خبــــرگـزاری کـــودک و نــوجـــوان ایــران

  • امروز : دوشنبه - ۸ خرداد - ۱۴۰۲
  • برابر با : Monday - 29 May - 2023
4
" اختصاصی خبرگزاری ایچنا "

پنج توصیه ناب شهید عالی فکر به نوجوانان

  • 21 مهر 1400 - 18:38
پنج توصیه ناب شهید عالی فکر به نوجوانان
معنویت و خلوص روحانی مسعود به همراه سعه صدر، گشاده روئی و کم ادعائی در رابطه با فعالیت مداوم و خستگی ناپذیرش، در میان همه دوستان و اقوام شاخص بود. با وجود سن کمی که داشت راه سخت عرفان ومعنویت را در سایه جهاد، ایثار و اخلاص پیموده بود

نهم دیماه مصادف است با سی امین سالروز شهادت شهید مسعود عالی فکر، به همین مناسبت گزیده ای از زندگینامه این شهید والامقام را بهمراه نامه ای که در آن توصیه هایی را به برادر نوجوان خود بیان داشته است با هم مرور می کنیم.

به گزارش خبرگزاری ایچنا ؛ شهید مسعود عالی فکر، بیست و سوم مردادماه سال ۱۳۴۳، در تهران و در خانواده ای مذهبی چشم به جهان گشود. پدرش محمدحسن و مادرش بلقیس نام داشت. در کودکی و نوجوانی تحت تربیت دینی و مذهبی خانواده زمینه برای رشد صفات و فضائل اخلاقی در او مساعد شد. وی دوران دبستان را درحالی پشت سرگذاشت که علاقه وافری به مطالعه کتابهای غیردرسی به ویژه کتب دینی داشت. از همان کودکی در مجالس مذهبی شرکت میکرد. تحصیلات خود را تا پایان متوسطه در رشته علوم اقتصادی ادامه داد و دیپلم گرفت.

شهید عالی فکر با انقلاب اسلامی رابطه ای متقابل داشت، از یک سو، از فرصت بدست آمده، کمال استفاده را برای رشد و تکامل فردی خود میکرد و از طرف دیگر با توانمندی وانرژی خویش در خدمت اهداف انقلاب بود و برای حرکت در خط امام و اعتلای انقلاب اسلامی، سراز پا نمی‌شناخت و خیلی فعال بود. معنویت و خلوص روحانی مسعود به همراه سعه صدر، گشاده روئی و کم ادعائی در رابطه با فعالیت مداوم و خستگی ناپذیرش، در میان همه دوستان و اقوام شاخص بود. با وجود سن کمی که داشت راه سخت عرفان ومعنویت را در سایه جهاد، ایثار و اخلاص پیموده بود. پس از پیروزی انقلاب اسلامی و آغاز جنگ تحمیلی او با فعالیت در سپاه پاسداران به عنوان بسیجی در ارتباط با دانش آموزان فعالیت های فرهنگی و اجتماعی انجام می داد. به موازات فعالیتهای دانش آموزی، در راستای تشکیل و انسجام نیروهای جوان حزب اللهی در فعال و کوشا بود.

در سالهای ۱۳۶۲ و ۱۳۶۳ فعالیت وی در رابطه با جبهه و جنگ تمرکز و شدت بیشتری یافت. دیگر مجاهدتهای پشت جبهه برای او کافی نبود و مسعود را راضی نمی‌کرد، لذا علیرغم نیاز سپاه و بسیج مسجد محل به وجود وی از اوائل سال ۱۳۶۴ برای تکمیل فعالیت های خود عازم جبهه شد. البته در سالهای قبل نیز بارها در جبهه حضور یافته بود ولی این بار آنرا به صورت یک فعالیت مداوم برگزید. از سالها ۱۳۶۴ تا ۱۳۶۷ در بسیاری از تحرکات و عملیات نظامی وسیع رزمندگان اسلام مانند والفجر ۸، کربلای ۴ و ۵ و ۸ والفجر ۱۰ و بیت المقدس ۷ حضور فعال داشت و بارها مجروح شده بود که پس از درمان و بهبودی نسبی، باز هم با عزمی راسخ و استوار به منطقه می شتافت.

سرانجام نهم مرداد ماه سال ۶۷ در آخرین حضورش در جبهه ، به عنوان تیربارچی شرکت نمود و هنگامی که نزدیک بود به محاصره تانکهای دشمن درآیند فرماندهشان دستور عقب نشینی را برای همه افراد مگر دو تیربارچی صادر کرد، یکی از آن دو نفر مسعود بود که از سوی متجاوزان بعثی تیری به قلبش اصابت نمود ودرحالیکه، ذکر یا زهرا یا مهدی بر زبان داشت به فیض شهادت نائل آمد.

