خبــــرگـزاری کـــودک و نــوجـــوان ایــران

  • امروز : جمعه - ۷ بهمن - ۱۴۰۱
  • برابر با : Friday - 27 January - 2023
4
ایچنا گزارش می دهد؛

چگونه می توان بین کودک و والدین از طریق بازی رابطه ایجاد کرد

  • 03 مهر 1400 - 10:34
چگونه می توان بین کودک و والدین از طریق بازی رابطه ایجاد کرد
به گفته کارشناسان، بازی بهترین گزینه برای پیوند ما در خانواده و آشنایی بیشتر والدین و فرزندان با یکدیگر است.
به گزارش خبرگزاری ایچنا، بازی به دلایل بی شماری برای کودکان مفید است، همچنین برای رشد سالم مغز و بدن ضروری است، به یادگیری کمک می کند، مهارت های اجتماعی، احساسی و خلاقانه را تقویت می کند و مسیر را برای بزرگسالی تعیین می کند و حتی با پیشرفت تحصیلی و نتایج بهتر یادگیری مادام العمر مرتبط است.

بازی فقط برای بچه ها مفید نیست ؛ والدین نیز سود می برند. بن ویل که یک شخص شاغل و پدر دو فرزند است می گوید قبل از این بیماری همه گیر( کرونا ) ، اگر بخواهم درست خودم را تعریف کنم، باید بگویم پدر آخر هفته بودم.
اما حالا این بیماری همه گیر، زندگی کاری او را تغییر داد، او زمان بیشتری را صرف بازی با پسرانش کرد و معتقد است که در نتیجه پدر و مادری آرامتر ، شادتر و درگیرتر هستند.
بسیار مهم است که کودکان تجربه وسیعی از بازی را کسب کنند، زیرا انواع مختلف بازی، از حرکت بدنی تا بازی خلاق، به طرق مختلف به پیشرفت آنها کمک می کند. رشد سالم دوران کودکی شامل پنج حوزه کلیدی؛ رشد جسمی ، خلاق، شناختی، اجتماعی و عاطفی است و همه اینها از فعالیت های بازی سود می برند.
بازی های فیزیکی مانند ایجاد تعادل ، حرکات موزون و ساختن اشیاء، به تمرکز و مهارت های مورد نیاز برای درک مفاهیم ریاضی کمک می کند. بازی نمادین ، مانند استفاده از وسایل خانه برای ساختن موسیقی، مهارت های زبانی را تشویق می کند، در حالی که بازی تظاهری شامل توانایی تصور این است که همه چیز می تواند متفاوت باشد، که انعطاف پذیری را افزایش می دهد.
تامسن، که به تنظیم احساسات کمک می کن ، می گوید: بازی خلاقانه، با خمیر، آجر، ماسه یا رنگ، به ویژه در طول بیماری همه گیر اهمیت داشته است، زیرا در مورد توانایی ما در تنظیم و درک احساسات ما است.
قابل درک است که چیزی که برای توسعه سالم، حیاتی است؛ کاملاً غریزی است. مثلا والدین مجبور نیستند بازی را به کودکان بیاموزند و کودکان نیازی به یادگیری نحوه انجام آن ندارند. همه ما برای بازی به دنیا آمده ایم. بازی برای تجربیات مشترک کشف، یادگیری، ریسک پذیری و کاوش در جهان است. این کاری است که والدین و فرزندان به طور طبیعی انجام می دهند بدون آنکه از علمی که در پس آن نهفته است، چیزی بدانند. ”

بنابراین ، جای تعجب نیست که همه گیری “تغییر بزرگی” در نحوه زندگی خانواده ها ایجاد کرد.
تامسن می گوید: نتیجه این همه گیری، بار اضافی است که بر دوش والدین و مراقبان گذاشته می شود،
اما قرنطینه ها همچنین فرصت های جدیدی را برای بازی با هم در خانواده ها ایجاد کرد. برخی از کودکان زندگی جمع و جور تری را با تعهدات اجتماعی کمتر مدنظر قرار می دهند، در حالی که برخی دیگر از یادگیری مستقل، استقبال می کنند. توانایی یادگیری در یک محیط آشنا در واقع برای برخی از کودکان مفید است البته اگر یک محیط امن، مثبت و غنی کننده باشد.

بازی همچنین مهارت های مقابله ای را تقویت می کند، استرس را تسکین می دهد و بهتر زیستن را افزایش می دهد، به همین دلیل است که تشویق کودکان به یادگیری از طریق بازی بسیار مهم است.
یک رویکرد بازیگوشانه هنگام صرف غذا ممکن است به این شکل باشد که در صبحانه جعبه های غلات را به گونه های مختلف روی هم بگذارید یا یک ماده جدید به شام اضافه کنید تا بفهمید طعم آن چگونه است. تامسن می گوید: بازی به ما دید متفاوتی از زندگی روزمره می دهد و فرصت هایی را برای دیدن جایگزین ها و اعمال تفکر انعطاف پذیرتر ایجاد می کند.
آمیت شاه یک شخص شاغل و متخصص فناوری اطلاعات است که در زمان قرنطینه ، زمان بیشتری را با پسر چهار ساله خود، آیدن ، بازی می کند. او می گوید: می خواستم از این سال های اولیه با پسرم لذت ببرم ، اما همیشه احساس می کردم به دلیل مشغله زیاد کاری که دارم، نمیتوانم. من فرزندپروری کودکانه را از رویکرد بازیگوشانه همسرم آموختم که گذراندن وقت اضافی در خانواده، بدون رفت و آمد، فرصتی برای پیوند، ایجاد خاطرات و تحریک رشد ذهنی و عاطفی پسرمان بود.
بازی نیازی به پیچیدگی یا هزینه ندارد ، اما مهم است که والدین نیز از آن لذت ببرند. به اشتراک گذاشتن اشتیاق خود با فرزندتان یک نقطه شروع طبیعی است. آمیت شاه بازی هایی را با پسرش بر اساس عشق خودش به ریاضیات ایجاد کرد. آمیت شاه می گوید: پسرم قادر به شمارش ، مقایسه اعداد و مقادیر ، شناسایی اندام ها و استخوان های انسان با استفاده از اصطلاحات پزشکی صحیح است و کشورها را فقط با مشاهده شکل آنها بر روی نقشه تشخیص می دهد.
ما به جای کارتون روی عکس ها تمرکز کرده ایم ، فعالیت های بدنی و زمان بیرون از منزل بودن را تشویق کرده ایم و منابع یادگیری لمسی را روی صفحه نمایش جایگزین کرده ایم.

به گفته شونکوف(متخصص اطفال آمریکایی)، در نهایت بازی بهترین منبع ما برای پیوند خانواده است. بازی برای بچه ها برای آشنایی والدین و فرزندان یک راه فوق العاده است؛ برای کودکان درباره روابط انسانی و برای والدین درباره چیزهای خاص و منحصر به فرد هر کودک

ثبت دیدگاه

مجموع دیدگاهها : 0در انتظار بررسی : 0انتشار یافته : ۰

دیدگاهها بسته است.

خبرگزاری کودک و نوجوان

آرشیو مطالب