خبــــرگـزاری کـــودک و نــوجـــوان ایــران

  • امروز : دوشنبه - ۸ خرداد - ۱۴۰۲
  • برابر با : Monday - 29 May - 2023
3
ایچنا گزارش می دهد؛

بسته‌های تحولی امسال سازمان آموزش و پرورش استثنایی

  • 20 مهر 1400 - 21:59
بسته‌های تحولی امسال سازمان آموزش و پرورش استثنایی
انسجام‌بخشی و هویت‌آفرینی، مشارکت خانواده‌ها در نظام تعلیم و تربیت و مداخلات بهنگام در حل مشکلات یادگیری نوآموزان از اهداف تدوین بسته‌های تحولی است.
به گزارش خبرگزاری ایچنا؛ به نقل از روابط عمومی سازمان آموزش و پرورش استثنایی، آقای سید جواد حسینی در نشست بررسی بسته‌های تحولی با بیان اینکه بسته تحولی آموزش، پرورش و توان بخشی خانواده محور با ۶ هدف، ۱۰ راهبرد و ۷ برنامه تدوین شده است گفت: نقش بسیار مهم و تعیین کننده خانواده در تربیت فرزندان، لزوم آموزش و جلب مشارکت والدین در مسائل آموزشی، پرورشی و توانبخشی، توانمند سازی و حمایت از کودکان و دانش آموزان با نیاز‌های ویژه، جلب مشارکت دیگر شهروندان و جوامع محلی از طریق ارتقای دانش و مهارت آنان و اجرای راهکار ۸-۸ سند تحول بنیادین آموزش و پرورش مبنی بر مشارکت فعال تمامی عوامل سهیم و موثردر نیاز‌های فوری و عمومی جامعه از جمله ضرورت‌های تدوین بسته تحولی آموزش، پرورش و توان بخشی خانواده محور است.
وی با اشاره به ۷ برنامه تحولی آموزش، پرورش و توان بخشی خانواده محور گفت: ایجاد شبکه جامع آموزش و اطلاع رسانی تخصصی در بستر فناوری اطلاعات، ایجاد خط مشاوره برای دانش آموزان با نیاز‌های ویژه و خانواده ها، ایجاد دبیرخانه‌های تخصصی آموزش خانواده مجازی در ۷ گروه و ۷ استان، برگزاری کارگاه‌های آموزش خانواده، توسعه کمی و کیفی مراکز راهنمایی و مشاوره خانواده، توسعه مشارکت اولیا از طریق پارلمان مشورتی اولیا و مدرسه یاری و مددکاری اجتماعی مبتنی بر جامعه محلی، ۷ برنامه اصلی این بسته تحولی است.
معاون وزیر در ادامه به تشریح بسته تحولی “جشنواره نشاط “پرداخت و گفت: این بسته تحولی با رویکرد اجرای برنامه‌های ورزشی گروهی و خانوادگی تدوین شده است و گامی در جهت خودباوری و هویت‌بخشی به دانش‌آموزان است.
وی افزود: یکی از چالش‌های جدی جامعه گسست‌ها و تعارضات نسلی است که موجب بحران هویت، بی‌اعتمادی و کاهش سرمایه و سلامت اجتماعی می‌شود و فعالیت‌های ورزشی، علمی و هنری از جمله فعالیت‌های انسجام بخش و هویت آفرین است. بسته تحولی “جشنواره نشاط” مجموعه‌ای از برنامه‌های انسجام بخش و هویت آفرین است که موجب انسجام بیشتر خانواده‌ها و ارتباطات بیشتر می‌شود.
آقای حسینی با بیان اینکه بازی و ورزش ﻧﻘﺶ ﺑﻪ ﺳﺰاﯾﯽ در ﺳﻼﻣﺖ ﺟﺴﻤﯽ، روﺣﯽ و رواﻧﯽ ﮐﻮدﮐﺎن دارد، اظهار کرد: اجرای بازی‌ها و ورزش‌های طراحی شده در ﺟﺸﻨﻮاره ﻧﺸﺎط ﻋﻼوه ﺑﺮ اﯾﺠﺎد ﺗﺄﺛﯿﺮات ﻣﺜﺒﺖ ﺟﺴﻤﯽ و روﺣﯽ ﺑﺮ اﻓﺮاد ﺧﺎﻧﻮاده، ﻣﻮﺟﺐ ﺗﺤﮑﯿﻢ رواﺑﻂ ﺧﺎﻧﻮاده از ﻃﺮﯾﻖ ﺗﻘﻮﯾﺖ ﺣﺲ ﻣﺸﺎرﮐﺖ و ﻫﻤﮑﺎری، اﯾﺠﺎد ﻓﻀﺎی درک ﻣﺘﻘﺎﺑﻞ و ﺗﻼش ﺑﺮای رﺳﯿﺪن ﺑﻪ ﻫﺪف ﻣﺸﺘﺮک خواهد شد.
وی تصریح کرد: در سال جاری در ۱۰ درصد مدارس استشنایی جشنواره بازی و ورزش بومی محلی و هویت آفرین در قالب بسته تحولی جشنواره نشاط برگزار خواهد شد.
معاون وزیر سومین بسته تحولی سال جاری سازمان آموزش و پرورش استثنایی را بسته تحولی غربال و مداخله بهنگام برای نوآموزان ۵ تا ۷ ساله در معرض مشکلات یادگیری دانست و گفت: طراحی و محاسبه ویژگی‌های روان سنجی چک لیست غربال نوآموزان پیش دبستانی در معرض مشکلات یادگیری و طراحی و بررسی محتوایی مداخله توان بخشی شناختی برای نوآموزان در معرض مشکلات ویژه یادگیری دو برنامه اصلی این بسته تحولی است.
  • منبع : صداوسیما

ثبت دیدگاه

مجموع دیدگاهها : 0در انتظار بررسی : 0انتشار یافته : ۰

دیدگاهها بسته است.

خبرگزاری کودک و نوجوان

آرشیو مطالب