خبــــرگـزاری کـــودک و نــوجـــوان ایــران

  • امروز : سه شنبه - ۱۱ بهمن - ۱۴۰۱
  • برابر با : Tuesday - 31 January - 2023
3
ایچنا گزارش می دهد؛

والدین با کودکان خود همبازی شوند

  • 31 شهریور 1400 - 12:47
والدین با کودکان خود همبازی شوند
بازی های دوران خوردسالی قشنگ ترین خاطرات همه ما از دوران کودکیمان است خاطراتی که در بزرگسالی جذابیت بسیار زیادی برای همه ما دارد و همیشه به نیکی از آنها یاد می کنیم، از اینرو بازی تنها سرگرمی برای کودکان نیست بلکه تمرینی برای پذیرفتن نقش ها در بزرگسالی و وارد شدن در اجتماع است.

به گزارش خبرگزاری ایچنا، لیلا الیاسی: دکتر زهره رمضانی روانشناس و مشاور خانواده در گفت گو با جهانی خبر افزود: بهترین تمیرن و آموزش غیر رسمی این است که والدین در بازیِ فرزندان خود مشارکت کنند. از طرفی مشارکت والدین در بازی فرزندان باعث استحکام بیشتر روابط  آنها با کودکان می شود و در ضمن این کار موجب می شود فرزندان احساس نزیدک تری با پدر ومادر خود بکنند و همچنین والدین از این طریق به صورت غیرمستقیم به تربیت و آموزش کودکان خود اقدام می کنند.

وی گفت: بازی های بچگانه زیباترین خاطرات همه ما در دوران بزرگسالی است و هرچقدرسن بالاتر می رود خاطرات دوران کودکی  شیرین تر و جذاب ترمی شود، بازی های کودکانه در بزرگسالی به خاطراتی تبدیل می شود که وقتی یادمان میفتد لبخندی روی لبمان می نشیند و یا در قالب داستان برای دیگران تعریف می کنیم.
این روانشناس خاطرنشان کرد: مهمترین نتیجه همبازی شدن با کودکان برای ما تقریبا همان تمیرین نقش هایی است که باید در بزرگسالی بر عهده بگیریم. و همچنین این فعالیت ها به رشد و خلاقیت بچه ها کمک زیادی می کند. تمرین مهارت ها و نقش های اجتماعی شناخت سایر خلاقیت ها و استعداد های فردی از کارکردهای بازی است.
دکتر رمضانی با اشاره به اینکه یکی از نتایج خوب همبازی بودن با کودکان وهمراه شدن با آنها، تقویت ارتباط والدین با کودکان است، تصریح کرد: بازی ما بزرگترها با بچه ها نوعی آموزش غیر رسمی است که لذت دارد ودر آن تحکم نیست واز این طریق بچه های ما اطلاعات و راهنمایی هایی از والدین کسب می کنند، با فرهنگ ها و هنجارهای اجتماعی آشنا می شوند با نکات تربیتی به طور کاملا غیر مستقیم و جذاب وهمراه با بازی و فعالیت انجام می دهند.

وی درپایان گفت: وقتی والدین در بازی کودکانه شرکت دارند باعث می شود که روابط بچه ها مستحکم تر بشود احساس نزدیکی بیشتری با بزرگترها بکنند و درضمن تاثیر آن تا مدت ها با کودکان خواهد بود و این امرموجب گرم تر شدن کانون خانواده نیزخواهد شد.
سخن آخر…
روانشناسان و کارشناسان آموزشی معتقدند که والدین فقط باید شرایط سالم بازی را فراهم کنند و اجازه بدهند کودکان بازی را انتخاب کنند و خلاقیت به خرج بدهند وبازی را اداره کنند، بنابراین والدین فقط به عنوان همراه باشند و نباید خواسته خود را تحمیل کنند.
طبق گفته متخصصان امرتعلیم و تربیت، بازی دررشد کودکان نقش سازنده‌ و مهمی دارد و بسیاربرآن تاکید کردند و ازطرفی والدین هنگامی که با فرزند خود همبازی می شوند در حین بازی تربیت مناسبی را روی کودک خود اعمال می کنند در این صورت به اصطلاح با یک تیر دو نشان زدند.

  • منبع : تبیان

ثبت دیدگاه

مجموع دیدگاهها : 0در انتظار بررسی : 0انتشار یافته : ۰

دیدگاهها بسته است.

خبرگزاری کودک و نوجوان

آرشیو مطالب