خبــــرگـزاری کـــودک و نــوجـــوان ایــران

  • امروز : پنج شنبه - ۲۰ بهمن - ۱۴۰۱
  • برابر با : Thursday - 9 February - 2023
4
ایچنا گزارش می دهد؛

انتشار «روز حسین» برای نوجوانان

  • 01 مهر 1400 - 21:06
انتشار «روز حسین» برای نوجوانان
«روز حسین» نوشته غلامرضا ابهری حیدری برای نوجوانان راهی بازار کتاب شده است.

به گزارش خبرگزاری ایچنا، این کتاب با نقاش‌هایی از عبدالحمید قدیریان در ۱۷۰ صفحه و با قیمت ۸۵ هزار تومان در انتشارات کتاب جمکران منتشر شده است

در معرفی ناشر از این کتاب آمده است: «هیئت‌ها از نقاط امن برای نوجوانان و از بهترین مکان‌ها برای رشد معنوی و اجتماعی آن‌ها محسوب می‌شوند. جایی که نوجوانان با خدا و اهل‌بیت آشنا می‌شوند.
در این میان و در بین سخنرانی‌ها و مراسم‌ها ممکن است سوالات زیادی درباره سیره اهل‌بیت و قیام امام حسین و مسائل مربوط به آن برای نوجوان پیش بیاید. پاسخ به این سوالات نقاط تاریک تاریخ را برایشان روشن‌تر و  آنها را برای ادامۀ این مسیر درست و مستقیم مصمم‌تر و محکم‌تر می‌کند. غلامرضا ابهری حیدری این بار به سراغ نوجوانان هیئتی رفته و به سوالات آنها در کتاب روز حسین پاسخ داده است.
کتاب روز حسین در قالب ۷۲ پرسش و پاسخ و در ۴ فصل دسته‌بندی شده و به سوالاتی دربارۀ قیام امام حسین و حوادث بعد از آن در جامعۀ اسلامی آن زمان می‌پردازد. در فصل آخر نیز به شبهاتی که مربوط به این موضوعات هستند پاسخ داده می‌شود.

در بخشی از کتاب می‌خوانیم: شهادت امام حسین (علیه السلام) بر جامعه اسلامی و سرنوشت آن چه تأثیری گذاشت؟
پس از شهادت آن حضرت، مردم حکومت پلید یزید را بهتر شناختند و به اهداف شوم او بهتر پی بردند. خون شهیدان کربلا آگاهی بسیاری در جامعه اسلامی ایجاد کرد. شخصیت‌های برجسته اسلامی، یکی پس از دیگری جنایت یزید را محکوم کردند و حتی خانواده‌های جنایت‌کاران نیز از اعمال زشت آنان بیزاری جستند. کار به جایی رسید که یزید از مسئولیت فاجعه کربلا شانه خالی کرد و آن را بر دوش ابن‌زیاد انداخت.  وی گفت: «خدا لعنت کند ابن‌زیاد را. او بود که حسین را کشت و با این کار مرا بدنام کرد و تخم دشمنی با من را در دل مسلمانان کاشت. » یزید سه سال پس از حادثه عاشورا مُرد و مروان به حکومت رسید. مروان که تأثیر شهادت امام حسین را در جامعه دیده بود، به حَجّاج حاکم حجاز و عراق نوشت: «مبادا خون فرزندان عبدالمطلب (اهل‌بیت پیامبر ) را بریزی؛ زیرا خاندان ابوسفیان که حسین را کشتند، حکومتشان به‌سرعت پایان پذیرفت.»
اشاره مروان به تنفر مردم از خاندان ابوسفیان پدربزرگ یزید بود که موجب شد حکومت در نسل وی تداوم نیابد.

  • منبع : ایسنا

ثبت دیدگاه

مجموع دیدگاهها : 0در انتظار بررسی : 0انتشار یافته : ۰

دیدگاهها بسته است.

خبرگزاری کودک و نوجوان

آرشیو مطالب