خبــــرگـزاری کـــودک و نــوجـــوان ایــران

  • امروز : جمعه - ۷ بهمن - ۱۴۰۱
  • برابر با : Friday - 27 January - 2023
2
ایچنا گزارش می دهد؛

آغار به کار پایگاه واکسیناسیون بیمارستان محک

  • 30 شهریور 1400 - 20:02
آغار به کار پایگاه واکسیناسیون بیمارستان محک
موسسه محک بر اساس عمل به مسئولیت اجتماعی خود به پویش ملی واکسیناسیون کرونا پیوست.

به گزارش خبرگزاری ایچنا؛ بیمارستان فوق‌تخصصی سرطان کودک محک به پویش ملی واکسیناسیون عمومی کرونا پیوست و براساس برنامه‌ریزی‌های وزرات بهداشت و معاونت درمان دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی، فعالیت پایگاه واکسیناسیون کووید ۱۹ در ساختمان یادمان میترا سادات میرباقری از روز دوشنبه ۲۹ شهریور آغاز شد.

شهلا اندامی مدیر پرستاری بیمارستان محک با اشاره به آنکه محک از ابتدای شیوع ویروس کرونا برای حفظ سلامت کلیه ذی ربطان سازمان اقداماتی را در دستور کار خود قرار داده است، در پاسخ به این سئوال که چه افرادی در این مرکز واکسینه می‌شوند، گفت: کارکنان بیمارستان و مؤسسه خیریه محک و خانواده‌های آنها که تاکنون واکسن دریافت نکرده‌اند و همچنین خانواده‌های کودکان مبتلا به سرطان در اولویت دریافت واکسن کرونا در این مرکز قرار دارند. پس از آن افرادی که بر اساس شرایط سنی در سامانه salamat.gov.ir ثبت‌نام کردند می‌توانند به محک مراجعه کرده تا تزریق دوز اول واکسن برایشان انجام شود.

وی در خصوص نوع واکسن موجود در این مرکز و همچنین نحوه تزریق واکسن به دوز دومی‌ها گفت: در این مرکز واکسن سینوفارم تزریق می‌شود. بدیهی است افرادی که در مرحله تزریق دوز دوم سینوفارم هستند نیز می‌توانند به این مرکز مراجعه کنند. اما در خصوص انواع دیگر واکسن باید بگویم، هماهنگی‌های لازم با معاونت درمان برای دریافت واکسن‌های آسترازنکا و اسپوتنیک‌وی نیز انجام شده است تا افرادی که در مرحله تزریق دوز دوم آنها هستند نیز بتوانند در محک واکسینه شوند.

مدیر پرستاری بیمارستان محک در ادامه به تزریق واکسن برای افراد بالای ۱۸ سال با مجوز وزارت بهداشت، در این مرکز اشاره کرد و گفت: در صورت عدم مراجعه افراد ثبت‌نام کرده در سامانه واکسیناسیون وزارت بهداشت به این مرکز، مجوز تزریق به افراد بالای ۱۸ را داریم.

وی با بیان آنکه برای تزریق واکسن در محک محدودیت‌هایی نیز وجود دارد، افزود: برای مثال زنان باردار می‌بایست با هماهنگی پزشک متخصص خود و دریافت نامه به این مرکز مراجعه کنند و امکان تزریق واکسن نیز به افرادی که پایه آلرژیک دارند، به دلیل نبود امکانات درمانی مرتبط با بزرگسالان در ICU بیمارستان محک، امکان پذیر نیست.

اندامی در پایان با توضیح امکانات موجود در محک برای عمل به مسئولیت اجتماعی خود در طرح واکسیناسیون عمومی کرونا ادامه داد: همان‌طور که می‌دانید از اسفند ۹۸ به دلیل ضرورت حفظ فاصله‌گذاری اجتماعی و پروتکل‌های بهداشتی محدودیت‌هایی در تردد به بیمارستان محک ایجاد شد. به همین دلیل مرکز واکسیناسیون کرونا در ساختمان شماره دو مؤسسه که بخش‌های اداری در آن مستقر است، راه‌اندازی شد. استانداردهای ورود و خروج، امکان غربالگری افراد و نوبت‌دهی آنها در فضای باز جلوی ساختمان در این فضا بررسی شده است. سه میز برای ثبت اطلاعات افراد و سه میز تزریق واکسن در این مجموعه قرار دارد. همچنین یک میز اضافی برای زمانی که سیستم دچار مشکل می‌شود نیز در نظر گرفته‌ایم. نیروهای این مرکز همگی دوره‌های مخصوص احیای قلبی و ریوی (ACLS) را گذراندند و تجهیزاتی مانند دستگاه اکسیژن، برانکارد، ترالی کد و شوک الکتریکی نیز موجود است. همچنین در صورت نیاز مسیر انتقال بیمار به اورژانس بیمارستان هم بررسی شده، پزشک مقیم و پرستاران اورژانس از آمادگی کامل برای ارائه خدمات در شرایط لازم را دارند.

محک به عنوان سازمانی که در سه دهه فعالیت خود در مسیر رساندن کودکان مبتلا به سرطان به روزهای سلامتی فعالیت کرده در تلاش است تا بر مبنای مسئولیت اجتماعی خود زمینه افزایش سلامتی جامعه را فراهم آورد. امیدواریم در آینده‌ای نه چندان دور در جهانی به دور از بیماری گرد هم جمع شویم و بهبودی قهرمانان کوچکمان را از سرطان جشن بگیریم.

  • منبع : مهر

ثبت دیدگاه

مجموع دیدگاهها : 0در انتظار بررسی : 0انتشار یافته : ۰

دیدگاهها بسته است.

خبرگزاری کودک و نوجوان

آرشیو مطالب