان

آرشیو مطالب