توصیه شهید به برادرش

شهید در آخرین نامه اش به برادر نوجوان خود نکاتی را در جهت توسعه فکری و مذهبی سفارش می کند که خواندن آن برای هر خواننده ای به ویژه نوجوانان و جوانان سودمند است.

شهید عالی فکر نوشته است:

– هرچقدر سن انسان بالاتر میرود تجربه‌اش زیادتر میشود وبه اشتباهات گذشته خود پی میبرد و بهترین انسان هم کسی است که علاوه بر پندگرفتن از گذشته دیگر مرتکب خطاهای آن نشود.

– قبول کردن هر سخن نیک و درست است که در زندگی انسان نقش دارد و آدمی را از گمراهی نجات میدهد. اطاعت پدر و مادر واجب میباشد مگر در معصیت خدا که در آن صورت جایز نیست، در نتیجه اگر مطلبی را گفتند، سعی کن انجام دهی و نکند، در فکر آدمی مطلبی بیاید که بگوید آنها نمی‌دانند و من بهتر میدانم و سخنان آنها را کوچ و بی ارزش کنی. در جلوی افراد غریبه، بی توجهی به سخنان آنها نمائی، بلکه هرچقدر هم برایت سنگین میاید، باز انجام ده که اطاعت از آنها در درجه اول قرار دارد.

– باید بدانی، درحال حاضر برای شخص شما درس از همه مسائل مهمتر است و یادگیری دروسی که به درد جامعه میخورد، مهم است و فکر شما باید دراین باشد که بیشتر یاد بگیری نه اینکه به همان مطالب سرکلاس ومدرسه اکتفا کنی و تا تمرین کتاب تمام شد، به کتاب و غیره کاری نداشته باشی بلکه تلاش بیشتر، حاصل پرسودتر و بالاتری را دارد. اوقات بیکاری خود را بیکار نباش. در کوچه رفتن، کاری را درست نمی‌کند سعی کن دنبال حرفه، هنر ویادگیری مطالب بروی. این نباشد که دیگران شما را بیاورند و کار تحویل دهی، خود شما باید حرکت کنی و دنبال پیداکردن چنین مکانهائی بروی که تازه سالم و درست باشد و مواظب باش افراد و محیط آنهم سالم و از هرگونه آلودگی اخلاقی بدور باشد.

– در مورد دوستانت سعی کن دوستانی داشته باشی که شما را به یاد خدا هدایت و آگاهی دعوت کند شما را از خطرها دور کند.دوستانی که با یکدیگر برادر وار باشید. در موقع سختیها با هم باشید.

– فعالیتهای فوق برنامه مدرسه فرهنگی و تبلیغی تا حدی خوب است که شما را از درس درو نکند و نمرات شما را پائین نیاورد. باز بگویم اینهائی که گفتم حاصل تجربه‌ای بود که دیدم و در زندگی خودم دچار آن شدم و به اشتباهات خود پی بردم. حرف خوب را بشنو و عمل خوب را انجام بده حال بخواهد آن طرف خود عامل به حرف باشد یا نباشد.

گزیده ای از وصیتنامه شهید

امروز خود شاهد هستید که دشمنان ما در همه شکل و قیافه به جنگ این نظام مقدس بپا خواسته‌اند و سعى در نابود کردن ارزشهاى مقدس این انقلاب الهى را دارند. آنوقت من به امور عادى زندگى خود ادامه بدهم و بگویم که دیگران هستند و انجام مى‌دهند،که هرگز این تفکر برایم قابل قبول نبود و هر چند کارى انجام نمى‌دادم و کار اصلى را شهدا و رزمندگان عزیز با ایثار و از خودگذشتگى و با گمنامى براى رضاى خدا انجام مى‌دهند.

عزیزان من، مسئله‌اى که در حال حاضر انقلاب اسلامى در آن درگیر است وجود همه‌گونه توطئه در هر شکل است و اگر امروز دیدید افرادى به اسم حزب‌اللهى و یا مدافع انقلاب کارهائى خلاف حرف امام انجام دادند بدانید اینها دشمنان انقلاب و امام هستند و امروز هر کس در خط امام و مطیع امام بود مدافع انقلاب و محرومین است و خطا و سوءاستفاده بعضى شما را مایوس از انقلاب نکند که هر کس قصد خیانت و به هدر دادن خون شهدا داشته و به فکر کسب مقام و سوءاستفاده از ثمرات خون شهداست سزاى خیانت خود را خواهد دید.

عزیزان مى‌دانم که رفتنم براى شما مشقاتى دارد ولى بدانید که امانت‌دار بودید و براى حفظ اسلام و رضایت خداوند صورت گرفت و انشاالله خداوند به شما بزرگواران صبر عنایت فرماید.

ثبت دیدگاه

مجموع دیدگاهها : 0در انتظار بررسی : 0انتشار یافته : ۰

دیدگاهها بسته است.

خبرگزاری کودک و نوجوان

آرشیو مطالب