خبــــرگـزاری کـــودک و نــوجـــوان ایــران

  • امروز : جمعه - ۷ بهمن - ۱۴۰۱
  • برابر با : Friday - 27 January - 2023
6
ایچنا گزارش می دهد ؛

جزئیاتی از هزارمین جلسه شورای عالی اموزش و پرورش با حضور رئیسی بدون حضور وزیر !

  • 30 شهریور 1400 - 12:04
جزئیاتی از هزارمین جلسه شورای عالی اموزش و پرورش با حضور رئیسی بدون حضور وزیر !
روحانی در طول 8 سال حتی یک ساعت هم برای حضور در جلسات این شورا وقت نگذاشت و نتیجه این بی اعتنایی مشکلات بزرگ و تمام نشدنی امروز اموزش و پرورش می باشد . حال انکه امید است حضور رئیسی نمایشی نبوده و ادامه یابد .

به گزارش خبرگزاری ایچنا ؛ روز گذشته هزارمین جلسه شورای عالی اموزش و پرورش بعد از ۱۰ سال به ریاست رئیس جمهور برگزار گردید . آخرین بار محمود احمدی نژاد بود که در این شورا به عنوان رئیس جمهور حاضر شد و پس از آن در دولت تدبیر و امید متاسفانه حسن روحانی با بی اعتنایی به این شورا در طول ۸ سال حتی یکبار هم حاضر به حضور در این شورا نشد تا نشان دهد هیچ موضوعی جز مسائل برجام و مذاکرات بی نتیجه با غرب برایش اهمیت ندارد . البته که نتیجه این نوع مدیریت چالش ها و مشکلات فراوانی است که امروز در این وزارت خانه وجود دارد و هر روز گروهی از معلمان و قرار دادی ها و .. در مقابل مجلس یا این وزارت خانه تجمع اعتراضی برگزار می کنند !

گرچه در حوزه اموزش و پرورش و عدم معرفی وزیر برای این وزارت خانه به رئیسی انتقادات فراوانی وارد است و هر روز یک مصوبه در این مجموعه ابلاغ می شود بدون اینکه مدیر مشخصی هنوز در راس کار قرار گرفته باشد ، اما حضور رئیسی در این جلسه چنانچه مداوم و ادامه دار باشد نشان دهنده ی این موضوع است که رئیس جمهور و دولت جدید در آینده می تواند کمی از بار مشکلات بزرگ این سازمان حساس و حیاتی کم نماید ؛ البته اگر این حضور نمایشی و موقت نباشد !

اما روز گذشته در جلسه شورای عالی اموزش و پرورش به ریاست رئیسی چه گذشت ؟

 دبیرکل شورای عالی آموزش و پرورش جزئیاتی از برگزاری هزارمین جلسه شورای عالی آموزش و پرورش با حضور رئیس جمهور در روز گذشته را تبیین کرد.

محمود امانی طهرانی در این باره اظهار کرد: امسال یکصدمین سال تاسیس شورای عالی آموزش و پرورش در ایران است و روز گذشته هزارمین جلسه شورا با حضور رئیس جمهور در بدو کار دولت سیزدهم برگزار شد.

وی افزود: رئیس جمهور، رئیس شورای عالی آموزش و پرورش است که در غیاب وی با ریاست وزیر آموزش و پرورش برگزار می شود. در سنوات گذشته این توفیق کمتر حاصل می‌شد که جلسات با حضور رئیس جمهور برگزار شود.

دبیرکل شورای عالی آموزش و پرورش با بیان اینکه مباحث در دو بخش مطرح شدند عنوان کرد: نخست پیرامون اهمیت آموزش و پرورش و نقش شورای عالی در بهبود کیفیت آن و حل مشکلات بود که رئیس جمهور به نکات مهمی اشاره کرد از جمله اینکه شورای عالی باید محلی برای تبیین راهکارهایی جهت رفع مشکلات اساسی آموزش و پرورش باشد. همچنین راه اجرای سند تحول را مشخص و برای دستگاه‌های دیگر تعیین تکلیف کند.

امانی با اشاره به اینکه در بخش دوم، ماده واحده ای مطرح و تصویب شد که به تشکیل ستاد هماهنگی و اجرایی ذیل شورای عالی آموزش و پرورش برای ایجاد هم افزایی و تقسیم کار ملی میان همه دستگاه‌های مرتبط با سندتحول بنیادین برمی‌گردد گفت: این جلسه را می‌توان طلیعه حرکت نظام مند و موثر در اجرای جدی سندتحول بنیادین دانست.

وی افزود: در ماده واحده مهمترین نکته قائل شدن یک نقش ستادی ذیل شورای عالی آموزش و پرورش است تا دستگاه‌های دیگر وظایف خود را در باب آموزش و پرورش شناخته و به آن عمل کنند. تقسیم کار ملی بسیارحائز اهمیت است.

دبیرکل شورای عالی آموزش و پرورش تاکید کرد که باید مشارکت دستگاه‌ها به شکل دقیق تبیین و در برنامه کارشان گنجانده شود. هم‌چنین رئیس جمهور تاکید کرد که بودجه خاصی توسط سازمان برنامه و بودجه ذیل ماده واحده گنجانده شود و کمک کند تا عدالت آموزشی نیز ارتقاء یابد.

اظهارات رئیسی در جلسه شورای عالی اموزش و پرورش 

بر اساس این گزارش روز گذشته رئیسی در این جلسه ، شورای عالی آموزش و پرورش را بهترین جا برای بحث و بررسی موضوعات مرتبط با این حوزه و بهترین جایگاه مشورتی درمورد طرح ها و لوایج قانونی مربوط به آموزش و پرورش دانست و افزود: نکته مهم دیگری که باید مورد توجه قرار گیرد اینکه بدانیم نسبت شورای عالی آموزش و پرورش با نهادهای عالی تصمیم گیری همچون مجمع تشخیص مصلحت نظام، مجلس شورای اسلامی و شورای عالی انقلاب فرهنگی، چیست.

رئیس شورای عالی آموزش و پرورش با بیان اینکه این شورا سیاست اجرای قانون درحوزه تعلیم و تربیت را برعهده دارد، گفت: هر موضوعی که با آموزش و پرورش ارتباط دارد باید ابتدا در این شورا بررسی و کارشناسی شده و بعد برای تصمیم گیری به نهادهای بالادستی و تصمیم گیرنده ارجاع شود و دیگر هیچ امری مربوط به آموزش و پرورش بدون طرح در شورای عالی آموزش و پرورش در شورای عالی انقلاب فرهنگی مطرح نخواهد شد.

رئیس جمهور نسبت بین شورای عالی آموزش و پرورش و اعضا و وزرای شرکت کننده در جلسات این شورا را دیگر موضوع مهم که باید مورد توجه قرار گیرد، عنوان و با تاکید بر اینکه نسبت بین دستگاه ها و آموزش و پرورش باید روشن شود،گفت: شورای عالی آموزش و پرورش باید از حاشیه خارج شده و وارد متن تصمیم گیری ها درمورد این حوزه شود.

رئیسی از اعضای شورای عالی آموزش و پرورش به عنوان بهترین افراد برای ارائه نظرات مشورتی کارشناسی و تخصصی درمورد این حوزه نام برد و افزود: این شورا پشتوانه نظری و کارشناسی خوبی برای بررسی مسائل و ارائه راهکار برای حل مشکلات تعلیم و تربیت جامعه است.

رئیس جمهور با بیان اینکه آموزش و پرورش می تواند توسعه پایدار و آینده کشور را تضمین کند، توجه ویژه دولت به این حوزه را مورد تاکید قرار داد و افزود: شکی نیست که محور آموزش و پرورش “معلم” است و باید شان، منزلت، مهارت و معیشت معلم در نظر گرفته شود.

رئیسی، با اشاره به اجرای طرح رتبه بندی معلمان، گفت: در رابطه با رتبه بندی معلمان اصل بر افزایش کیفی و مهارتی این عزیزان است و موضوع مالی و معیشتی تنها یکی از مسائل مورد توجه است.

رئیس جمهور در بخش دیگری از سخنان خود به اهمیت اجرای سند تحول بنیادین در آموزش و پرورش و تفاوت بین استفاده از تجارب دیگران و سندنویسی و نسخه نویسی، اشاره کرد و گفت: ما در موضوعات مهم و بنیادین از جمله تحول در آموزش و پرورش از همه تجربیات دنیا استفاده می کنیم و هیچ حد و مرزی در این زمینه نداریم اما سند نویسی خودمان را داریم و نباید دنبال اجرای سندی برویم که نقشی در تنظیم و تدوین آن نداشته ایم و متناسب با باورها و فرهنگ کشور ما تنظیم نشده است.

رئیسی خاطرنشان کرد: شورای عالی آموزش و پرورش باید درمورد سند تحول بنیادین کمک و همراهی کند تا فاصله بین وضع فعلی و وضع مطلوب و مورد نظر را کاهش دهیم و برای ایجاد این تحول همه بخش ها و لایه های آموزش و پرورش باید حس تحول و تحول گرایی پیدا کند و مدارس ما تحول محور و تربیت محور باشد.

رئیس جمهور در ادامه با تاکید بر ضرورت اجرای عدالت آموزشی و فراهم کردن امکانات لازم برای همه دانش آموزان کشور در بهره مندی از خدمات آموزشی بویژه آموزش مجازی از طریق شبکه شاد در دوران شیوع کرونا، اظهار داشت: اینکه همه دانش آموزان در سراسر کشور به آموزش دسترسی داشته باشند و دانش آموزی بخاطر محرومیت از امکانات و تجهیزات نوین آموزشی از تحصیل محروم نشود، وظیفه ما است.

رئیسی همچنین تاکید کرد: جایگاه آموزش و پرورش در نظام برنامه ریزی و بودجه ریزی کشور باید تعریف شود و مسائل و مشکلات معیشتی معلمان را یک بار برای همیشه حل کنیم تا مسئله اصلی آموزش و پرورش ما مسئله مالی و معیشتی نباشد.

رئیس جمهور همچنین بر تقویت دانشگاه فرهنگیان به عنوان مرکز تربیت و آموزش معلمان نظام آموزشی کشور تاکید کرد و گفت: نیروی متخصص و متعهد مورد نیاز آموزش و پرورش برای تعلیم و تربیت آینده سازان کشور باید از طریق دانشگاه فرهنگیان تامین شود.

ثبت دیدگاه

مجموع دیدگاهها : 0در انتظار بررسی : 0انتشار یافته : ۰

دیدگاهها بسته است.

خبرگزاری کودک و نوجوان

آرشیو مطالب